Kui kodused ravimeetodid ei leevenda terviseprobleeme, on soovitatav pöörduda perearstikeskuse poole. Tavaliselt alustad pereõe konsultatsiooniga, kes hindab sinu tervislikku seisundit ja otsustab, kas tema oskustega on võimalik aidata või on vaja suunata sind perearsti vastuvõtule.
Pereõdede pädevus ja vastutus on suurenenud, et tagada patsientidele kiire ja asjakohane abi. Pereõde on kõrgharidusega spetsialist, kes tegeleb mitmesuguste terviseprobleemidega.
Pereõde viib läbi tervisekontrolle ja nõustab elustiili osas. See hõlmab täiskasvanute ja laste tervisekontrolle, patsiendi kaalumist, mõõtmist, südame ja kopsude kuulamist, nägemise, vererõhu ja veresuhkru kontrollimist. Kui tuvastatakse terviserisk, suunab pereõde patsiendi perearsti juurde.
Pereõe ülesannete hulka kuulub vaktsineerimiste planeerimine ja teostamine. Pereõde kutsub lapsi vaktsineerima vastavalt immuniseerimiskavale ja jälgib kaitsesüstide õigeaegsust. Lisaks osutab pereõde esmaabi, nagu haavade sidumine, puukide eemaldamine ja õmbluste eemaldamine.
Pereõde nõustab tervislikuma eluviisi osas, pakkudes juhiseid liikumise, toitumise, une ja vaimse tervise kohta. Pereõde on kursis sinu tervisliku seisundiga ja oskab pakkuda asjakohast juhendamist.
Pereõde jälgib ka krooniliste haigustega patsiente ja pakub abi viirushaiguste puhul. Nad jälgivad regulaarselt krooniliste haigustega inimesi, pakuvad nõu ja õpetavad, kuidas haiguse kulgu kontrolli all hoida. Pereõel on õigus pikendada retsepte, tegeleda lühiajalise töövõimetuse juhtumitega ja koostada saatekirju.
Pereõdedel on oluline roll ka sõltuvushäiretest vabanemise nõustamisel. Nad märkavad ja hindavad tubaka-, nikotiini- või alkoholi liigtarvitamisest tulenevaid riske.
Pereõde aitab mitmetes olukordades, nagu lapsega plaanilistele tervisekontrollidele tulek, eluviisinõustamine, krooniliste haiguste jälgimine ja nõu küsimused, haigestumise korral abi saamine, retseptide pikendamine, analüüside ja uuringute tellimine, vaktsineerimised, riiklike sõeluuringute nõustamine, tervisekontrollide tegemine enne tõendite väljastamist ja töövõimetuslehtede haldamine.
Kui teil on vaja pöörduda perearstikeskusesse, siis on pereõde esimene kontaktisik erinevate terviseprobleemide puhul, nagu valu, trauma, kergemad haigused, nahapõletikud või meeleoluhäired.