Praegu kehtib koroonapandeemiast jäänud kord, et kui inimene jääb haiguslehele, peab tööandja teisest haiguspäevast viiendani maksma töötajale 70 protsenti tema tavalisest töötasust. Kui tööandja tahab aga töötajale vastu tulla, võib ta maksta ka 30 protsendi jagu rohkem, see tähendab, et töötaja saaks haiguslehel samasugust päevatasu nagu töötadeski. Raseda haigestunud töötajaga nii pole.
Ütleme, et rase töötaja saab nii tõsise silmapõletiku, et arst keelab tal ekraani vaatamise nädalaks ja programmeerijana tegutsev naine võtab end rasedana haiguslehele. Haigekassa maksaks sellele naisele teisest päevast samamoodi hüvitist 70 protsendi ulatuses tavalisest töötasust nagu tööandja. Küll aga ei saa tööandja hüvitada puuduolevat 30 protsenti, sest seaduse kohaselt ei tohi inimene saada samal ajal töövõimetushüvitist ja sotsiaalmaksuga maksustatavat tulu. See tähendab inimkeeli seda, et kui tööandja maksaks lisa, et kompenseerida puuduolev jupp, peab tööandja tasuma juurde makstud osa pealt sotsiaalmaksu, aga vaid rasedale töötajale.
Kui tööandja tahab maksta mitterasedale haiguslehel töötajale 70 protsendi asemel tavalist töötasu, siis ei pea ta selle 30 protsendi pealt sotsiaalmaksu maksma. Raseda töötaja puhul peaks, sest nii näeb seadus ette.
Loe edasi SIIT
Allikas: epl.delfi.ee