Sunday , 22 December 2024
Erakorralised uudised
people g7eec8d19a 640

Miks mõned inimesed vananevad palju kiiremini kui teised?

Mitme Eruroopa riigi teadlased jälgisid aastatel 1972–1973 sündinud inimeste vananemisprotsessi. Kui nad füüsiliselt olid 38-aastased, ulatus nende biloogiline vanus 25 kuni 60 eluaastani. Vabatahtlikke eksperimendis osalejaid oli 954.

Peterburi meditsiinidoktor Vladimir Anissimov kommenteeris väljaandele „Argumentõ i Faktõ“, et midagi imekspandavat selles tulemuses ei ole.
„Vananemise kiirus sõltub väga paljudest faktoritest – eluviisist, pärilikkusest, toitumisest, haridusest, elukutsest. Kusjuures viimased faktorid on väga olulised, kuna avaldavad mõju väga pika ajajooksul ega allu korrektsioonile. On ju teada, et kõrgharidusega inimesed elavad kauem kui rekkajuhid, naftapuurijad, kaugsõidumeremehed või vahetustega töötajad.“

Kulunud fraasil „optimist elab kauem kui pessimist“ pole enamasti kuigi konkreetset sisu olnud. Londoni ülikooli kolledži teadlased avastasid nüüd, et inimesed, kes tajuvad end aastatest noorematena ja kelle ümber on kas või kolm aastatki nooremad inimesed, elavad kauem. Nad jälgisid 8 aasta jooksul 6000 inimest ning analüüsisid nende tervist ja seda, kui vanana nad end tajuvad.

Ja järeldus: iseenda tajumine noorena annab elueale märgatava lisa.
Samal ajal pessimistid, kes tajusid iseennast oma eluaastatest vanemana, kaotasid surma läbi iga neljanda enda hulgast. Nooruslike hulgas suri poole vähem inimesi. Meedikud seletavad tulemust sellega, et ennast nooremana tundvad inimesed hoolitsevad rohkem oma tervise eest, toituvad õigesti, hoiavad normaalset kehakaalu, teevad sporti ja kuulavad arstide nõuandeid. Lisaks on neil palju endast nooremaid sõpru, keda nad jälgivad ja kellega üritavad samastuda.

Seda, et nooruslik keskkond teeb nooremaks, teatakse juba iidsetest aegadest, kommenteeris psühholoog Dmitri Vojedilov. „Ega ilmaasjata kuningad ja ülikud ümbritsenud end noorte neidudega. Kui su ümber on noored, siis paratamatult võtad üle nende noorusliku maailmanägemise. See toimub täiesti alateadvuslikult. Kui erinevas vanuses inimesed omavahel tihedalt ja kaua aega suhtlevad, siis nad justkui jagavad üksteise aastaid ja enesetunnet.

Üks lihtne näide. Miks autojuhi kõrval istuval inimesel ei soovitata öise sõidu ajal magada? Sest kui reisija uinub, siis autojuht võtab varem või hiljem üle tema rahuliku hingamisrütmi, mida psühholoogias nimetatakse raportiks, ja ka tema võib jääda magama.

Kõik see ei tähenda, et tuleb kiiresti oma samaealisest elukaaslasest lahku minna ja noorem leida, et ise end nooremana tunda. Psühholoog ütleb, et nii imelik kui see ka pole, siis noorema abikaasa noorendav efekt toimib ainult meestele. Naisele on noorem mees ohtlikum kui vanem, eriti halvasti mõjuvad aga noored elumehed.
On ju palju muid võimalusi kui noorem elukaaslane: huvituge aktiivselt elust tõeliselt, ärge piirake suhtlust kitsa sõprade või sõbrannade ringi juttudega, omandage uusi tehnoloogiaid, ametioskusi, käige moekates kohtades, olge kursis mitte ainult klassikalise, vaid ka noortekultuuriga.

MAAJA

Vaata ka:

janar keel 2

Teekond läbi valguse ja varjude

Teekond läbi valguse võlvkaare kutsub meid astuma tundmatusse, otsima vastuseid ja leidma sisemist rahu. Sellel

janar keel 1

Kesk talvist vaikust, kus valge lumi katab maad ja õhk on külmast kirgas, seisab valgusepuu

Kesk talvist vaikust, kus valge lumi katab maad ja õhk on külmast kirgas, seisab valgusepuu