Kolmapäev , 27 september 2023

7 looduslikku valuvaigistit

1. Tšillipipar

 Tšillipipar sisaldab kapsaitsiini, mis vaigistav valu vähendades ajusse jõudvaid signaale.
Tšillipipar on looduslik valuvaigisti, mis aitab ennetada ja ravida peavalu ja artriiti.

Tšillipipra uurimine aitab teadlastel luua uudse valuvaigisti, mis suudab valu leevendada selle lähtekohas.

Texase ülikooli uurimisrühma sõnul leidub inimorganismi valukolletes ainet, mis sarnaneb kapsaitsiiniga – ainega, mis teeb tšillipipra tuliseks, vahendab BBC News.
Selle aine tootmise peatamine organismis võib uurimisrühma hinnangul teha lõpu kroonilisele valule.

Uuringu tulemused avaldati ajakirjas Journal of Clinical Investigation.
Kapsaitsiin on tšillipipra põhiline koostisaine, mis tekitab süües põletavat tunnet.

Selleks haakub kapsaitsiin organismi rakkudes olevate retseptorite külge.
Teadlased avastasid, et sama mehhanism toimib vigastuse korral: organism hakkab eritama kapsaitsiinilaadseid aineid, s.t rasvhappeid, mille nimeks on oksüdeeritud linoolhappe metaboliidid (oxidized linoleic acid metabolites, OLAM). Need põhjustavadki retseptorite kaudu valu.

Texase ülikooli hambaraviteaduskonna vanemteadur dr Kenneth Hargreaves uuris koos oma töörühmaga, kas neil õnnestub neid äsja avastatud valu liikumise teid blokeerida.


Laboratoorsed katsed hiirtel näitasid, et retseptorite geeni elimineerimisel kadus ka tundlikkus kapsaitsiinile.
Sellele teadmisele tuginedes asusid teadlased looma ravimeid, mis suudaksid sedasama.

„Tegemist on suure läbimurdega valu mehhanismide mõistmisel ja valu tõhusamal ravimisel,“ selgitas dr Hargreaves.
„Avastasime endogeensete kapsaitsiinilaadsete molekulide perekonna, mida organism vigastuse korral loomulikult eritab, ja teame nüüd, kuidas neid mehhanisme uute, sõltuvust mittetekitavate ravimeetoditega blokeerida.“
Lõppkokkuvõttes on uurijate eesmärgiks ravimid, mis võtaksid ära erinevat laadi kroonilise valu, sealhulgas valu, mida seostatakse vähi ja selliste põletikuliste haigustega nagu artriit ja fibromüalgia.(allikas: https://www.kliinik.ee/uudised/aid-16147/t%C5%A1illipipar-aitab-luua-uudse-valuvaigisti-)

2.  Ingver.

Ingver võib alandada artriidivalu.


Igasuguste põletikuliste protsesside puhul on kasulik taimne dieet, seda ka põletikuliste liigesehaiguste puhul. Liigesepõletike tugevus on seotud liigesevedeliku PH-tasemega – mida kõrgem happesus, seda suurem valu ja põletik. Taimne toit on aluselisem ja antioksüdantiderikkam kui loomne ning seetõttu aitab ka vähendada põletikku liigeses ja soodustab põletiku taandumist.
Happesus ja põletik liigeste ümber alaneb tänud ingveri antioksüdantidele.

See taim ka väga tõhus nohuravi juures ja iiveldushoogude vastu.

Ühe Arizona ülikooli poolt läbiviidud uuringu järgi tõestati, et ingveri põletikuvastane võime aitab vähendada valu.

Ingver võib aidata leevendada kroonilist valu, alandades põletikust märku andvate hormoonide taset. 2005. aastal avalikustatud Michigani ülikooli teadlaste uuringu järgi võib ingver olla isegi tõhusam valuvaigisti kui mittesteroidsed põletikuvastased ravimid.
Ka migreeni korral võib ingverist abi olla, samuti leiab Hiina meditsiinist soovituse juua menstruatsioonivalude korral ingverijuure teed koos pruuni suhkruga.


Ingver sisaldab põletikuvastaseid aineid, gingeroole. Teadlased on just neile omistanud põhjuse, miks paljud reumatoidartriiti või osteoartriiti põdevad inimesed on saanud valudele leevendust pärast ingveripreparaatide korrapärast manustamist. (allikas: http://pluss.jt.ee/1097952/ingver-aitab-igal-juhul)

3. Magneesium.

Magneesium on mineraalaine, millel on tervisele palju kasulikke toimeid.  Magneesium on väga hea vahend krampide vastu, mis kutsub esile valu. Veelgi enam, ta aitab alandada stressi, arendab lihaseid ja parandab liigeste ja luude tervist.

4. Kurkum.

Kurkum sisaldab kurkumiini, mis on looduslik valuvaigisti. Kurkum on vürts, millel on põletikuvastane toime, mis aitab võidelda lihasevalude, artriidi ja maokõrvetiste vastu.

5.  Pajukoor.

Pajukoor on samuti valuvaigisti, mida kasutatakse traditsioonilises meditsiinis loodusliku aspiriinina. Pajukoor sisaldab salitsiliini, millel on sama toimevõime, kui aspiriinil; flavonoide, mis aitavad leevendada pea- ja seljavalu. Pajukoore toime valuvaigistina võtab natuke rohkem aega, kui aspiriini võtmisel end tema toime kestab kauem.

6. Kaselehed. 

Kaselehed sisaldavad metüülsalitsülaadi, millel on samasugune toime, kui aspiriinil. See looduslik valuvaigisti on põletikuvastane. Kaselehti võib tarbida kuivatatult ravimtaimeteena, kapslitena või pulbrina. Nad aitavad leevendada liigeste-, lihaste ja reumavalu.

7. Kirsid.

Kirsid on looduslikud valuvaigistid. Nad sisaldavad antotsüaniin-flavonoide, ühendeid, mis pärsivad valuensüüme ja neutraliseerivad liigestepõletiku põhjustavaid vabasid radikaale.

Vaata ka:

lightning 1625550 1280 jpg

Möödunud laupäev kostus Helsingis kõva pauk, mis ehmatas paljudel süda rinnust välja.

Laupäeva hommikul, 23. septembril, äratas Helsingi elanikke vali pauk, mille põhjuseks osutus haruldane välgulöök. Kella …