Välisminister Margus Tsahkna viibis 3.–4. veebruaril visiidil Haagis, kus ta kohtus oma Madalmaade kolleegi Caspar Veldkampiga, et arutada kahepoolseid suhteid, aktuaalseid julgeolekuteemasid ja Ukraina toetamist.
Kohtumisel Veldkampiga tänas Tsahkna Madalmaid panuse eest NATO idatiiva julgeolekusse, sealhulgas õhuturbemissiooni Ämaris ja Baltic Sentry tegevusse Läänemerel. Arutati täiendavaid koostöövõimalusi piirkondliku julgeoleku tagamisel. „Hiljutised sagenenud juhtumid veealuse taristuga on hea näide, miks NATO kohaolekut Läänemerel tuleb suurendada ja elutähtsa taristu kaitset tõhustada,“ sõnas Tsahkna. „Varilaevastiku tegevus Läänemerel on lubamatu hoolimata sellest, kas taristu on viga saanud vanade ja kasutuskõlbmatute laevade defektide või tahtliku teo tõttu,“ lisas ta. „Venemaa kasutab neid aluseid, et rahastada oma sõjamasinat ja jätkuvat agressiooni Ukrainas.“
Räägiti samuti Euroopa kaitsevalmiduse tõstmisest ja kaitsetööstuse arendamisest.
Tsahkna tunnustas Madalmaid Ukrainale antud märkimisväärse abi eest, rõhutades samas, et rahu ja julgeoleku nimel peavad kõik tegema rohkem. Ta avaldas lootust, et õnnestub kiiresti edasi liikuda ELi täiendava, 16. sanktsioonipaketiga Venemaale, sealhulgas nafta hinnalae langetamisega. „Siin on oluline koostöö G7 riikidega, et tõsta sõja hind Venemaale talumatult kõrgeks ja leida viis, kuidas Ukraina abistamiseks kasutusele võtta Venemaa tõkestatud varad.“
Arutati ka võimalusi, kuidas Eesti ja Madalamaad saaksid tihendada koostööd Ukraina küber- ja digivõimekuse edendamisel Tallinna Mehhanismi ja IT Koalitsiooni raames.
Samuti kohtus Tsahkna Rahvusvahelise Kriminaalkohtu (ICC) presidendi kohtunik Tomoko Akane ning prokurör Karim Khaniga, et arutada kohtu tegevust karistamatuse vastu võitlemisel, mis hõlmab ka Ukrainas toime pandud Venemaa agressioonikuritegu. Tsahkna sõnas, et Eesti toetab ICC kui iseseisva ja erapooletu rahvusvahelise kohtu rolli reeglitel põhineva maailmakorra osana.
Keemiarelvade Keelustamise Organisatsiooni (OPCW) peasekretäri Fernando Ariasega räägiti algatatud uurimisest keemiarelvade kasutamise kohta Venemaa agressioonis Ukrainas. „Eesti nagu ka OPCW seisukoht on, et keemiarelvi ega nende kasutamist ei ole võimalik sallida ning tunnustan organisatsiooni tööd uurimise läbiviimisel ja juhtumite dokumenteerimisel,“ ütles Tsahkna. Arutati ka OPCW tööd Assadi režiimi keemiarelvade hävitamisel Süürias ja tehisintellekti arengust tulenevaid ohte keemiarelva keelustamise kontekstis.
Haagist suundub Tsahkna visiidile Ameerika Ühendriikidesse Washingtonis, kus ta viibib 5.–7. veebruarini. Välisminister esineb koos oma Läti ja Leedu kolleegidega Globsec Transatlantic Forum arutelus „The Road to Sustainable Peace in Ukraine“. Samuti kohtuvad Balti riikide välisministrid mitmete rahvaesindajate, senaatorite ja mõttekodalastega.