Euroopa Julgeoleku- ja Koostööorganisatsiooni (OSCE) Parlamentaarse Assamblee Eesti delegatsiooni esimees Mati Raidma ütles assamblee delegatsioonijuhtide alalise komitee kohtumisel Jerevanis Armeenias, et organisatsiooni ees on väljakutse jääda praegusel konfliktide ajastul organisatsioonina püsima ja säilitada seejuures oma väärtused.
„Me ei ole suutnud kaitsta põhimõtteid, milles organisatsiooni luues kokku lepiti. Ja mis kõige hullem – mõned me endi liikmed on nüüdseks täielikult nende põhimõtete vastu,“ lausus ta oma sõnavõtus.
Raidma sõnul püüab Venemaa saavutada regioonis julgeolekuloogikat, mis põhineb tema enda reeglitel ja millel pole midagi pistmist demokraatlike väärtustega. „Venemaa on pühendunud OSCE tavapärase toimimise täielikule hävitamisele. Paraku on meie organisatsiooni reaktsioon olnud: loodame paremat tulevikku. Nii ei saa olla,“ rõhutas Raidma. Ta lisas, et julgeolekuorganisatsiooni tulevik on selle liikmete kätes ja Eesti on igati valmis sellesse panustama.
Eesti peaks olema järgmisel aastal OSCE eesistujariik, ent Venemaa on selle täielikult blokeerinud. Eesti jätkab nii organisatsiooni kui selle parlamentaarsesse mõõtmesse (OSCE PA) panustamist. Otsustati vastu tulla assamblee palvele maksta järgmise aasta eelarvesse esialgu planeeritust mõnevõrra rohkem, et suurendada OSCE PA võimekust praeguses julgeolekuolukorras oma rolli säilitada ja suurendada.
OSCE PA sügiskohtumise raames kogenes laupäeval assamblee alaline komitee, laupäeval ja pühapäeval toimus parlamentaarne konverents, kus arutati organisatsiooni rolli piirkonna praegustes konfliktides. Esmaspäeval jätkatakse OSCE PA Vahemere foorumiga, kus tähelepanu keskmes on Gaza.
Eestit esindavad 18.–20. novembrini Armeenia pealinnas Jerevanis toimuval OSCE PA sügissessioonil OSCE PA Eesti delegatsiooni esimees Mati Raidma ja liige Heljo Pikhof.
OSCE Parlamentaarse Assamblee eesmärk on rohkem kaasata liikmesriike Euroopa poliitika- ja julgeolekuküsimuste lahendamisse, tõhustada tsiviilkontrolli sõjaliste küsimuste üle ning suurendada parlamendisaadikute vastutust ja mõjujõudu.