Friday , 22 November 2024
Erakorralised uudised

EPALi, EPSi ja Ravimiameti soovitused lastel palaviku alandamiseks ja valu raviks

Soovitused lastel palaviku alandamiseks ja valu raviks olukorras, kus ibuprofeeni või paratsetamooli siirupeid ei ole võimalik kasutada.

  • JAGA

Üldravi

 Piisav vedeliku tarbimine. Teoreetiliselt piisab 10 kg kaaluvale lapsele 1000 ml ööpäevas (sh toidu sees olev vedelik). 20 kg kaaluvale lapsele loetakse piisavaks 1500 ml. Kerge toit energiavaru taastamiseks. Puhkus ja ülemäärase kehalise aktiivsuse vältimine.

Nakkusega seotud kuni 38,5 C palavik iseenesest alandamist ei vaja, aga kui lapsel on teisi infektsioonist tingitud sümptomeid, nagu lihasevalud, peavalu, iiveldus, valud, halb enesetunne või märkimisväärne väsimus, võib palavikualandajaid kasutada.

Aspiriini (atsetüülsalitsüülhapet) ei tohi laste puhul palavikualandajana kasutada, sest selle tarvitamine on seotud maksa- ja ajukahjustuse (Reye´ sündroomi) riskiga.

  1. Palaviku leevendamine alla 3 kuu vanusel imikul

Alati tuleb nõu pidada arstiga, kes määrab lapsele sobivaima ravi.

  1. Palaviku leevendamine üle 3 kuu vanusel lapsel:

Paratsetamool

Ühekordne annus on 10-15 mg/kg, maksimaalne lubatud koguannus ööpäevas on 60 mg/kg kohta.

Hetkel ei pruugi tarneraskuste tõttu olla saada väikelastele mõeldud siirupeid, kuid sobivaks alternatiiviks on paratsetamooli sisaldavad rektaalsuposiidid (pärakuküünlad). Paratsetamooli suposiite on erinevates annustes (80 mg, 125 mg, 250 mg, kuid neid ei pruugi olla). Manustada tuleb terve suposiit – seda ei tohi poolitada ega purustada.

5 kg kuni 15 kg kaaluvad lapsed: paratsetamooli võib anda iga 6 tunni järel

LAPSE KAALPARATSETAMOOLIÜHEKORDNE ANNUSMANUSTATAVATESUPOSIITIDE ARVPÄEVANEMAKSIMAALNESUPOSIITIDE ARV
5 kuni 10kg80mg14
10 kuni 15kg125mg14

15 kg kuni 25 kg kaaluvad lapsed: paratsetamooli võib anda 4-6 tunni järel.

LAPSE KAALPARATSETAMOOLIÜHEKORDNE ANNUSMANUSTATAVATESUPOSIITIDE ARVPÄEVANEMAKSIMAALNESUPOSIITIDE ARV
15 kuni 25kg250mg14
üle 25kg250-500mg1-24

Apteekides on saadaval 250 mg paratsetamooli tabletid (nt Paramax Junior), vajadusel võib kasutada ka 500 mg tablette, millel on poolitusjoon ning mille saab võrdseteks annusteks jagada (Paramax, Paracetamol Grindeks). Täpset soovitust küsida apteegist.

Lastel, kes suudavad tabletti neelata, on piisava kehakaalu korral võimalik kasutada ka tabletivormis paratsetamooli.

Ibuprofeen

Ühekordne annus on 7-10 mg/kg, mida võib korrata 6-8 tunni järel. Maksimaalne lubatud koguannus ööpäevas 30 mg/kg kohta.

Tablett tuleks poolitada sõrmede vahel mööda poolitusjoont võimalikult täpselt. Kuna ibuprofeeni näol ei ole tegu väikese terapeutilise vahemikuga ravimitega, siis liigset hirmu tundma ei peaks kui tablett ideaalselt ei poolitu. Vajadusel võib vahetult enne manustamist tableti omakorda lusikaga tassis peenestada ning lisada väikesele kogusele (5-10 ml) mahlale või muule magusale vedelikule, et lapsel neelamist lihtsustada. Magusa toiduaine lisamine on vajalik ravimi kibeda maitse maskeerimiseks.

Kui laps vajab 50 mg või 150 mg annust, vt allpool 3. Erijuhud – ekstemporaalne valmistamine

LAPSE KEHAKAAL (VANUS)ÜKSIKANNUSMAKSIMAALNEÖÖPÄEVANE ANNUS
5 kuni 6 kg(6 kuni 8-kuused imikud)50 mg ibuprofeeni150 mg ibuprofeeni ööpäevas
7 kuni 9 kg(9 kuni 12-kuused imikud)50 mg ibuprofeeni200 mg ibuprofeeni ööpäevas
10 kuni 15 kg(1 kuni 3-aastased imikud/lapsed)100 mg ibuprofeeni300 mg ibuprofeeni ööpäevas
16 kuni 20 kg(4 kuni 6-aastased lapsed)150 mg ibuprofeeni450 mg ibuprofeeni ööpäevas
21 kuni 29 kg(7 kuni 9-aastased lapsed)200 mg ibuprofeeni600 mg ibuprofeeni ööpäevas
  1. Erijuhud  

Ekstemporaalne valmistamine: Väikelastel, kellele pole võimalik kasutada ühtegi eelnevalt mainitud ravimit, on perearstil võimalik välja kirjutada ekstemporaalne ravim 50 mg ja 150 mg ibuprofeeni annustamiseks. See tähendab, et arst kirjutab palavikku langetavale ravimile retsepti ning apteegis valmistatakse lapsele sobivas annuses pulbrid. Pulbritega antakse kaasa ka korrektne suukaudne manustamisjuhis.

Ravimi väljakirjutamisel peaks arst panema kirja ühekordse annuse suuruse ja päevase annustamise skeemi, nt:

Rp: 50 mg ibuprofeeni pulbrit 3 korda ööpäevas.

Apteeker valmistab pulbri kas 200 või 400 mg ibuprofeeni tablettidest ja pakendab. Kuna tekkiva pulbri kogus on piisavalt suur, siis ei ole vajadust lisada täiendavaid abiaineid. Pulber on ebameeldiva kibeda maitsega, seega tuleks lapsele seda manustada koos vähese koguse mahla või muu magusa vedeliku või toiduga. Pulber kallata lusikasse või topsi, lisada maitse muutmiseks vedelik ja segada. Manustada korraga.

  1. Oluline teave

Palavikku alandavate ravimite kasutamise puhul on oluline alati juhinduda lapse kehakaalust – väikelastel võib vanusest sõltumata olla väga erinev kehakaal ning sageli tuleb seetõttu ette ravimi alaannustamist. Apteekrile tuleks alati öelda lapse tegelik kehakaal nii saab apteeker soovitada lapsele sobivaimat ravimvormi.

Kui ravimit on vaja võtta kauem kui 3 päeva või kui sümptomid ägenevad, tuleb konsulteerida arstiga.

Juhendi aluseks on võetud Synbase EBM ”Palavik lapsel” ravijuhend ning laste palavikualandajate ravimi omaduste kokkuvõtted.

JUHENDI KOOSTASID EESTI PROVIISORAPTEEKIDE LIIT, EESTI PEREARSTIDE SELTS JA RAVIMIAMET
DETSEMBER 2022

Juhend PDFina:

Vaata ka:

Isik

Politsei hoiatab võltsitud kontserdipiletite müüja eest

Politsei hoiatab noormehe eest, kes pakub erinevates sotsiaalmeedia keskkondades müügiks võltsituid kontserdipileteid. Mees pakub sotsiaalmeedia

euro

Viljandimaa mees kaotas netikelmidele väga suure summa raha

Lõuna prefektuuri ööpäevainfo Viljandimaa Arvutikelmus Politseisse pöördus mees, kellele helistas väidetav Elisa töötaja ja pakkus