Soome lennufirma Finnairi endised töötajad räägivad, et ühes Finnairi osakonnas võeti suvetöötajaid tööle nende rindade suuruse järgi ja naisi alandav huumor oli „poiste hulgas” tavaline. Finnair on algatanud sel teemal sisejuurdluse.
Misogüünia on tugevalt esindatud terves lennujaamas, ütles Finnairi endine arendusjuht Jori Eskolin väljaandele Iltalehti
Kahtlased värbamiskriteeriumid kerkisid arutelus esile, kui Eskolin tegi võrguteenuses LinkedIn teemakohase sissekande, mis kogus palju vastukaja. Iltalehti pöördus selle põhjal Eskolini poole.
Iltalehti intervjueeris loo tarbeks kolme endist Finnairi töötajat. Räägiti misogüünistlikust töökultuurist Finnair Kitcheni osakonnas, eriti juhtkonna tasandil, 2018. aastal ja varemgi.
Finnair Kitcheni direktor Marika Nieminen teatas Iltalehtile e-posti teel, et ta ei ole sellise käitumise kohta infot saanud. Ta alustas Finnair Kitcheni juhina 2020. aasta oktoobris.
Finnair Kitcheni organisatsioon on viimastel aastatel palju muutunud ning näiteks alates 2019. aastast on vahetunud peaaegu kogu juhtkond
Endised pikaajalised töötajad räägivad, et seksism oli lennujaama töökultuuris tavaline. Hoiakuline ja alandav huumor tekkis enamasti olukordades, kus kohal olid ainult mehed, aga ka hetkedel, mil naissoost domineeritud tiimid vajasid kiiretes olukordades abi. Lennujaamas on neid tegevuste iseloomu tõttu piisavalt.
Eskolin räägib, et kõndis Finnairi kontori koridoris, kui kaks osakonnajuhatajat hõikasid talle konverentsiruumist. Nad vaatasid läbi suvetöötajate avaldusi.
Nad ütlesid Eskolinile: „Valime siin suvetöötajaid ja koledad on juba välja praagitud”.
Eskolin ütles, et alguses pidas ta seda halvaks naljaks.
Nad väitsid tõsimeeli, et „kriteeriumiks on rindade suurus. Meeldivam on tööd teha, kui ümberringi on ilusad tüdrukud”.
Juhtum oli 2018. aastal.
Teine Iltalehti poolt intervjueeritud endine Finnairi töötaja oli ettevõttes ametis mitu aastat. Ta esineb loos anonüümselt. Tema isik on Iltalehtile teada.
Ta kinnitab, et töötajate kehaosadega seotud kriteeriumist on räägitud. Ta ei osanud öelda, kas see kriteerium on ka tegelikult värbamisotsuseid mõjutanud.
Kandidaate on ebasobivas toonis arutatud. Poiste seas on selle [kehaosade suurusega seotud kriteeriumi] üle üsna vaba diskussioon olnud. Ta kinnitab, et arutelud noorte suvetöötajate olid sageli allapoole vööd.
Noorte naiste välimusega seotud asjad: kes milline välja näeb, kes kelle saab ja kelle eest hoolt kantakse. Selline arutelu on toimunud.
Eskolin ütleb, et nägi, kuidas osakonnajuhatajad olid taotlused kolme erinevasse virna sorteerinud.
Ilma fotodeta taotlused ja osakonnajuhatajate poolt „koledaks” peetud taotlejad lükati kohe tagasi, neid ei võetud isegi arvesse. Intervjuule kutsuti need, kelle rindade suurust sai pildilt oletada. Kolmas virn oli nende jaoks, kelle puhul ei saanud pildilt rindade suurust järeldada, kuid kelle puhul võis oletada, et neil on suured rinnad.
Ma ütlesin, see ei saa olla tõsi. Kas tõesti valite töötajaid nende rindade suuruse järgi? küsis Eskolin.
Nad ütlesid Eskolinile, et „ära aja jama, inetuid töötajaid ka ei taha”.
Ma ütlesin neile, et see on päris illegaalne ja vastik, et ma arvan, et ma lähen nüüd siit minema. Nõupidamine, kus onud nibusid uurivad ja noori tüdrukuid vahivad, see oli päris vastik, räägib ta.
Ka kolmas endine Finnairi töötaja, keda Iltalehti intervjueeris, esineb loos anonüümselt. Tema isik on Iltalehtile teada.
Tema sõnul oli tõenäoline olukord konverentsiruumis, kus hooajatöölisi valiti nende rindade suuruse järgi.
Ta töötas samas osakonnas mitu aastat. Tema sõnul oli osakonnas levinud mürgine ja alandav huumor, eriti meeste ja ülemuste seas.
Pean seda rohkem kui tõenäoliseks. Ma tean, keda silmas peetakse. Nende üldine olemus, mürgine ja jube huumor ja millised tüübid nad on. Ma kujutan olukorda ette, sõnab ta.
Niemineni sõnul on Finnair alustanud sel teemal sisejuurdlust. Sellist asja on väga murettekitav ja kurb kuulda. Varem ei ole ma seda tüüpi käitumise kohta teavet saanud. Ta ütleb, et küsis selle kohta eelmiste osakonnajuhatajate käest. Nemad polnud sellest teadlikud.
Nieminen ütleb, et nad on eelolevaks suveks Finnair Kitchenis erinevatele ametikohtadele värvanud 84 inimest. Suve 2023 hooajatöötajad on vanuses 18-64 aastat, erinevad sugupooled on suhteliselt ühtlaselt esindatud ning rahvusi on palju.
Kui keegi meie töötajatest puutub kokku sobimatu käitumisega, on oluline, et ta teavitaks sellest ülemusi või personalijuhti, kes saavad kohe sekkuda. Finnairil on ka suhtluskanal, mille kaudu saab kaebusi anonüümselt esitada.
Eskolin arutas nähtut selle osakonna tiimijuhtidega. Küsisin avatud küsimustega, kuidas värbamisprotsess kulges, mida arvate, kuidas see toimib? Tiimijuhtide vastus masendas Eskolini. Ta ütleb, et nad teadsid, millega tegu. Tiimijuhid ütlesid talle, et „ära isegi küsi”. Nad ütlesid Eskolinile, et see üks kriteerium on olnud juba aastaid. Eskolin küsis, mis kriteerium see on. Nad vastasid: „Noh, see, et ta on ilus ja tal on suured tissid”.
Eskolin kirjeldab, et kriteerium oli tiimijuhtide seas avalik saladus.
Eskolin käis nähtut Finnairi personalitöötajatega arutamas. Asjaga ei tegeletud. Sealt nad ütlesid: „Mis siis?”. Selline poisid on poisid mentaliteet, et „nad ongi sellised”.
Juhtumit tõenäoliseks pidav endine töötaja ütleb, et kindlasti kandideerisid hooajatööle ka mehed ja vanemad inimesed. Hooajatööle palgatud olid tema sõnul aga alati noored naised.
Kui ma mõtlen aastate peale tagasi, siis oli väga selge muster. Seni, kuni teatud ametikohtadel on olnud samad inimesed, on tööle võetud ainult noori naisi.
Finnairi personalidirektor Johanna Karppi ütleb Iltalehtile e-posti teel, et isik, kes toona Kitcheni personaliasju ajas, ei tööta enam Finnairis.
Mul on väga kahju, kui see nii on olnud. Inimene, kes tol ajal Finnair Kitchenis personaliasju ajas, enam Finnairis ei tööta, seega ei saa ma seda asja otse temalt kinnitada, märgib Karppi.
Ebaadekvaatselt käitunud isikud, kellele intervjueeritavad selles loos viitavad, töötavad Iltalehti uurimise kohaselt endiselt Finnair Kitchenis olulistel ametikohtadel.
Finnairi endine arendusjuht Eskolin ütleb, et koges, et lennujaamas oli palju piirkondi, kus naistevihkajalik kultuur oli tugev ja kus naiste juhitud tiimidega ei tahetud isegi suhelda.
Olen kaua aega lennujaamas töötanud ja seda kõike tundnud. Lennujaamas, st paljudes kohtades, on mürgine „kutid on kutid, naised on lihtsalt naised, nad on natuke lollid, neid ei saa usaldada, neil on isegi menstruatsioon”.
Niemineni sõnul on Finnairil nulltolerants kiusamise, ahistamise ja sobimatu käitumise suhtes. Kõik Finnairis töötavad kohustuvad järgima Finnairi eetilisi juhiseid.
Eskolin juhib tähelepanu sellele, et selline tegevus nagu need diskrimineerivad valikukriteeriumid ei pruugi niisama välja paista. Kuni keegi toob välja selle, et sealsed räpased onud valivad inimesi suvetööle rindade suuruse järgi.
eestinen.fi