Tervis

4 suurimat ohtu sinu maksa tervisel

Erinevad maksahaigused muudavad maksa struktuuri, mis võib lõppeda selle elutähtsa organi puudulikkusega, räägib farmatseut Merilin Israel.

Maks on inimese organismi loomulik filter ja elutähtis organ, mis on meie kaitsevõime eesliinil – nii ei ole kokkusattumus, et järjepidev vale toitumine, liigne alkoholitarbimine, ravimite liigtarvitamine ning infektsioonid kahjustavad maksa ja tulemusena võivad välja areneda erinevad maksahaigused.

“Maksahaigused muudavad maksa struktuuri ja areneb välja selle funktsionaalne puudulikkus. Maksa tegevust võivad häirida väga erinevad tegurid – vähene liikumine, liigne kiirtoit, ei puhata piisavalt, kannatatakse stressi all ja mõistagi alkoholi tarbimine. On arusaadav, et kõik see ei saa toimuda maksa tegevusse jälgi jätmata,” sõnas Südameapteegi farmatseut Merilin Israel.

Farmatseut tõi välja maksa tervise suurimad vaenlased.

Alkohol. Kõigist inimese tarbitavatest toitainetest avaldab maksale suurimat mõju alkohol. On tõestatud otsene seos alkoholi tarbimise ja maksakahjustuste väljaarenemise vahel. Nagu ka kõiki muid haigusi, on ka maksahaigusi lihtsam ennetada, kui ravida. Seetõttu tuleks vältida kahjulikke harjumusi, mis maksa kahjustavad ja alustada tasub alkoholist. Alkohoolsetest jookidest on parim sootuks loobuda või viia tarbimine miinimumini.
Vale toitumine. Kiire elutempo ja pidev kiirustamine põhjustavad asjaolu, et paljudel inimestel pole piisavalt aega korralikult toituda. Tööajal võetakse kiiresti suupisteid ja õhtul süüakse kõht täis kogu päeva eest. Sellisel moel pikema aja jooksul toimides on aga ülekaal garanteeritud, eriti veel siis, kui argielust puudub vähimgi füüsiline aktiivsus. Kõik see kahjustab maksa ja maksahaigusteni viibki sageli ebaõige toitumine – valgu ja vitamiinide puudus, suure rasvasisaldusega toidu liigtarbimine.

Infektsioonid. Maksa kahjustavad ained ei satu organismi mitte ainult koos toiduga või alkoholi kuritarvitamisel, vaid ka näiteks õhu kaudu. Niisamuti võivad maksahaigusi põhjustada erinevad nakkustekitajad, mis satuvad organismi ka näiteks pesemata käte kaudu või nakkusviirustega kokkupuutel (nt A-, B– ja C-hepatiit). Viiruslikku hepatiiti nakatutakse sellesse haigestunud inimese või kroonilise viirusekandja kaudu, kui viirus kandub vere või muude kehavedelikega inimese organismi vigastatud naha või limaskestade kaudu.

Teatud ravimid. Mitmeid ravimeid töödeldakse maksas, seetõttu võib mõnede ravimite pikka aega või suurtes annustes võtmine põhjustada soovimatuid kõrvaltoimeid – need võivad kahjustada maksarakke või tekitada neis pöördumatuid muutusi. Selline mõju võib olla teatud mittesteroidsetel põletikuvastastel ravimitel (sh paratsetamool), tuberkuloosi-ja seenhaiguseravimitel, antidepressantidel, allergia-, psüühikahäirete vastastel preparaatidel, samuti antibiootikumidel.

Maks on niisama oluline organ, kui seda on inimese süda ning samasuguse hoolega tasuks ka maksale mõelda.

“Maksa tervise heaks on võimalik inimesel endal väga palju ära teha ning selles osas oskab kindlasti nõu anda kas perearst, pereõde või apteeker. Kahjulike eluviiside leevenduseks on kindlasti abiks apteekides saadaval olevad maksa tegevust toetavad tooted, mille toimeaineks on maksarakke taastavad essentsiaalsed fosfoloipiidid või silümariin,” selgitas Israel.
Müüt nr 1: maks valutab

Apteeki satuvad sageli kliendid, kes kurdavad, et maks valutab.
Tegelikkuses ei saa inimene maksa valu tunda, kuna maksal ei ole valuretseptoreid ning seetõttu võib maksa kutsuda ka vaikseks organiks.
Lisaks sellele on maks kannatlik ja just see teeb maksahaigused väga petlikuks ning muudab nende õigeaegse avastamise keeruliseks.
Eestimaalaste maksa teadlikkust käsitlenud Norstati uuringus osalejatest teadis vaid 11%, et maks ei valuta. 86% vastanutest märkis maksa valutamise peamiseks põhjustajaks alkoholi, täiendavalt toodi välja ka rasvarohke menüü ja ravimite liigtarvitamine (74%).

Müüt nr 2: maksahaigused esinevad vaid alkohoolikutel

Maksaga seotud eksiarvamuste nimekirjas hoiab teist kohta müüt, et maksahaigused esinevad ainult alkoholi liigtarvitavatel inimestel.
Alkohol avaldab kindlasti suurimat mõju maksale, kuid alkohoolikud moodustavad vaid osa maksaprobleemide all kannatavatest inimestest.
Maksa kahjustavad ained

  • võivad organismi sattuda ka toidu või saastunud õhu kaudu,
  • olla tingitud valgu- või vitamiinivaesest,
  • aga ka rasvarohkest menüüst,
  • samuti võivad maksahaigusi põhjustada erinevad nakkustekitajad, mis satuvad organismi ka pesemata käte ja nakatunud vere ülekandel.

Maksa koormab ka

  • pikaaegne ravimite tarvitamine
  • ning maksahaigused võivad olla ka päritavad.

Maks on võimeline teatud aja kahjulike ainete ja keskkonnateguritega toime tulema, kuid aja möödudes võib maksa funktsioon olla häiritud.

Maksahaiguste eest ei ole kahjuks kaitstud keegi

Seetõttu on oluline teadvustada, et maksahaiguste eest ei ole kaitstud keegi, küll aga on võimalik omalt poolt juurutada tervisesõbralikke harjumusi, mis toetavad ka maksa tegevust.

Maksa tervise hoidmisel on abiks

  • liikuv eluviis,
  • tervislik toidusedel,
  • stressi vältimine ja piisav puhkus,
  • mõistagi alkoholi vältimine või koguste minimeerimine.

Vahel on abiks ka apteekides saadaval olevad erinevad maksa tegevust toetavad tooted, mille toimeaineks on maksarakke taastavad essentsiaalsed fosfoloipiidid või silümariin.

Jaga
Back to top button