Siseministeerium saatis kooskõlastusringile abipolitseiniku seaduseelnõu väljatöötamiskavatsuse. Muudatusega soovitakse laiendada abipolitseinike panustamisvõimalusi, õiguseid ja vastustust, suurendades ühtlasi abipolitseinike väljaõppesisu ja -mahtu ning viies tervisenõuded vastavusse abipolitseiniku tegelike ülesannetega.
Siseminister Lauri Läänemetsa sõnul tuleb ajaga kaasas käimiseks ka abipolitseinike süsteemi värskendada ja arendada. „Näeme, et abipolitseinikud on motiveeritud oma vaba aega turvalisuse tagamisse panustama. Samal ajal on praegu võimalused selleks võrdlemisi piiratud, mistõttu ei saa vabatahtlikud sageli oma oskusi ja teadmisi riigi hüvanguks täielikult kasutada. Kui meil on IT-ekspert, kes oleks valmis näiteks küberkuritegude uurimisel oma teadmistega abiks olema, siis tasub meil välipatrulli asemel teda just selles rakendada. Sama kehtib ka tervisenõuete ja kehaliste katsete kohta – kui me teame, et abipolitseinik hakkab politseid abistama just kontoritöös, näiteks paberimajandust korraldades, siis võiksid nõuded tema kehalistele võimetele ka sellega vastavuses olla,” selgitas Läänemets.
„Abipolitseinike vabatahtlik panus Politsei- ja Piirivalveameti tegevustesse on hindamatu väärtusega ja nende soov olla kaasatud erinevatesse tegevustesse aitab luua ja hoida turvalisust. On tähtis, et õigusruum oleks selge ja arusaadav ning määratleks selgelt, millises mahus ja millistesse ülesannetesse saab inimene oma panuse anda. Lisaks võimalustele kaasata abipolitseinikke erinevatesse ülesannetesse ja tegevustesse, on oluline anda vabatahtlikele oskused ja teadmised nende ülesannete täitmiseks, jäädes samal ajal paindlikuks ja arvestades asjaolu, et vabatahtliku aeg on piiratud ressurss,” ütles PPA vabatahtlike kaasamise teenuse omanik Leena Pukk.
„Andsime plaanitavasse muudatusse Eesti abipolitseinikelt kogutud sisendi ning toetame kaasamisvõimaluste laiendamist. Tänasedki abipolitseinikud on juba palju enamaks võimelised ning muudatuste jõustudes on meil võimalik kaasata erinevate valdkondade spetsialiste, kelle järele on vajadus suur. Loodame, et peagi muutub abipolitseinike tugi politseiametnike tööle palju mitmekülgsemaks, paindlikumaks ning tõhusamaks,” sõnas Eesti Abipolitseinike Kogu tegevjuht Joanna Lennard.
Seaduseelnõu väljatöötamiskavatsusele ootab siseministeerium teiste ministeeriumite ja huvigruppide tagasisidet septembri kuu lõpuks. Seejärel analüüsitakse saadud ettepanekuid ja märkuseid ministeeriumis. Abipolitseiniku seaduse muutmise eelnõu jõuab kooskõlastusringile eeldatavasti 2024. aasta suve lõpuks.