Kolmapäev , 24 aprill 2024
Erakorralised uudised
bad sleep2 1600 850x560 1

5 nõuannet, kuidas unistes olukordades ärkvel püsida

Kuidas püsida ärkvel, kui unistab õppejõu monotoonne hääl või teatri pidev taustamüra? Uinumine võib olla probleemiks ka näiteks bussiga reisides, pikkadel kohtumistel või muudes olukordades, mis nõuavad ärkvelolekut ja vähemalt mõningast tähelepanu.

Harjumus võib muutuda tõeliseks tähelepanu kõrvalejuhtimiseks, kui see on korduv ja raskesti kontrollitav.

Enne konkreetseid näpunäiteid – kas sul pole pikka aega unepuudust kogunenud?

Selles artiklis anname teile konkreetseid näpunäiteid olukorraks, kus peate ärkvel püsima. Kuid unearst Henri Tuomilehto soovitab eelkõige vaadata enda unerütmi ja unekvaliteeti, kui sind häirib hoolimatu uinumine. Selle asemel, et küsida, kuidas erinevates olukordades ärkvel püsida, tuleks endalt küsida järgmisi küsimusi:

Kas ma saan öösel piisavalt magada ja kui ma seda teen, siis kas une kvaliteet on piisavalt hea ja mis on need asjad, mis võivad seda nõrgestada?

Kas ma järgin tervislikku ja regulaarset eluviisi, kas ma teen piisavalt trenni?

Kas ma olen hilisõhtul ekraani ees üleval?

Kas minu alkoholitarbimine on kontrolli all?

Mida rohkem on vaja muretseda, seda tõenäolisem on, et jääb puudu nii une kvantiteedist kui ka kvaliteedist ehk unepuudusest. Siis muutub halvimal juhul probleemiks see, kuidas päeva jooksul ärkvel püsida.

“Väga sageli põhjustab hoolimatut uinumist unepuudus. See võib teid salakavalalt häirida, ilma seda ise märkamata.

Unepuudus võib vähehaaval koguneda kuude ja isegi aastate jooksul, kui keha ja vaim on harjunud olekuga. Magama jäämine ütleb teile, et keha üritab puudujääki korvata alati, kui võimalus tekib.

“Paljud kliendid, kes magavad kergesti, on üllatunud, kui olen neile öelnud, et nende unes võib olla midagi häirivat. Kliinikus diagnoositakse sageli unepuudust ja kvalitatiivset uneprobleemi,” räägib Tuomilehto.

Tuomilehto toob välja, et uneapnoe all kannatab umbes miljon soomlast, kuid 80–90 protsenti juhtudest jääb tuvastamata.

–Uneapnoe all kannatav inimene magab õhtul kiiresti ja võib magada seitse tundi järjest, magab kergesti erinevates kohtades ja tunneb seetõttu, et ta on hea magaja. Alles siis, kui roolis magama jääte, saate aru, et kõik pole korras.

Tuomilehto soovitab pöörduda uneapnoe uuringute poole, kus on lihtne välistada võimalik uneapnoe.

Vaata ka:

minuaeg.com uudised

NB! Internetis müüdavad isetehtud sõidukite numbrimärgid on ebaseaduslikud

Transpordiametini on üha enam jõudnud infot liikluses olevatest sõidukitest, millel kasutatakse keelatud numbrimärke. Samuti on

minuaeg.com uudised

Tiibeti toetusrühm külastab ametlikul visiidil dalai-laamat

Riigikogu Tiibeti toetusühma delegatsioon kohtub Indias Dharhamsalas dalai-laama Tenzin Gyatso, Tiibeti eksiilvalitsuse ning tiibetlaste pagulaskogukonnaga. 

error: Sisu on kaitstud!