„Kokku läks Eesti Energias elektri universaalteenusele üle ligikaudu 131 000 klienti. Pakkumisest on loobunud 21 400 klienti ehk 14,5% nendest 147 000, kellele pakkumise tegime,“ ütles Eesti Energia pressiesindaja Mattias Kaiv.
Täpsem jaotus, kui palju tuli universaalteenusesse börsipaketilt ning palju fikseeritud hinnaga paketilt, selgub hiljem.
Oktoobri alguses saatis Eesti Energia välja 147 000 universaalteenuse pakkumist neile klientidele (sh nii eratarbijad kui korteriühistud), kelle jaoks kahe viimase kuu võrdluses oleks universaalteenus soodsama hinnaga. See on ligikaudu 1/3 Eesti Energia koduklientidest, ülejäänud 2/3 on hind varem soodsamal tasemel fikseeritud.
Pakkumisest loobunute hulgas oli suurem osa börsikliente ning väiksem osa ka fikseeritud hinnaga kliente, kelle hind on pikaajaliselt fikseeritud universaalteenusele ligilähedase hinnaga. „Kuna universaalteenuse hind võib pikas perspektiivis siiski mõnevõrra muutuda, on nemad otsustanud pikaajaliselt fikseeritud hinna kasuks,“ märkis Kaiv.
Ka universaalteenus läbi börsi
Ise omal algatusel sõlmis universaalteenuse lepingu 6000 klienti. „Lisaks neile, kellele oleme ise pakkumise teinud, on kliente, kes on ise e-teeninduses valinud või klienditeeninduse kaudu avaldanud soovi universaalteenusele üle minna. Neist enamus on varasemad üldteenuse kliendid või ka näiteks mõne teise elektrimüüja juurest tulnud kliendid,“ lausus ta.
Samas rakendunud universaalteenus ise fikseeritud pakettide ega börsipakettide hindu ei mõjuta. Ka elektrimüüjad ostavad klientide jaoks elektri avatud turult. Energiakriisist tulenev hinnatõus on mõjutanud kõiki elektrimüüjaid ja tõstnud seda hinda, mida klientidele pakkuda on võimalik.
„Ka universaalteenuse puhul liigub kõik Narvas toodetud elekter läbi elektribörsi. Enefit Power kui tootja saab müügi eest ka tulevikus börsihinda ning elektrimüüjad ostavad elektrit börsihinnaga. Vastavalt universaalteenuse hinnale toimub hiljem omavaheline arveldus,“ selgitas Kaiv.
Lisaks rakendub 1. oktoobrist kõikidele koduklientidele olenemata nende paketist ka elektrihinna kompensatsioon. Selle ja universaalteenuse tulemusel saavad väga paljud kliendid novembri alguses tõenäoliselt väiksemad elektriarved kui möödunud kuudel.
Liituda saab veel
Eesti Energia klienditeenuste Eesti turu juht Dajana Tiitsaar rääkis, et need, kelle jaoks on universaalteenus viimaste kuude võrdluses soodsam lahendus, said automaatselt Eesti Energialt universaalteenuse pakkumise. Klientidel on olnud rahulikult aega mõelda, kas pakkumisega nõustuda või see tagasi lükata.
Kui klient ei ole pakkumisest taganenud, hakkab 1. oktoobrist ehk tagantjärele kehtima universaalteenuse hind 19,24 s/kWh, millele lisandub kuutasu 1,99 eurot. Universaalteenusest on võimalik hiljem igal ajal soovi korral väljuda.
Kui klient on pakkumisest taganenud, siis 1. oktoobrist teda üle ei viida ning jääb kehtima senine elektripakett. Universaalteenusega on võimalik hiljem igal ajal soovi korral liituda, muutes ise oma elektripaketti. Liitumise võimalus on kuni 2026. aasta märtsini.
Tiitsaar rõhutas, et universaalteenuse hind võib ajas muutuda ja otsust langetades tasub seda meeles pidada. „Börsipaketil klientide jaoks on täna pigem mõistlik talve eel universaalteenusele üle minna. Fikseeritud paketis kliendid, kelle hind on pikaajaliselt fikseeritud 19-20 sendi piirimaile, võiksid korra otsust kaaluda, sest kui oma praegusest paketist loobuda, siis samadel tingimustel tagasi liikuda ei saa.“