Sunday , 1 August 2021
kohtutaitur

5. aprillil aegus ligi 85 000 võlga, kohtutäituritele see ei meeldi. Loe, kuidas Õigusrobot aitab sind.

Alates 5. aprillist on võimalik esitada avaldusi võlgade kustutamiseks, seda juhul kui võlg on vähemalt 10 aastat vana. Aegunud on umbes 85 000 võlga, mis valmistavad kohtutäituritele korralikku peavalu.

Mõnes mõttes on regulatsioon kohmkas, kuid täiturid teevad siinkohal nii nagu seaduseloojad kirja pannud on. “Riigil oli 10 aastat aega seda süsteemi välja mõelda, kuid ikkagi klopsiti see viimase poole aastaga kokku ning võeti ka vastu viimasel minutil.

Kohtutäitur Risto Sepp  Siinkohal teeb aga murelikuks, et esimesena jõuavad meieni aegumisi taotlema need isikud, kes pole kunagi kopikatki maksnud või on seda teinud nii kuis jumal juhatab,” möönab Sepp.
Hetkel on 85 000 inimesel õigus laene tühistada. Selline number ei tohiks tulevikus korduda.

Õigusrobot aitab 80 000 inimesel võlgnevused tühistada

5. aprillil aegub hinnanguliselt 80 000 inimese täitemenetluse nõuded, kuid nõude aegunuks tunnistamiseks peab võlgnik esitama täiturile sellekohase korrektse juriidilise avalduse. Idufirma HUGO.legal meeskonna loodud täitemenetluse aegumise õigusrobot aitab kohtutäiturile esitada korrektse avalduse nõude aegumise kohta ning annab juhised, millistel juhtudel saab aegumist kohaldada ja kuidas protsess tervikuna toimub.

HUGO.legal meeskond on viimase paari aasta jooksul ehitanud juba 8 õigusrobotit, mis kõik inimesi tasuta abistavad. Lisaks on eestlaste ehitatud robotid inimesi aitamas ka Lätis, Leedus ja Poolas.
HUGO.legal peajurist Erki Pisukese sõnul on õigusrobotid väga õigel ajal inimesi abistamas – ajal, mil riik on lukku keeratud ja enamus asju tuleb koduseinte vahel ajada. “Võlgnevustest vabanemine on praegusel keerulisel ajal kindlasti väga suur kergendus inimestele, näiteks meie inkassoabi robot on aidanud alusetutele nõuetele vastu vaielda juba 3700 inimesel. Möödunud aastal ehitasime töövaidlusroboti ning kuna töövaidlusi tuleb oluliste ettevõtluspiirangute tõttu aina tihedamini ette, siis on tasuta töötava õigusroboti nõudlus pidevalt kasvav. Täna aga tulime välja täitemenetluse aegumise õigusrobotiga, mis võiks järgnevate kuude jooksul abistada kuni 80 000 inimest, kelle täitemenetluse nõuded 5. aprillil aeguvad. Õigusrobot on välja töötatud koos kogenud juristidega ning roboti abil koostatud avalduse puhul võib inimene kindel olla, et kohtutäiturile edastav avaldus on juriidiliselt korrektne,” sõnas Pisuke.

Võlanõustajate liidu juhatuse liige ning HUGO.legal jurist Raivo Kiisk, kes täitemenetluse õigusroboti ehitamisel aktiivselt osales, soovitab kasutada roboti abi juba enne aprillikuud. “Avalduse aegumise kohaldamiseks saab esitada alates 6. aprillist, kuid õigusroboti abi saab kasutada juba täna – robot teeb avalduse valmis ning vajadusel vaadatakse ka juristide poolt üle. Seejärel saadab robot korrektse avalduse inimesele tagasi ning palub see digiallkirjastatult saata 6. aprillil kohtutäiturile – selline käitumine garanteerib võimalikult kiire tulemuse. Loodame õigusroboti panusega abistada võimalikult paljusid inimesi, sest sellealane vajadus on suur. Samuti peame oluliseks, et õigusroboti kasutamine hoiab kokku inimeste raha õigusabikuludelt,” lisas Kiisk.
Täitemenetluse õigusrobot alustas tööd täna ning on leitav siit: www.hugo.legal/taitemenetluse-aegumine/

Miks aeguvad ligikaudu 80 000 inimese nõuded just tänavu 5. aprillil?

2011. aasta 5 aprill jõustus seadusemuudatus, millega nähti ette, et jõustunud kohtuotsusega tunnustatud nõude ning muude täitedokumentidest tulenevate nõuete aegumistähtaeg on senise 30 aasta asemel 10 aastat. Tänavu 5 aprill möödubki 10 aastat selle seadusemuudatuse jõustumisest ning kõik inimesed, kelle täitemenetluse võlgnevus on tekkinud enne 2011 aasta 5 aprilli, saavad tänavu alates 6. aprillist taotleda nõude aegumist.

Millised eeldused peavad olema täidetud aegumise kohaldamiseks?

1) Võlgnik on esitanud sellekohase avalduse
2) Tegemist on tsiviilnõudega, mille osas on esimest korda täitmisele esitamisest möödas 10 aastat
3) Sissenõudja ei vaidle avaldusele vastu

Täitemenetluse õigusroboti ehitasid HUGO.legal juristid Raivo Kiisk ning Laureana Telk koostöös idufirma HUGO.legal meeskonnaga.

Allikas: HUGO.legal

Jaga

Vaata ka:

83098745 136590864704593 7382531267673579511 o

Tartus Anne kanalis uppus meesterahvas

Tartus Anne kanalis uppus meesterahvas Eile päeval kell 12.13 sai häirekeskus teate, et Tartu Anne …

Elroni rong scaled

Elron kutsub kõiki reisijaid üles vastutustundlikule käitumisele, kandke MASKE!

Elron kutsub kõiki reisijaid üles vastutustundlikule käitumisele, kandke MASKE! Elron kutsub kõiki reisijaid üles vastutustundlikule …

83098745 136590864704593 7382531267673579511 o

Inglismaal hukkus raskes avariis Eesti autojuht

Lõuna-Inglismaal Doveri lähedal hukkus reedel liiklusõnnetuses Eestist pärit veokijuht. Kenti politsei teatel juhtus õnnetus reedel …

pension

OLULINE: Täna 31.07 lõpeb võimalus tühistada pensionisambast lahkumise avaldus

OLULINE: Täna 31.07 lõpeb võimalus tühistada pensionisambast lahkumise avaldus Aasta algul teisest pensionisambast lahkuda otsustanud …