-1.8 C
Tallinn
Neljapäev 16. märts 2023
Uudised8 levinumat põhjust, miks lapsel kõht valutab

8 levinumat põhjust, miks lapsel kõht valutab

Kõhuvalu on laste puhul üks sagedaseim mure, mille põhjuste väljaselgitamise ja leevendamisega vanemad pead vaevavad. Enamasti põhjustavad kõhuvalu erinevad seedekulgla nakkused, aga sage on ka emotsionaalsest pingest ja stressist tekkinud valu.

Apteeker jagab nõuandeid, missuguste tunnuste abil kõhuvalu põhjust ära tunda, kuidas kõhuvalu leevendada ja millal tuleks kõhuvaluga arsti poole pöörduda.

Pärnu Ristiku Benu apteegi proviisori Margot Lehari sõnul esineb lastel kõhuvalu kõige enam 6–12 eluaasta vahel. “Kõhuvaluga võib kaasneda iiveldus, harvem oksendamine ning vanematel lastel ka peavalu,” iseloomustab Lehari laste peamisi kaebusi.

Tihti on kõhuvalu seotud emotsionaalse pingega

“Kahjuks pole kõhuvalu põhjust lihtne üheselt välja selgitada, sest lisaks füsioloogilistele allikatele on iga kolmanda lapse puhul kõhuvalu põhjus psühhosomaatiline ehk valu ei põhjusta haigus ega terviseseisund, vaid see on tingitud lapse emotsionaalsest pingest ja stressist,” selgitab proviisor. Seepärast soovitab ta kõigepealt lapselt uurida, kas ja milliseid muid vaevusi tal lisaks kõhuvalule veel on.

“Kui ühtegi muud kaebust pole ja kõhuvalu on seotud näiteks kooli minemisega ning kaob reedeks või koolivaheajal, siis tuleks tähelepanu alla võtta kooliga seotud stressiallikad ning läbisaamine kaaslaste ja õpetajatega,” räägib Lehari.

Apteeker soovitab lapse murede ja hirmude väljaselgitamiseks võtta aega lapsega rahulikult ja toetavalt rääkimiseks ning vajadusel anda lapsele sobilikke rahustavaid looduslikke siirupeid. 

Kõhuvalu põhjustajad ja neile viitavad tunnused

Apteekri sõnul on ka füsioloogilisi põhjusi, miks lastel kõhuvalu tekib, mitmeid ning nende seast aitavad tõenäolisema välja selgitada iseloomulikud tunnused. “Väga sage laste kõhuvalu tekitaja on äge seedekulgla nakkus, mida põhjustavad erinevad viirused, näiteks adeno-, noro- ja rotaviirus. Viirusliku haiguse tunnuseks on kõhulahtisus või oksendamine, millele järgneb hooti esinev nõrk kõhuvalu,” selgitab Lehari ning lisab loetelu haigustest, mis võivad samuti kõhuvalu põhjustada.

  • Põskkoopa- ja keskkõrvapõletik, vahel ka kurgumandlite põletik.  Sellist tüüpi kõhuvaluga  kaasnevad ka kõrvavalu, nohu või köha.
  • Pimesoolepõletik. Selle haiguse puhul on valu koondunud naba piirkonda ning hüpates on tunda tugevat valu.
  • Laktoositalumatus. Piimasuhkru seedimatusega kaasnevad puhitused ning vaevused on kõige tugevamad kaks tundi pärast piimatoodete tarbimist.
  • Kõhukinnisus. Kinnine kõht võib kohati põhjustada tugevat valu. Selle väljaselgitamiseks tuleb jälgida lapse roojamise sagedust ning tunnuseks on sageli ka pabulakujuline väljaheide.
  • Põiepõletik, millega võib kaasneda ka palavik ja sage urineerimine. 
  • Kõrvetised. Kõrvetisi esineb tõesti ka lastel, kes söövad tihti poolfabrikaate, friikartuleid ja gaasilisi ning happelisi jooke. Selline valu on näriv ja asub rinnaku taga mao ülemises osas. Tihti kaasnevad puhitused, röhitsused ja iiveldus. 

Probiootikumid toovad paljudel juhtudel kõhuvalule leevendust 

Kõhuvalu ennetamisel on apteekri sõnul paljudel juhtudel abi probiootikumidest. “Probiootikumid aitavad nii seedehäiretest kui ka viirustest tingitud kõhuvalu puhul ning mõnevõrra ka stressist tulemusena tekkinud valu vastu,” ütleb Lehari ja lisab, et lastele saab probiootikume anda nii tilkade kui ka närimistablettidena.

“Kõhukinnisuse puhul aitavad magneesium ja laktuloosisiirup ning oluline on tarbida rohkelt vedelikke. Laktoositalumatuse puhul leevendavad kõhuvalu samuti piimhappebakterid ja laktaasensüümi preparaadid,” loetleb Lehari kõhuvalu leevendamise võimalusi vastavalt põhjusele.

Lisaks rõhutab apteeker, et äge seedehäire annab järele 24 tunniga. Kui kõhuvalu ei taandu, vaid on pidev ja kestab üle 24 tunni, siis tuleb kindlasti pöörduda arsti poole. 

allikas: benu.ee

Veel artikleid