Põiepõletik esineb sageli nii lastel kui ka täiskasvanutel, eriti naistel. Meestel esineb põiepõletikku harva ja see on tavaliselt seotud mingi muu kuse-suguelundkonna haigusega.
Põletik tekib siis, kui haigust põhjustavad mikroobid liiguvad mööda kuseteid altpoolt ülespoole. Bakterid, mis seda põhjustavad, pärinevad üldjuhul inimese enda seedekulglast, sattudes anaalpiirkonna nahalt kusitile ja sealt edasi kuseteedesse. Enamasti on põletiku tekitajaks soolekepike Escherichia coli, aga ka muud bakterid (nt stafülokokk, enterokokk).
Millised on põiepõletiku sümptomid?
Valu alakõhus, urineerimistung ja kipitus ning põletustunne urineerimise ajal, seejuures on uriinihulgad väikesed. Uriin võib olla hägune, punaliblede olemasolul ka roosakas. Põletiku edasisel levimisel kuseteid pidi neeruvaagnasse ja neerukoesse lisandub tavaliselt kõrge palavik, kõhu- ja seljavalu, iiveldus.
Kuidas ravida põiepõletikku?
Oluline on rohke vedeliku tarbimine. Haigestumise ajal võiks vältida põit ärritavaid jooke nagu kohv ja alkohol, samuti vürtsikaid toite. Sümptomite leevendamiseks võib asetada alakõhule soojakoti või teha sooja istevanni.