Teisipäev , 16 aprill 2024
Erakorralised uudised
valentines day 2057745 1280

13 nippi – kuidas võidelda magusaisuga!

Kas teile meeldib magusat süüa? Vahest liigagi palju?

 

Usun, et paljud meist on tundnud mingil ajahetkel seda vastupandamatut soovi millegi magusa järele. Võib-olla suutsite teie sellele ahvatlusele vastu panna, võib-olla mitte. Tegelikult polegi magusa täielik vältimine üldiselt vajalik, kuid ometigi on põhjuseid, miks tarbimise piiramine võib teinekord hea mõte olla

Järgnevas jutus toome välja mõned tähelepanekud ja nipid, kuidas magusaisusid paremini kontrolli alla saada.

Mis põhjustab isu magusa järele, kuidas vältida?

Sellele küsimusele ei ole tegelikult ühest vastust. Ühest küljest on selge, et meie kogu päevane toitumine omab siinkohal suurt mõju ning mõju omab ka meie üldine aktiivsuse tase. Siiski on ka olukordi, kus magusaisu ilmneb justkui eikusagilt, kuigi oleme juba pikemat aega sellest prii olnud. Siin võib olla põhjuseks meie vaimne seisund. Vaimne stress, pinged, tujumuutused on kõik võimalikud mõjufaktorid, mis võivad meie ajukeemia sassi lüüa ning põhjustada tavapäratut soovi magusa järele.

Kui me tarbime magusat, siis eelkõige peame selle all silmas suhkruseid, süsivesikute rikkaid toite. Nende suur hulk tekitab ajus aga mitmete protsesside tulemusena tihtipeale mõnureaktsiooni, vallandub serotoniin, mis mõjub positiivselt meie tujule ning aitab lõõgastuda. Kui tarbitud suhkrute hulk on veel eriti suur, siis veresuhkru kõikumiste tulemusena võib tekkida ka uimasus ja soov väike uinak teha.
See kõik on ju tegelikult päris ahvatlev, kui te olete pinges ja halvas tujus. Te tahategi sellest lahti saada, te tahategi lõõgastuda.
Samas on selge see, et keset pingelist töö- või koolipäeva ei ole ju aega põõnata. Samuti on lihtne magusaga oma kalorinormid kiiresti ületada ning see mõjub halvasti ka kehakaalule.

Mida siis teha?

Kindlasti oleks üks soovitus leida stressi või pingete põhjus ning see elimineerida. Kuidas seda teha, on aga kahjuks väljaspool minu ekspertiisi. Võimalik, et teile piisab vaid mõtete korrastamisest ja heade sõprade seltsis suhtlemisest, mõnest puhkepäevast, aga võib-olla on vajalik ka professionaali juures nõustamas käimine, et oma pingete allikad tuvastada ning neist lahti saada.
Kuid kas siinkohal on ka muid võtteid, et kasvõi ajutiselt olukorda parandada? Kindlasti.
Kõigepealt oleks vaja märkida, et isude puhul on tegemist tihtipeale väga subjektiivse asjaga. Iga inimene on siiski eriline. Kui teie toitumine on juba professionaali poolt korda seatud, kuid tekivad siiski isud, siis võib olla vajalik veelgi spetsiifilisem lähenemine ning tihti võib muutuda vajalikuks ka teiepoolne suurem katsetamine, et oma keha tundma õppida.

Toitumise külje pealt võivad magusaisu ohjeldamisel kasulikuks tulla järgmised nipid ja võtted (pane tähele, et mõned alljärgnevad soovitused võivad olla üksteist välistavad, tihti on personaalne katsetamine vajalik, et leida enda keha/vaimu jaoks ideaalseim lahendus):
1. Suurendage valkude ning rasvade osakaalu oma menüüs ning piirake lihtsüsivesikute hulka. Hea mõte on võtta vahepaladeks näkitsemiseks näiteks pähkleid või vinnutatud liha.
2. Suurendage kiudainete tarbimist oma einetes.
3. Jooge piisavalt vett, et mitte segamini ajada nälga/isusid ja janu.
4. Suurendage toiduhulga mahtu. Ehk, tarbige suuremas koguses, kuid madalama kaloraažige toite nagu väherasvane liha, juurviljad jms. Kui kõht on toidust punnis, siis on raske midagi tahta. Lisaks sisaldavad ka kõik taimetoidud suhkruid ning mida enam aega seedimisest mööda läheb, seda enam rahuldub ka teie suhkrunälg – tervislikult.
5. Katsetage tihedama toidukordade sagedusega, et veresuhkru kõikumisi vähendada.
6. Proovige menüüst mõneks päevaks igasugune magus eemaldada, see võib aidata teie magusatundlikkusel paraneda ning tulevikus piisab vähemast.
7. Kui olete seni magusat täiesti vältinud, siis katsetage sellega, et lubate endale iga päev väikese koguse maiust. Maitsvad puuviljad võiksid teie menüüs olla igal juhul – proovige näiteks madala kalorsusega magushapukat greipi või proovige lisaks näiteks ka midagi muud. Peale oma tavapärast einet, proovige süüa näiteks väike tükk kõrge kakao-sisaldusega shokolaadi. (arvestage siiski oma päevase energia vajadustega ning ärge ületarbige, proovige selle magusa jaoks ruumi teha)
Keelatud vili on ikka magus, seega võib keelamise lõpetamine, kasvõi väheses mahus, teid aidata.

Vaata ka:

minuaeg.com uudised

Regionaalminister Madis Kallas lahkub ametist

Regionaalminister Madis Kallas andis täna teada, et lahkub regionaalministri ametist. Kallase volitused ministrina lõppevad täna

ingel

Ingli sõnum – Teisipäev, 16. aprill 2024

Tere tulemast tänase inglisõnumi juurde! Täna toob ingel Metatron teile sõnumi usaldusest ja jumalikust juhatusest.

error: Sisu on kaitstud!