Kellel on, see armastab neid. Kellel pole, see igatseb neid. Ning kes neist ilma hakkavad jääma, teeksid mida iganes, et need alles jääksid. Jutt käib muidugi juustest. Kuigi paljud mehed arvavad, et kiilanev pea on geenide süü, ei ole vastus alati nii lihtne.
Geenid mängivad kiilanemisel muidugi väga suurt rolli, kuid on palju teisi põhjuseid, mis põhjustavad enneaegse juustekaotuse.
Kuigi mõned põhjused on tavalisemad kui teised ning mõnda põhjust on erinevalt teistest võimalik ennetada, on siiski oluline aru saada, miks su juuksed välja langevad, ning mõista, et ka kiilakas mees võib olla väga atraktiivne.
PÕHJUS NR. 1: TIHEDALT PUNUTUD PATSID VÕI KUKLASSE KINNITATUD JUUKSED
Meeste hulgas koguvad populaarsust mõned soengud, mis kunagi vaid naiste pärusmaale jäid. Hobusesabasse seatud juuksed, tihedad punutised või nn viljapeasoengud võivad juuste kaotust kiirendada.
Juuste kaotust põhjustab pidev juuste tirimine, mis muudab juuksed nõrgemaks ning viib lõpuks juuste kaotuseni. See on kõige märgatavam juuksepiiril. Sarnane nähtus võib tabada inimesi, kes pikema aja jooksul mütse või muid peakatteid kannavad. Kaetud osa juustest muutub nõrgemaks ning kukub välja palju varem kui ülejäänud juuksed.
PÕHJUS NR. 2: PIDEV SIKUTAMINE JA TÕMBAMINE
Kas oled üks neist inimestest, kes pidevalt oma juukseid tõmbab või isegi ümber sõrme keerutatuna peast eemale tirib? See võib olla vaid halb harjumus (kuigi ka hoopis tõsisem obsessiiv-kompulsiivne häire nimega trihhotillomaania), ent aja jooksul tekivad tahes-tahtmata kiilad kohad.
Kui selle harjumuse õigel ajal lõpetad, kasvavad juuksed lõpuks tagasi, kuid kui peanahk on juba kahjustada saanud, võivad kiilad laigud püsima jääda. Ehk peaksid uue harjumuse õppima?
PÕHJUS NR. 3: KILPNÄÄRMEPROBLEEMID
Kilpnääre on väike nääre, mis asub kaela esiküljel. See mängib erinevate hormoonide tootmisega organismis tähtsat rolli. Kui sinu kilpnääre ei tooda teatud hormoone piisaval määral ( hüpotüreoos ehk kilpnäärme alatalitlus), võib see põhjustada juuksekadu, mis ei pruugi mõjutada üksnes pead, vaid tervet keha.
Hüpotüreoos võib olla kaasasündinud või põhjustatud erinevatest haigustest või operatsioonidest.
PÕHJUS NR. 4: AUTOIMMUUNHAIGUS
Autoimmuunhaigused võivad mõnikord põhjustada juuksekadu, kuigi seda juhtub üpris harva. Kui sul on autoimmuunhaigus, ründab ja hävitab su immuunsüsteem ekslikult terveid keharakke. Kui see hakkab ründama juuksekasvu seisukohalt olulisi rakke, võib see põhjustada juuksekadu ning süvenevat kiilasust.
PÕHJUS NR. 5: INFEKTSIOONID
On palju erinevaid nakkushaigusi, mis võivad organismi rünnata ning viia juuste kaotamiseni. Kuigi selliseid haigusi on väga palju, saab mitmeid neist hea hügieeni ning juuste ja peanaha puhastamisega ära hoida. Kuigi enamasti mõjutavad need haigused lapsi, võib neisse nakatuda igas vanuses.
PÕHJUS NR. 6: KEMOTERAAPIA
Vähirakud poolduvad ning kasvavad tavaliselt kiiremini kui organismi terved rakud. Seetõttu on kemoteraapia ka nii efektiivne vähiravi vorm.
Kahjuks võib kemoteraapia hävitada ka teisi keskmiselt kiiremini poolduvaid rakke peale vähirakkude – näiteks karvanääpsus asuvaid rakke. Kemoteraapia põhjustab peaaegu alati juuksekadu, kuid hea uudis on, et juuksed kasvavad tagasi!
PÕHJUS NR. 7: RAVIMID
Peale kemoteraapia võivad ka mõned ravimid juuksekadu põhjustada, isegi kui need tunduvad esmapilgul täiesti ohutud. Näiteks antibeebipillid, kilpnäärme ravimid, epilepsiaravimid, südameravimid, jne. Kui märkad, et sul tuleb peast rohkem juukseid ära kui tavaliselt, siis kontrolli ravimite juhendit ning manustamist.
PÕHJUS NR. 8: VITAMIINI- VÕI MINERAALIPUUDUS
Vitamiini- või mineraalipuudusel võib olla palju põhjuseid: ebasobiv toitumine, kehv toitumine või tuleneb see geenidest. Mis selle taga ka ei ole, põhjustab vitamiini- või mineraalipuudus juuksekadu. Hea uudis on see, et selle põhjuse saad ise kõrvaldada.
Lisa oma toidule kindlasti piisavalt mineraale ja vitamiine ning olukord paraneb peagi.
PÕHJUS NR. 9: STRESS
Raske füüsiline või psüühiline stress võib kehale veidrat mõju avaldada. Stress koormab keha erinevate hormoonidega, mis võivad sõltuvalt inimesest erinevaid tagajärgi kaasa tuua. Üheks selliseks tagajärjeks on ka juustekadu. Kuigi ägeda stressi mõju juuksekaole on päris selge, ei ole teadlased veel välja selgitanud, millist mõju avaldab juuksekaole pikaajaline stress.
PÕHJUS NR. 10: MEESTÜÜPI JUUSTEKADU
Kuigi meil on mingil määral võimalik juustekadu ennetada, on kõige tavalisemaks kiilanemise põhjuseks paraku see, mille vastu me eriti midagi teha ei saa.
Meestüüpi juustekadu esineb siis, kui karvanääps ajaga muutub ja kokku tõmbub, ning põhjustab juuste hõrenemist ja lõpuks juustekadu. On olemas palju erinevaid ravimeetodeid, mis peaksid juustekao vastu aitama, ent enamik neist pole lõplikud lahendused. Seega oleme lõpuks siiski vaid oma geenide ohvrid.
doremo.ee