Friday , 22 November 2024
Erakorralised uudised
Liisa Pakosta

Liisa Pakosta kutsus hukka mõistma Venemaa tegevuse Ukraina laste küüditamisel

Euroopa Nõukogu Parlamentaarse Assamblee (ENPA) Eesti delegatsiooni juht Liisa Pakosta kutsus ENPA liikmesriikide parlamente üles mõistma hukka Venemaa tegevuse Ukraina laste küüditamisel ning nõudma laste viivitamatut vabastamist ja turvalist tagasisaatmist Ukrainasse.

Pakosta ütles ENPA täiskogul peetud kõnes, et olukord on väga tõsine ning see nõuab riikide viivitamatut ja ühtset tegutsemist. „Viimasel ajal oleme olnud tunnistajaks Ukraina laste kohutavale olukorrale, kes on sunniviisiliselt küüditatud kodumaalt Venemaale ja Valgevenesse. Me ei tohi unustada, et neid süütuid lapsi on sügavalt traumeeritud ning nad on pidanud väga pikka aega kogema vägivalda, traumasid, hävingut ja ümberasumist. Tragöödia on nii suur, et me ei tea isegi küüditatud laste täpset arvu,“ ütles ta Ukraina laste olukorra arutelul.

Pakosta sõnul on Venemaa kuritegeliku poliitika eesmärk muuta vägivaldselt laste identiteeti ja neid assimileerida, et nad unustaksid oma kodumaa Ukraina ega saaks oma lähedaste juurde naasta. „See tegu, mis on rahvusvahelise õiguse räige rikkumine ja nende noorte elude väärikuse solvamine, pole midagi vähemat kui sõjakuritegu ja inimlikkuse põhiolemuse rikkumine,“ ütles ta.

Eesti delegatsiooni juht kinnitas ENPA täiskogul, et Riigikogu võtab nende julmuste vastu kindla seisukoha. „Me mõistame hukka Venemaa ja Valgevene süsteemse ja tahtliku tegevuse selles ebaseaduslikus küüditamises, samuti Venemaa otsuse anda Ukraina lastele lihtsustatud korras kodakondsus,“ ütles ta ning lisas, et kutsub ka teiste Euroopa riikide parlamente ühiselt tegutsema. „Peame üheskoos need teod hukka mõistma, nõudma nende süütute laste viivitamatut vabastamist ja turvalist tagasisaatmist Ukrainasse.“

Pakosta tunnustas Rahvusvahelise Kriminaalkohtu pingutusi süüdlaste kohtu ette toomisel, eelkõige mullu märtsis Vene Föderatsiooni presidendi ja Venemaa laste õiguste voliniku suhtes väljastatud vahistamismäärusi. „Ärgem unustagem, et karistamatus tekitab vaid rohkem ebaõiglust. Meie kohus on tagada, et sellised julmused ei jääks karistamata, lähtudes väärtustest, mis meid kui ENPA liikmeid seovad,“ ütles ta ning kutsus toetama ka Ukraina presidendi Volodõmõr Zelenskõi välja pakutud 10-punktilist rahuplaani, mille osaks on Venemaale ja Valgevenesse küüditatud laste tagasitoomine.

Ukrainast deporteeritud laste olukorra arutelul võttis teiste seas sõna ka Ukraina riigipea abikaasa Olena Zelenska, kelle ühtsusesoovi kordas oma kõnes ka Pakosta.

ENPA täiskogu arutas sel nädalal ka Serbia parlamendivalimiste vaatlustulemusi, Hamasi terrorirünnakut Iisraeli vastu ja Iisraeli vastust sellele ning OECD rolli alates Venemaa agressiooni algusest Ukraina vastu. Lisaks toimus debatt Valgevene demokraatliku tuleviku üle, millel kõneles Valgevene demokraatliku opositsiooni liider Svjatlana Tsihhanovskaja. Assamblee uueks presidendiks valiti Theodoros Rousopoulos ja Euroopa Nõukogu uueks inimõiguste volinikuks Michael O’Flaherty.

Eesti delegatsiooni liikmed avaldasid sel nädalal toimunud kohtumistel ka igakülgset toetust ENPA Eesti delegatsiooni kauaaegse liikme Indrek Saare Euroopa Nõukogu peasekretäriks saamisele tänavu juunis toimuvatel valimistel. Peale Saare kandideerivad peasekretäriks Didier Reynders ja Alain Berset.

Eestist osalesid ENPA täiskogul delegatsiooni juht Liisa Pakosta, liige Eerik-Niiles Kross ja delegatsiooni asendusliige Reili Rand.

Vaata ka:

millega enne esimese ratta ostu arvestada 1

Millega enne esimese ratta ostu arvestada?

Ilmselt mäletavad paljud meist oma esimest ratast. Sooje suvepäevi, kus sai ümbruskonnas ringi kimatud, vahepeal

Vilnius 1

Balti ministrid: põllumajanduse otsetoetused peavad võrdsustuma

Baltimaade põllumajandusministrite arutelul Leedus oli fookuses põllumajandustoetuste võrdsustamine. Regionaal- ja põllumajandusminister Piret Hartman arutas Leedu