Põiepõletik ehk tsüstiit on naistel väga sageli esinev infektsioon, millega kaasnevad äärmiselt ebameeldivad sümptomid: sagenenud urineerimine, valu alakõhus ja põletav ärritus urineerimisel. Tsüstiidi üheks häirivaks omaduseks on üha uuesti korduda, mille tõttu on naisi, kes põevad põiepõletikku mitu korda aastas. Kuidas põiepõletikku ära tunda ja kuidas sellest jagu saada?
Kuidas aru saada, et sul on tekkinud põiepõletik?
Enamasti avalduvad tsüstiidi esimesed sümptomid hommikuti pärast ärkamist. Põiepõletiku esimene ilming on sagedane tung urineerida. Soov tualetti minna võib ilmneda nii päeval kui öösel, mõnedel juhtudel suisa vähem kui tunniajaste vahedega. Mõnikord kaasneb haigusega uriinipidamatus või tahtele allumatu spontaanne urineerimine. Lisaks sagenenud urineerimisele on tsüstiidi sümptomiteks ärritus ja põletustunne urineerimisel, põie mittetäieliku tühjenemise tunne, uriini ebameeldiv lõhn ja kubemepiirkonna valu, mis võib kiirguda alaselga. Harvem, raskematel juhtudel võivad esineda ka veri uriinis ja kõrge palavik, mille puhul tuleks kindlasti pöörduda arsti poole.
Miks põiepõletik tekib?
Põiepõletiku tekitajateks on mikroorganismid – bakterid, viirused või seened. 95 protsendil tsüstiidi juhtudest on põhjuseks soolebakteri Escherichia coli infektsioon. Põiepõletiku tekkimist soodustavad külmetumine, ebapiisav vedeliku tarbimine ja tualettimineku regulaarne edasilükkamine, mille tõttu uriin jääb liiga pikaks ajaks põide.
loe edasi siit