Elektriliste tõukerataste laenutamisega tegelev Bolt ja Tartu linn sõlmivad lepingu, mille eesmärgiks on parema ja ohutuma liikluskultuuri loomine Tartus.
Tartu linnapea Urmas Klaas ütles, et linnavalitsuse eestvõttel on Bolt, politsei ja linnavalitsuse esindajad mitmel korral kohtunud, et ühiselt tegutseda tõukerataste ohutuma kasutamise nimel. „Mul on hea meel, et astume üheskoos edasi olulise sammu liiklusohutuse tõstmisel ja parema linnaruumi loomisel.“
Algaval hooajal muutub Tartus Bolti tõukerataste parkimiskorraldus, mis toob kasutajate jaoks kaks olulist muutust. Alates märtsist ei saa uue kokkuleppe kohaselt tõukerattaid enam parkida kõnniteedele, mille laius on väiksem kui 1,5 meetrit. Piirang on sisse viidud Bolti rakendusse, mis tähendab, et süsteem ei luba enam kasutajatel oma sõitu kitsastel kõnniteedel lõpetada.
Liiklusseaduse kohaselt peab ka osaliselt kõnniteel parkiva auto kõrvale jääma vähemalt 1,5 meetrit ruumi jalakäijatele. Tõukerataste kõnniteele parkimise puhul Tartu erandit ei tee, kuna varasemalt on olnud probleeme kõnniteid kinni parkivate tõukeratastega. Laiematele kõnniteedele jääb Bolti tõukerataste parkimise õigus alles, kuid Tartu linn palub kõikidel kasutajatel tõukeratas parkida nii, et see ei segaks teisi liiklejaid.
Tõukeratta kõnniteele jätmise asemel julgustab Bolt koos Tartu linnaga sõidukit parkima hoopis selle jaoks loodavatesse parklatesse. Selleks on Tartu linn eraldanud avalikus ruumis 18 kohta, kuhu Bolt rajab kõvakattega parkimisplatsid tõukeratastele. Ettevõtte soovil saab parklatesse rajada ka laadimiskohad, kuhu kasutajad ise elektrisõidukid laadima saavad jätta. Parkimisalad hakkavad asuma enamsti kesklinnas või selle läheduses, kuid neid jagub ka näiteks Annelinna, Tammelinna ja Tähtvere linnaosadesse. Tõukeratastele eraldatud parklad plaanitakse Tartus kasutusele võtta hiliskevadel.
Tartu abilinnapea Raimond Tamm ütles, et tõukerattad on leidnud Tartus rõõmustavalt aktiivset kasutamist ning koos töötatakse selle nimel, et uudsete lahendusetega kaasnevad väljakutsed saaksid järk-järgult lahendatud. “Erinevatesse asukohtadesse rajatavad tõukerataste laadimisjaamad ning kitsastel kõnniteedel tõukerataste parkimise mittelubamine on uuendused, mis võimaldavad astuda pika sammu kõigiga arvestava liikluskultuuri suunas,” ütles Tamm.
Bolti tõukerataste suuna Eesti juht Aleksandr Lilišentsev ütles, et neil on hea meel, et koos Tartu linnaga on võimalus tõukerataste parkimiskultuuri edendada. „Oleme kaardistanud Tartu linnas kõik kõnniteed, mille laius on kitsam kui 1,5 meetrit ja piiranud neil aladel meie tõukerataste parkimise. Lisaks toome kevade jooksul uutele linna parkimisaladele tõukerataste parkimiseks mõeldud laadimisjaamad. Tõukerataste ja elektriliste jalgrataste laadimislahendus on meie tööstusharu esimene omataoline laadimisjaam, kus kasutaja peab lihtsalt sõiduki pistikupessa lükkama ning sellega lõppeb automaatselt sõit ja algab laadimine. Nende kahe muudatuse tulemusel muutub Tartus kergliikurite parkimiskultuur loodetavasti oluliselt paremaks,” ütles Lilišentsev.
Tõukerataste laenutamise teenuse reguleerimise põhjuseks on eelkõige sõitjate ja teiste liiklejate ohutus. Lisaks viisakale parkimisele tuletavad nii Bolt kui Tartu linn meelde, et tõukerattaga ei tohi sõita joobeseisundis ega mitmekesi korraga. Liikluses ohutuse tagamiseks on tõukerataste kiirus piiratud 25 km/h ja soovitatav on sõidu ajal kasutada kiivrit.
Tartu linn ja Bolt sõlmisid lepingu tõukerataste laenutamise teenuse osutamiseks Tartus kolmeks aastaks ja selle kohaselt toob teenuse osutaja linna kuni 1000 tõukeratast. Poolte kokkuleppel on võimalik seda arvu suurendada.