Tartu Ülikoolil valmis äsja uuring alampalga mõjust Eesti sotsiaalmajanduslikule arengule. Uuringu tulemused kinnitavad, et alampalga tõusu mõju hõivele on Eestis olnud pigem positiivne ning on aidanud tõsta ka alampalgast kõrgema palgaga töötajate sissetulekuid. Uuringust selgus, et rahaliselt väljendub üheeurone alampalga tõus ligikaudu 0,17 eurose tõusuna keskmises palgas.
Teisalt on alampalga tõus aidanud vähendada ka meeste-naiste soolist palgalõhet. Seda seetõttu, et suurem osa alampalga saajatest on naised, seega alampalga kasvades väheneb koos sellega ka sooline palgalõhe.
Kuna Eestis on alampalgaga seotud mitmed riiklikud hüvitised (nt vanemahüvitis, töötuskindlustushüvitis), makstavad maksed (nt mõnes kohalikus omavalitsuses lasteaia kohatasu, seni ka elatis) ning sotsiaalmaksu alampiir, mõjutab alampalga suurus oluliselt suuremat hulka Eesti elanikke kui vaid neid inimesi, kelle töötasu on määratud alampalgaga.
Rääkides ettevõtte vaatest, näitas uuring, et alampalga tõus suurendab ettevõtete tööjõukulusid, mis on oodatav tulemus, kuid sealjuures ei mõjuta oluliselt ettevõtete eksporti.
Valminud uuringu raportiga on võimalik tutvuda siin: https://www.sm.ee/…/alampalga_uuringu_lopparuanne.pdf
Uuringu lühikokkuvõte on kättesaadav siin: https://www.sm.ee/…/alampalga_uuringu_luhikokkuvote.pdf