Mees ja naine on erinevad
Mehe ja naise erinevuse organismi (sh naha) talitluses määravad hormoonid – meessuguhormoon testosteroon ja naissuguhormoonid östrogeenid. Tänu XY-kromosoomidega kaasasaadavatele geenidele ja testosteroonile on mehe luustik suurem ja tugevam, mehe koljuluud on võimsamad, põsesarnad ja miimilised lihased tugevamad. Meestel on vähem rasvkudet ning nende sidekude on üldiselt tugevam, seega esineb neil harvem sidekoe nõrkusest tingitud iluprobleeme: veenilaiendeid, tselluliiti ja sidekoerebendeid. Lümfiringe on meestel hea ja nii esineb neil naistega võrreldes vähem veepeetust ja sellest tulenevaid turseid. Kaalu lisandudes jaotub meestel ja naistel rasvkude erinevalt ja nii paistavad ka ülekaalulised mehed sageli suhteliselt heas vormis. Meeste immuunsüsteem on nõrgem kui naistel ning meessuguhormoon testosteroon ei kaitse südame- ja veresoonkonda vanuseliste (ja eluviisist tingitud) muutuste eest nii, nagu seda teeb naissuguhormoon östrogeen.
Naha eripära
Sünnist murdeeani ei ole poiste ja tüdrukute nahal olulisi erinevusi, seejärel hakkavad aga ka naha talitlust mõjutama suguhormoonid. Viimaste mõjul on meeste naha pind karedam, nahk paksem ja nahapoorid suuremad. Naha pindmiseim kiht epidermis koosneb sarvestunud rakkudest ning see kiht on meestel umbes 20–25% paksem kui naistel. Mehe nahk on rasusem, kuna rasunäärmed on suuremad ja neid on ka rohkem. Kuigi rasu on meeste naha pinnal enam kui naistel, ei korva see naha pealiskihti niisutavate ainete puudust.
Meeste nahka traumeerib pidev raseerimine. Õnneks muutuvad žiletid üha täiuslikumaks ning habemeajamisjärgsed tooted ei ole enam pelgalt alkoholi-ja lõhnaainelahused, vaid sisaldavad lisaks desinfitseerivatele koostisainetele ka nahka hooldavaid, toitvaid ja niisutavaid koostisosi. Paljud aftershave`id on saadaval palsamitena, millest mõne koostises on lausa 50% niisutavat kreemi. Võib-olla just tänu sellele muutusele on niisutavast kreemist saanud üha enam ka eraldi tootena kasutatav kosmeetikum.
Kortsud mehi ei võta
Meeste miimika pole nii elav kui naistel, seega tekib neil ka vähem miimilisi kortse – näiteks pidevast kulmude tõstmisest horisontaalkortse otsmikule, naerujooni silmade ümber või püstkortse kulmude vahele. Kuna meeste nahk on tugevam, ei väljendu suitsetavatel meestel kuigivõrd pidevast huulte torutamisest põhjustatud suuümbruse kortsud. Naha ja sidekoe tugevus kaitseb tõhusamalt ka väikeste veresoonelaiendite (kuperoosa) tekke eest näol.
Kuna meeste nahk on paksem, naha sidekoeliste kiudude (kollageen, elastiin) võrgustik tugevam ja rasueritus suurem, on meeste nahk 40ndate eluaastateni elastsem kui naistel, sealt edasi hakkab aga korrapärasem ja tõhusam nahahooldus mõjutama tulemust naiste kasuks.
Tundlik nahk
Üha suuremaks probleemiks on tundlik nahk. Tundlikkus ei ole nahatüüp, vaid naha seisund. Tundlikkus võib olla ajutine reaktsioon mõnele välistegurile, nagu näiteks ebasobiv kosmeetikatoode, kare vesi, naha puhastus leeliselise seebiga (pH üle 7, nt klassikalised seebid) või mõne sisemise teguri suhtes – erinevad haigusseisundid, ravikuurid, alkohol, vürtsikad toidud. Tundlikust nahast võib aja jooksul kujuneda ülitundlik nahk. Kui tundliku naha puhul tunneb inimene ebameeldivaid aistinguid – nahk kipitab, kisub – aga väliselt ei ole midagi näha, siis ülitundliku naha puhul on lisaks eelnevatele aistingutele näha punetust ja ketendust. Allergilise naha puhul tekitab mõni konkreetne keemiline aine spetsiifilise reaktsiooni, mis väljendub lööbes. Tavalisemateks allergeenideks on kosmeetikas lõhna-, säilitus- ja lisaained. Nüüd, mil kosmeetikatoodetel on täpsed koostised kirjas, saab allergeeni ”väljatestimise” järel seda ainet sisaldavaid tooteid vältida.
Mida mehed tahavad
Uuringute järgi on meeste ideaalne nahahooldustoode meeldiva konsistentsiga geel või emulsioon (kindlasti mitte rasvane kreem), mis imendub kiiresti ega jäta nahapinnale nn kreemikihi tunnet. Lõhn tagasihoidlik, toode tuubis või pudelis (mees ei taha näppe kreemipurki pista!), pakend maskuliinne, efekt kiire ja nähtav, lisaks peaks toote kasutamine andma üldise heaolu tunde. Esimese spetsiaalselt meestele mõeldud nahahooldustoodete sarja lõi Biotherm, praeguseks on selles olemas kõik alates puhastusainetest, koorivatest kreemidest kuni silmaümbruse- ja spetsiaalsete stressikreemideni.
Vajalik varustus:
Keha
Dušigeel sobib nii juuste kui ka keha pesemiseks.
Deodorandid: stick (pulkdeodorant, tavaliselt tõhusam kaitse higistamise vastu) või spray (aerosool, intensiivsema lõhnaga, kuid sageli nõrgem higistamisvastane toime).
Paljudel sarjadel kuuluvad kehahooldustoodete hulka ka kooriv kehakreem (näole liiga tugev!) ning niisutav kehakreem.
Nägu
Näohooldus algab alati puhastusest ja selleks on enamasti klassikaline näoseep, kuid üha enam ka õrnatoimeline vahutav geel. Õhtuti puhastatakse näonahk sinna kogunenud mustusest. Kui kasutatakse mõnda öökreemi, siis valmistab puhastus naha ka kreemi jaoks ette. Hommikune näopuhastus aitab nahka värskendada, samuti raseerimiseks ja/või niisutava kreemi nahale kandmiseks ette valmistada. Kord nädalas võiks kasutada koorivat kreemi – selle koorivad osakesed eemaldavad nahapinnalt surnud rakke, muutes naha värskemaks ja jume kirkamaks. Raseerimisel kasutatakse samuti spetsiaalseid tooteid nii enne kui ka pärast raseerimist ning sõltuvalt sellest, kas raseeritakse žiletiga vöi kasutatakse pardlit.
Paljud mehed on avastanud silmaümbruse kreemi/geeli meeldiva toime – silmaümbruse nahk on näonaha kõige õhem piirkond ja seega tekivad kortsud esmalt just sinna, lisaks väsitab silmi ka arvutitöö.
Eritooted
Suvisel ajal võiksid mehedki enam kasutada päikesekaitsekreeme, talvel võib vaja minna kätekreemi ja hügieenilist huulepulka. Meestekosmeetika hulka kuuluvad ka juuksehooldustooted – šampoonid, palsamid ja eriseerumid juuste väljalangemise raviks.
Kus hoida
Kui duši- ja näopuhastusgeelid kasutatakse ära suhteliselt lühikese aja jooksul, siis pikemaks ajaks jätkuvaid niisutavaid näokreeme ja silmaümbrusekreemi ei soovitata soojuse ja niiskuse tõttu vannitoas hoida – kreemidele sobib tavaline toatemperatuur, siiski mitte otseses päikesepaistes. Kes armastab kreemi näole kanda jaheldana, võib hoida kreemi ka külmkapis, kuid sel juhul peab jälgima, et kreem läbi ei külmuks – külmumine muudab igasuguse kreemi struktuuri ja seega ei sobi see enam kasutamiseks.
Millist kosmeetikat kasutate?
Erki Nool, ettevõtja
Olen küll kursis, et meestekosmeetika muutub üle maailma üha populaarsemaks, aga mulle tundub, et see pole veel päris Eestisse jõudnud. Kord osalesin katsejänesena ühe sarja testimisel, aga ka see ei meelitanud mind sellele harjumusele truuks jääma. Ma ei ole harjunud kreeme kasutama!
Koit Toome, laulja
Ma üldiselt ei kasuta kreeme. Kunagi kingiti mingi Biothermi boost, mis oli päris hea ja tegi väga värskeks olemise. Eriti kui uneaega oli vähe jäänud.
Muidu on kõik, mida kasutan, seotud habemeajamisega ja kindlasti ilma alkoholisisalduseta.
Martin Veismann, MTV VJ
Kreemi kasutamine on minu jaoks igapäevane tegevus. Kuna minu töö osaks on ka stuudiogrimm, siis leidub kosmeetikakotis alati meigieemaldaja, puhastusvahend ja niisutav kreem. Enamjaolt kasutan apteegikosmeetikat. Meeldivad parfüümide aftershave’id, hetkel kasutan habemeajamiskreemi Hugo Bossi Bottled habemeajamiskreemi ja Clarinsi silmaümbrusekreemi, mis hommikuti annab näole mõnusa värskuse.
Kasutan ka Tigi ja American Crew juuksetooteid. Lõhnadest on hetkel riiulis Hugo Boss Bottled, Calvin Kleini Euphoria ja DKNY Be Delicious.
Andrus Vaarik, näitleja ja lavastaja
Kasutan näokreemi vaid vajaduse korral, ehk siis, kui nahk kuivab ja kisub. Töö tõttu pannakse mulle igasugust meiki näkku ja see teeb aeg-ajalt naha kuivaks, siis grimeerijad aitavad ning panevad niisutavat kreemi. Endal on ka kodus mingi kreem olemas, aga selle kasutamine on pigem ebamäärane. Hea niisutuse annab ka aftershave- kreem.