Neil, kes jäävad käesoleval, 2022. aastal pensionile, on võimalik saada tohutut boonust võrreldes nendega, kes jäävad pensionile järgmisel aastal.
Keskmise töötava pensionäri pension tõuseb eurodes erandlikult: umbes 115 eurot kuus, vahendab Iltalehti.
Tõusu saavad isikud, kes on pensionile jäänud käesoleval aastal või varem.
Indekseerimisega tekkiv erinevus keskmise uue pensioni puhul on kogu pensioniperioodi peale arvestatuna laias laastus suurusjärgus 14 000 eurot. Kuu kohta on uute vanaduspensionide summa vahe ligi 57 eurot.
Soome kaubanduskoja peaökonomisti Jukka Appelqvisti sõnul võib see luua väga tugeva rahalise stiimuli varasemaks pensionile jäämiseks.
Sel sügisel oleme erakordse inflatsiooni tõttu erilises olukorras, kus luuakse väga tugev rahaline stiimul pensionile jäämise toomiseks käesolevale aastale. Nii saab kindlustada omale aastavahetusel saabuva ajalooliselt suure indeksitõusu, mis põhineb kõrgel inflatsioonil. Hiljem pole enam võimalik tõusust osa saada, märgib Appelqvist pressiteate vahendusel. Ta lisab, et vähesed mõtlevad tehnilisena näivale indeksiasjale, kuid põhjust oleks.
Ehk kõige olemuslikum on aru saada, et pensioni suuruse erinevus akumuleerub, sest see kehtib igakuise pensionimakse kohta elu lõpuni. Kogu pensioniperioodi jooksul tekib väikestest voogudest juba arvestatav summa, mis vastab laias laastus väikesele uuele sõiduautole või 4–5 kuu palgale.
Suuremate pensionide puhul võib hilisemal pensionile jäämisel kahju eurodes ulatuda kümnetesse tuhandetesse – loomulikult olenevalt sellest, kui kaua elatakse.
Nagu Appelqvist märgib, on tõus tingitud tugevast inflatsioonist. Soome statistikaameti andmetel kiirenes septembris Soomes inflatsioon taas: tarbijahinnad tõusid mullusega võrreldes 8,1 protsenti.
Palgad tõusid keskmiselt 2,7 protsenti, mis tähendab, et palgasaajate ostujõud kahanes drastilise hinnatõusu tõttu erakordselt kiiresti.
Tööpensioni indeksitõusu arvutatakse inflatsiooni- ja palgastatistika põhjal.
Appelqvisti sõnul tõusevad makstavad tööpensionid aasta alguses indeksitõusu tulemusel 6,8 protsenti.
Selge on ka kopsaka tõusu põhjus ehk metsikult kiirenenud inflatsioonimäär. Iseenesest ei viita suur tõus pensionide ostujõu suurenemisele, vaid ainult selle muutumatuks jäämisele. Olukord on endiselt selgelt parem kui enamusel palgasaajatel, ütleb Appelqvist pressiteates.
Indeksi tõus puudutab enam kui 1,5 miljonit tööpensioni saajat. Tõus suurendab iga-aastaseid tööpensioni makseid enam kui kahe miljardi euro võrra.
Appelqvist kahtlustab, et vähesed pensionieale lähenevad inimesed on veel aru saanud, kui olulise asjaga on tegemist.
Kui pensionile jäämine on lähikuudel võimalik, tuleks õigele ajale mõtlema hakata väga kiiresti. Detsembris on veel aega soovi korral pensionile minna, aga varsti pole see enam võimalik ja siis on juba hilja seda kahetseda.
Appelqvistil on selged ja otsesed nõuanded:
Võib tunduda loomulik minna aasta alguses pensionile, kuid otsene nõuanne on kindlasti vältida pensionile jäämise ajana jaanuari või üldisemalt järgmise aasta algust, välja arvatud juhul, kui selleks on äärmiselt mõjuv põhjus.
Vaata allolevast tabelist, kuidas tõusevad tööpensionid seoses 6,8-protsendilise indeksitõusuga järgmisest aastast:
1500 -> 1602 (tõus 102e)
2000 -> 2136 (tõus 136e)
2500 -> 2670 (tõus 170e)
3000 -> 3204 (tõus 204e)
3500 -> 3738 (tõus 238e)
4000 -> 4272 (tõus 272e)
Eestinen.fi