Paavst Franciscus kiitis eelmisel reedel Peterburis ülevenemaalisel katoliku noorte kohtumisel Venemaa impeeriumi pärandit. Tema sõnavõtt tekitas Leedu protesti, kes kutsus välja Vatikani saadiku.
Paavst Franciscus ärgitas Venemaa noori mitte loobuma “suure valgustatud Vene impeeriumi pärandist”. Ta viitas Vene keisrile Peeter esimesele ja keisrinnale Katariina teisele, keda peetakse Vene imperialismi sümboliteks.
Moskva poolt vaadates on Peeter Suure valitsusaeg Venemaa suurriigiks muutnud. Baltikumi talurahvale see aga midagi head ei toonud, nende elu läks veelgi halvemaks.
Paavsti sõnavõttu kritiseeris ka Kiiev. Praegune Kremli peremees Vladimir Putin avaldab järjepidevalt austust Peeter Suurele ja tõmbab paralleele tsaari vallutuste ja Ukraina invasiooni vahel.
Vatikani saatkond Kiievis eitas esmaspäeval avaldatud teates väiteid, nagu paavst Franciscus oleks ärgitanud noori Vene katoliiklasi võtma inspiratsiooni ajaloolistest Vene isikutest, kes on tuntud eelkõige imperialismi ja Venemaa laiendamise ideede poolest.
Paavst Franciscus on korduvalt kritiseerinud Venemaa sõjalist kallaletungi Ukrainale ning on kutsunud üles sõda lõpetama. Samas on ta varem teinud vastuolulisi kommentaare, viidates NATO süüle.
Miks Leedu kutsus Vatikani saadiku välja?
Leedu kutsus Vatikani saadiku välja, et väljendada oma protesti paavst Franciscuse sõnavõtu vastu. Leedu jaoks on Venemaa impeeriumi pärand seotud Venemaa imperialismi ja agressiooniga. Paavali sõnavõtt, mis kiitis Venemaa impeeriumi, tõlgendati kui toetust Venemaa sõjalistele agressioonidele.
Mis on paavst Franciscuse sõnavõtu tagajärjed?
Paavst Franciscuse sõnavõtt on süvendanud lõhet Vatikani ja Leedu vahel. See on ka kahjustanud Vatikani mainet Venemaa invasiooni suhtes Ukrainas.
Mis paavst Franciscus edasi teeb?
Paavst Franciscus on öelnud, et ta on valmis selgitama oma sõnavõttu. Ta on lubanud kohtuda Leedu diplomaadiga, et arutada probleemi.