Enamiku lapsevanemate õhtud näevad välja umbes sellised: laste pesemine, neile tuduriiete selga panemine, magama äiutamine, õhtujutu lugemine, unelaulude laulmine ja õrn veenmine. Siinkohal lugu aga ei lõpe – alles nüüd see õigupoolest algab.
Sest kõige sellega kaasneb sageli nutt, jonn ja magamisest keeldumine, mis võib venida hiliste öötundideni välja. Hommikul sarnanevad aga nii lapsed kui vanemad zombidega – aga kes on selles tegelikult süüdi?
Siiani oleme süüdistanud unetutes öödes lapsi…
Lapsed ei taha magada mitmel põhjusel; nad ärkavad pidevalt üles, otsivad tähelepanu, tahavad süüa või pissil käia. Tegelikult on asi aga teisiti. Briti psühholoog Tanya Byron üllatas väitega, et hoopis vanemad on süüdi, kui lapsed on rahutud ega suuda uinuda.
Vanemad õpetavad lastele halbu uneharjumusi
Byroni sõnade kohaselt tekitavad vanemad ise lastele halvad uneharjumused ja põhjustavad lastele aastate viisi unetuid öid.
Mis on siis need peamised vead?
Selliste vanemate peamine viga on see, et nad lasevad lastel hilisõhtuni üleval olla, samuti see, et nad lasevad lastel alati magama jääda, kui nad seda tahavad, olgu siis päeval või öösel.
Kord peab olema
Kui heidad pärastlõunal diivanile ja teed paaritunnise uinaku, on sul õhtul raske uinuda – kahjuks lubavad paljud vanemad lastel just seda teha, mis põhjustab aga tundidepikkust unetust õhtul, kui on vaja ööunele jääda. Kindla unegraafikuga lastel on õhtul uinumisega palju vähem probleeme ja neid ei löö rivist välja ka see, kui hommikul tuleb vara tõusta.
Nad otsivad tähelepanu
Byron tõi esile tähelepanuvajaduse kui ühe halbade harjumuste algteguri. Paljud lapsed ärkavad öösiti üles; mõnel on vaja pissil käia, teised paluvad süüa või juua, mõni aga näeb õudusunenägusid – see on aga üksnes tähelepanu võitmiseks. Vanematel tuleb lahendada raske ülesanne, tunda ära, kas tegemist on tõelise vajadusega või kapriisiga, mille abil laps üritab tähelepanu püüda.
Ja mis on selle tagajärjed?
Unepuudus on tõsine probleem, millel peatselt on teatavad tagajärjed. Lastel, kes ei maga piisavalt, on probleeme füüsilise ja vaimse arenguga ja neil võivad välja kujuneda isegi hüperaktiivsusega seotud häired. Kõik see kajastub ka rahutuses, käitumisprobleemides, õpiraskustes ja muudes ebameeldivates nähtustes.
Lahendus: ole rangem
Kui sinu peres on magamisega probleeme, on ehk aeg rangemad reeglid kehtestada ja armutult neist kinni pidada. Esmapilgul võib see kõlada päris julmana, kuid pikemas plaanis teed sellega oma lastele suure teene. Harjutad neid heade magamisharjumustega, mis muudavad nende elu palju lihtsamaks.
allikas: dormeo.ee