Iga päev käivad tuhanded eestlased vereproovi andmas, olgu see siis ennetav tervisekontroll, planeeritud meditsiiniline protseduur või erakorraline meditsiiniabi. Kui vereproovi andmine on planeeritud, on oluline teada, kuidas selleks valmistuda. Meditsiinilabori SYNLAB preanalüütika spetsialist Kristiina Treial annab soovitusi, kuidas valmistuda vereprooviks.
Millal on parim aeg vereproovi andmiseks?
Kas tohin enne vereproovi andmist süüa?
Enne vereandmise protseduuri on oluline olla 10-14 tundi söömata ja joomata. Vereandmisele eelneval päeval võib süüa ja juua nagu tavaliselt. Aga juba eelneval õhtul on soovitav vältida eriti rasvaseid, magusaid ja vürtsikaid toite ning alkoholi, sest need võivad mõjuda veel ka hommikul vereproovi kvaliteedile, mistõttu võib proovimaterjal muutuda kasutuskõlbmatuks ning analüüse ei saa teha.
Kindlasti peab vereandmise protseduuri ajal olema suu tühi, ei tohi süüa, juua ega närida nätsu.
Kas vereproovi andmisele eelnevalt võin ravimeid võtta?
Vereandmise päeva hommikul on soovitav võimalusel vältida ravimite ning toidulisandite kasutamist. Teatud ravimite puhul seda siiski teha ei saa ja sellisel juhul tuleb verevõtjat ravimite tarvitamisest teavitada, sest ravim võib segada analüüside teostamist või muuta analüüside tulemusi.
Kas vereproovi andmisele eelnevalt võin teha trenni?
Arvestada tuleb, et analüüside tulemusi võib mõjutada ka kerge füüsiline koormus, milleks on nt vereandmisele tulek. Selle mõju vähendamiseks ja vereringe stabiliseerumiseks tuleb enne vereandmist vähemalt 15 minutit rahulikult istuda. See tähendab, et vereandmiseks tuleb varuda piisavalt aega.
Kas ma võin hommikul hambaid pesta/suitsetada?
Suitsetamine enne vereproovi ei ole soovitatav, kuna see võib muuta analüüside tulemusi. Hammaste pesemisele ei ole piiranguid juhul, kui tegemist on vereproovidega. Erinevate mikrobioloogiliste uuringute võtmise puhul suust ja kurgust ei tohi eelnevalt hommikul hambaid pesta.
Mida peaksin teadma pärast vere andmist?
Vereprooviks valmistumise juhendiga saab lähemalt tutvuda siin.
Tekst: Kristiina Treial, meditsiinilabori SYNLAB preanalüütika spetsialist