- Kõigile mobiilidele ja tahvelarvutitele sobiv laadija on kasulik nii keskkonnale kui ka tarbijale.
- USB C-tüüpi pistik muudab laadimise ja andmeedastuse kvaliteetsemaks.
- Koos uue seadmega ei ole enam vaja osta uut laadijat.
Euroopa Parlament kiitis heaks õigusakti, mille kohaselt on varsti võimalik kõiki elektroonikaseadmeid laadida ühe laadijaga.
2024. aasta lõpuks peab ELis müüdavatel mobiilidel, tahvlitel ja kaameratel olema USB C-tüüpi laadimispesa. 2026. aasta kevadest peab see olema ka sülearvutitel. See vähendab elektroonikajäätmete hulka ja võimaldab tarbijatel teha kestlikumaid valikuid. Otsus võeti parlamendis vastu teisipäeval 602 poolthäälega. Ettepaneku vastu hääletas 13 ja erapooletuks jäi 8 parlamendiliiget.
Otsus tähendab ühtlasi, et peagi ei ole iga uue seadmega vaja osta uut laadijat, sest kõigile väikestele ja keskmise suurusega kaasaskantavatele elektroonikaseadmetele sobib sama laadija.
Kõigi tootjate uued mobiiltelefonid, tahvelarvutid, digikaamerad, kõrvaklapid, pihukonsoolid, kaasaskantavad kõlarid, e-lugerid, klaviatuurid, hiired, kaasaskantavad navigatsioonisüsteemid, nööpkõrvaklapid ja sülearvutid, mida laetakse juhtmega ja mis töötavad võimsusel kuni 100 W, peavad olema varustatud USB C-tüüpi laadimispistikuga.
Kõigil kiirlaadimist toetavatel seadmetel saab olema ka ühtlustatud laadimiskiirus. Nii saavad kasutajad laadida oma seadmeid samal kiirusel mis tahes ühilduva laadijaga.
Tehnoloogilise innovatsiooni ergutamine
Juhtmeta laadimise leviku tõttu peab Euroopa Komisjon 2024. aasta lõpuks ühtlustama ka koostalitlusvõime nõuded, et vältida negatiivset mõju tarbijatele ja keskkonnale. Sellega kaotatakse ühtlasi tarbija sõltuvus ühest tootjast.
Parem teave ja suurem valik
Kõik uued seadmed varustatakse edaspidi laadimisomaduste märgisega. Nii saab tarbija hõlpsasti teada, kas tema olemasolevad laadijad sobivad uuele seadmele või tuleb osta uus laadija.
See kõik soodustab laadijate taaskasutamist ja aitab tarbijatel säästa kuni 250 miljonit eurot aastas. Ära visatud ja kasutamata laadijatest tekib ELis aastas umbes 11 000 tonni elektroonikajäätmeid.
Tsitaat
Parlamendi raportöör Alex Agius Saliba (S&D, Malta) märkis: „Lõpuks ometi võetakse Euroopas kasutusele ühtne laadija ja me saame isesuguste laadijate sasipuntra unustada. Oleme seda oodanud enam kui kümme aastat. Täna vastu võetud tulevikukindel õigusakt toetab ka uuenduslike lahenduste väljatöötamist ning sellest võidavad kõik – nii tarbijad kui ka meie habras keskkond.“
Pressikonverents
Raportöör annab vahetult pärast täiskogu lõpphääletust kell 15.30 (Eesti aeg) pressikonverentsi. Selle jälgimisvõimaluste kohta leiab lisateavet siit.
Järgmised sammud
Nüüd peab õigusakti ettepaneku ametlikult heaks kiitma ELi nõukogu. Seejärel avaldatakse õigusakti tekst Euroopa Liidu Teatajas ning direktiiv jõustub 20 päeva pärast seda. Liikmesriikidel on sätete ülevõtmiseks aega 12 kuud ja kohaldamiseks veel 12 kuud. Varem turule lastud toodetele uusi reegleid ei kohaldata.
Taust
Euroopa Parlament on viimase kümne aasta jooksul korduvalt nõudnud ühtse laadija kasutuselevõttu. Varasemad koostööpüüded ja ettepanekud, et tootjad laadijaid vabatahtlikult ühtlustaksid, ei andnud tulemusi. Seetõttu esitas komisjon 23. septembril 2021 ettepaneku võtta vastu õigusakt.