Diabeet on seotud suurenenud südameatakkide, insuldi ja neerupuudulikkuse riskiga. Uus uuring on leidnud, et isegi diabeedita inimestel võib kõrge veresuhkru tase suurendada südamehaiguste riski.
Londoni hügieeni- ja troopilise meditsiini kooli ning Londoni ülikooli kolledži teadlaste hiljutine uuring leidis, et prediabetesiga patsientide kõrge veresuhkru tase võib suurendada südamehaiguste, näiteks südamepuudulikkuse riski 30–47%.
Prediabetes on seisund, mille korral patsientidel on normaalsest kõrgemad veresuhkru tasemed, kuid mitte nii kõrged, et neid peetaks 2. tüüpi diabeediks. Sümptomiteks on naha tumenemine kaelal, kaenlaalades ja kubemes. Prediabetes võib progresseeruda diabeediks. Siiski saab patsientide veresuhkru taset tõhusalt kontrollida elustiili muutuste abil, nagu treening ja tervislik toitumine.
Hiljutises uuringus hindasid teadlased kõrge veresuhkru taseme mõju nii meestele kui naistele.
“Olime huvitatud teada saama, millised riskifaktorid põhjustavad teadaolevaid soolisi erinevusi diabeediga meeste ja naiste südamehaiguste riskis, ning kas mehed või naised, kellel on mõõdukalt kõrge veresuhkru tase alla diabeedi läve, on samuti südamehaiguste suurenenud riskiga,” ütles uuringu juhtautor Christopher Rentsch.
Meeskond hindas andmeid enam kui 427 000 UK Biobanki (pikaajaline vaatlusuuring) osalejalt, kes olid vanuses 40–69 aastat. Osalejad klassifitseeriti madalaks, normaalseks, prediabetesiks või diabeediks, lähtudes nende keskmisest veresuhkru tasemest kolme kuu jooksul enne uuringut. Teadlased testisid neid südamehaiguste suhtes, nagu südame isheemiatõbi, kodade virvendus (AFib), süvaveenide tromboos, kopsuemboolia, insult ja südamepuudulikkus.
Meestel, kellel oli suurenenud veresuhkru tase, kuid alla diabeedi läve, oli südame-veresoonkonnahaiguste tekkeks 30% suurem risk, samas kui naistel samade veresuhkru tasemega oli risk 30–50%.
“Meie uuring esindab olulist sammu edasi aastakümnete jooksul tehtud uuringutest diabeedi ja südamehaiguste seose kohta, mis on juba ammu kinnitanud, et diabeediga meestel ja naistel on südamehaiguste erinev risk,” ütles Rentsch.
Ohus olevate meeste ja naiste vahe vähenes, kui teadlased võtsid arvesse rasvumist, mis on riskifaktor, mida saab elustiili muutuste abil muuta.
“Oluliste uute panuste hulka meie töös kuulub südamehaiguste riski kvantifitseerimine kogu veresuhkru taseme ulatuses nii meestele kui naistele ning nende seoste demonstreerimine, mida seletasid suuresti muutlikud tegurid,” lisas ta.