Õiguskantsler Ülle Madise esitas pärast tänavu veebruaris korraldatud kontrollkäiku Tallinna vanglasse rea ettepanekuid, kuidas parandada seal hoitavate naisvangide ja nende laste elutingimusi.
“Paraku ei vasta Tallinna vanglas siiski kõik seadustele ja rahvusvahelistele nõuetele. Paljud Tallinna vanglas tuvastatud probleemid on sarnased 2020. aastal Tartu vanglasse ja 2021. aastal Viru vanglasse tehtud kontrollkäigul tuvastatud probleemidega,” kirjutas Madise, olles enne üles lugenud rea kiiduväärseid samme, mis vangla juhtkond on vastavalt tema soovitustele teinud vangide olukorra parandamiseks.
Õiguskantsleri sõnul ei toeta Tallinna vanglas ja laiemalt vanglate töös tuvastatud puudused inimeste ühiskonnaellu tagasi aitamist ja loovad soodsa olukorra inimeste väärkohtlemiseks.
Esmalt toob Madise välja, et seni ei ole parandatud vahistatute liikumis- ja suhtlemisvõimalusi, millele juhtis õiguskantsler tähelepanu juba 2014. aastal.
Vanglal tuleks kinnipeetavate ja vahistatute värskes õhus viibimiseks eelistada vanglas olemasolevaid maapinnal asuvaid jalutusalasid ning kasutada neid aastaringselt. Ka kinnistes osakondades viibivatel inimestel võiks kasvõi aeg-ajalt lubada jalutada õuealal, kus saab vaadata kaugusesse ja kogeda värskes õhus viibimise eeliseid, näiteks tajuda loodust,” kirjutas ta oma kokkuvõttes.
“Vanglal tuleks teha pingutusi, et jalutusboksid vastaksid rahvusvahelistele
kinnipidamisstandarditele ja rahvusvaheliste organisatsioonide soovitustele,” lisas ta sama teema juurde.
Emad ja lapsed: müra, riided, fotod
Emade ja laste osakonnas tuleks leida lahendusi akustika parandamiseks, eelkõige vanglauste liigutamisest tekkiva müra summutamiseks, märkis Madise. Samuti puudutasid tema soovitused vangide ja nendega kohtuma tulevate laste riietust.
“Emad on kurtnud, et osakonnast väljaspool asuvas koridoris ja mitmel korrusel toimuv liikumine on neile hästi kuulda ning rauduste avamisest ning sulgumisest tekkiv tugev heli kajab nende osakonda ja ehmatab lapsi tihti ka uneajal,” seisab kontrollkäigu ülevaates, milles kutsutakse vanglat kaaluma kaja summutavate paneelide paigaldamist.
“Vanglal tuleks otsida võimalusi, kuidas veelgi vähendada emadega vanglas elavate laste kokkupuudet vanglakeskkonnaga,” rõhutas Madise.
Samuti soovitab ta üle vaadata tingimused, mis ei soodusta kinnipeetavate ja vahistatute kokkusaamisi oma lähedastega. “Kokkusaamisele tulevate laste läbiotsimine koos täieliku lahtiriietamisega tuleb lõpetada. Emade ja laste osakonnas viibivatel naistel ning kinnipeetavatel, kes kohtuvad oma lähedaste ja eelkõige lastega, võiks lubada kanda enda riideid,” öeldakse soovitustes.
Madise märgib, et vangla emade ja laste osakonnas on loodud kiiduväärt võimalus fotografeerimiseks. “Selline võimalus võiks olla ka teistel vanglas viibivatel vanematel ja nende lastel, kes vanglas kokku saavad. Ühiste piltide tegemine ja mälestuste loomine toetab kinnipeetavate taasühiskonnastamist
ning on oluline ka nende lastele,” tõdeb ta.
Üksikvangustus tuleks võtta suurema tähelepanu alla
Jätkuv probleem on, et eraldatud lukustatud kambri kohaldamise vajaduse hindamine ei ole alati selge, märkis õiguskantsler. Olukorra lahendamiseks peaks vangla koostama juhise sellisesse kambrisse paigutamise vajaduse hindamiseks
Loe edasi SIIT
Allikas. Err.ee