Sunday , 22 December 2024
Erakorralised uudised
pohmell.minuaeg

UURING: Eestlaste alkoholitarbimine tõusuteel kiire palgakasvu tõttu

Alkoholitarbimine Eestis on viimastel aastatel kasvanud, mida osaliselt seletatakse palgatõusu ja alkoholi hinna kasvu ebaproportsionaalsusega. Sotsiaalministeeriumi rahvatervise osakonna nõunik Brigitta Õunmaa märkis, et alkoholitarbimine hakkas taas kasvama alates 2019. aastast, pärast aastaid kestnud langustrendi. Selle tagajärjel on tõusnud ka alkoholist põhjustatud surmade arv.

Terviseminister Riina Sikkut viitas, et alkoholi hind pole kasvanud sama kiiresti kui palgad või teised hinnad. Näiteks kui kümme aastat tagasi sai kuupalga eest osta 60 pudelit viina, siis praeguseks on see number kasvanud 90-ni. Sellest tulenevalt on riigi eelarvestrateegias planeeritud tõsta alkoholiaktsiisi järgmistel aastatel igal aastal viis protsenti. Sikkut rõhutas, et see on mõõdukas tõus, mille eesmärk on vältida alkoholi muutumist elukalliduse tõusuga võrreldes üha odavamaks.

Lisaks Eestile on ka Läti ja Soome otsustanud tõsta alkoholiaktsiisi. Lätis kasvab kange alkoholi aktsiis kaheksa protsenti ja lahjemate jookide puhul kuni 20 protsenti. Soomes on paljude alkohoolsete jookide liitrihind juba praegu peaaegu kaks korda kallim kui Eestis.

Sikkut mainis, et alkoholiaktsiisi muudatuste üle arutletakse uuesti järgmise aasta suvel, kui arutatakse uut riigieelarvet. Ta rõhutas, et mõistlik on teha järk-järgulised muudatused, et vältida ühiskondlikku vastuseisu ja negatiivseid tagajärgi.

Sotsiaalministeerium plaanib järgmisel aastal tugevdada järelevalvet alkoholimüügi üle. Alaealised saavad tihti alkoholi osta, kuna poed ei küsi dokumenti ning ka joobes inimestele müüakse alkoholi, mis on seadusega keelatud. Õunmaa tõi välja, et alkoholi füüsiline kättesaadavus on viimastel aastatel suurenenud, eriti tänu alkoholi kaugmüügile. Ta rõhutas, et tänapäeval ei ole füüsilist poodi vaja, kuna enamikus Eesti piirkondades toovad kullerid alkoholi otse koduukseni.

Ministeerium kavatseb põhjalikumalt üle vaadata Eesti alkoholipoliitikat, kaaludes muuhulgas, kas tanklad peaksid alkoholi müüma ja kui tihe võib olla alkoholi müüvate poodide paiknemine.

Vaata ka:

kaljukits

Algas Kaljukitse aeg (21.detsember kuni 20.jaanuar). Mida Kaljukitse aeg toob?

Kaljukitse aeg (21. detsember – 20. jaanuar) on periood, mis tähistab sügava sisekaemuse, eesmärkide seadistamise

83098745 136590864704593 7382531267673579511 o

Harjumaal hukkus liiklusõnnetuses inimene

Täna kella 20 ajal juhtus liiklusõnnetus Saue vallas Ääsmäe-Haapsalu-Rohuküla tee 23. kilomeetril, kus põrkasid kokku