Wednesday , 14 April 2021

Vingt-et-un ehk Blackjack ja Selle Ajalugu

Blackjack on üks vanimaid ning populaarsemaid kaardimänge, mille algusaastateks loetakse 18.sajandit. Tol ajal Prantsusmaa kasiinodes enimlevinud mängu nimetati vingt-et-un ehk ‘kakskümmend üks’ või pontoon. 

Prantsuse kasiinodest immigreerus mäng Ameerikasse, kuid huvitaval kombel ei pidanud keegi sellest mängust seal eriti lugu. Kasiinodel tuli välja mõelda boonuseid ja hüvesid, et inimesed laudade äärde meelitada ning huvi tekitada. Üks taolistest boonustest oli kombinatsioon 10:1 väljamakse, milleks oli vaja kahe esimese kaardiga saada lauda poti äss ja must soldat (sobis nii poti kui ka risti poiss). Sellist kombinatsiooni kutsuti blackjackiks, millest ka mängu tänapäevane nimetus.

Mängureeglid on lihtsad. Mängijatele jagatakse kaks kaarti ning võimalust küsida kaardipakist juurde veel kaarte, et kombinatsiooniga läheneda võimalikult lähedale 21-le. Niipea kui punkte tuleb rohkem kui 21, on „käsi“ lõhki, ning sind tabab kaotus. Numbrikaartide 2-10 puhul arvestatakse nende nimiväärtusega ning soldat, emand ja kuningas annavad 10 punkti. Ässa väärtus oleneb sellest kas summa püsib 21-piires ning  vastavalt olukorrale on ässa väärtus kas 1 või 11. „Kätt“, kus ässa väärtuseks on 1, nimetatakse „soft hand“ ehk pehme käsi.

Mängu eesmärgiks on diilerit võita, kuid mitte ületada enda kaartide kogusummat 21. Riskantsete panuste tegemisel tuleb kõik lisakaartide küsimised hoolikalt läbi mõelda, sest diileri käe ületamisel tuleb siiski jääda alla 21. Juhul kui diileril on blackjack ehk totaalne summa 21, kaotavad kõik mängijad, kelle summa jääb alla 21.

Kuidas võita diilerit ning milliseid tehnikaid kasutatakse maja vastu mängimisel?

Üheks võimaluseks on kaartide lugemine, mida Ameerika kasiinodes peetakse maja petmiseks ning on karistatav. Kaartide lugemisega vahele jäänud mängijaid ootab kasiinosse sisenemise keeld ning isegi rahaline karistus. Kuid kaartide lugemisega suurendad oma võimalust maja vastu võita. Tegemist on ikkagi strateegilise mängutehnika kasutamisega ning kui võimalik, võiks iga mängija sellist oskust arendada. Mängus kasutatavad kaardid ning nende statistiline välja käimine ning selle jälgimine soodustab sinu võiduvõimalust ning tihti kahandab see maja võiduvõimaluse kuni nullini.

Tegutse hoolikalt ning ära panusta vaid õnnele. Kaardipakkide segamisel on oma tehnika ning jälgides stiili kuidas diiler pakki segab, saab nii kohandada ka oma strateegiat. Paljudes kasiinodes kasutatakse tänapäeval juba kaartide segamise masinat ning sel juhul ei ole võimalik kõike kontrollida.

Blackjack mänge on maailmas erinevaid ning Euroopa kasiinodes mängitavad Blackjack mängud erinevad mujal maailmas mängitavatest. Tutvu eelnevalt reeglitega, et vältida suuri riskipanuseid ning kaotusi. Blackjack on üle oma 300-aasta jooksul kogunud fänne kogu maailmas ja miljardeid mängijaid ning võimalus, et keegi sellega eelnevalt tutvust ei ole teinud, on väga väike.

  1. aastal loodud Blackjack Hall of Fame sai alguse seitsme liikme kaasamisel: Edward O. Thorp, Ken Uston, Arnold Snyder, Stanford Wong, Al Francesco, John “Stanford Wong” Ferguson, Thomas “Tommy” Hyland. Iga aastaga lisatakse uusi liikmeid ning nende kõigi pilte ning infot on võimalik näha San Diegos, Californias. Kuna tegemist on nii populaarse ja legendaarse mänguga, siis Blackjack on välja kuulutatud kui üks professionaalse spordiga sarnanev mänguala.

Kuidas alustada ning millised on parimad strateegiad? 

Tutvu lähemalt mängureeglitega Blackjack’i lauas ning teeni tänu oskustele ja õnnele lisaks ka adrenaliini pakkuvaid kogemusi. Tegemist on hasartmänguga ning mängi vastutustundlikult. Iga panus peab olema targalt läbi mõeldud ning hasartmängu mängimisega ei ole alati võimalik lahendada finantsprobleeme. Meelelahutuse korral mängi raha eest, mille kaotamist saad endale lubada.

Jaga

Vaata ka:

Dr. Karmen Joller: Väärinfo levik on olnud plahvatus, samas just Dr. Joller ISE ütles, Palun mõistke, et maskid on ühed suurimad nakkusallikad….

Me kõik oleme eriti viimase aasta jooksul näinud, kuidas väärinfo levib ja inimesi kahjustab ja …

4 lapse ema Silvia Ilves kaotas lapsed ära.

Sotsiaalmeedias levib naljakas video tšellist Silvia Ilvesest, kes on koroonameetmete vastase meeleavalduse üks kõige aktiivsemaid …

FAKTIKONTROLL: Nakkushaiguste ennetamise ja tõrje seaduse muutmisega seotud väited

FAKTIKONTROLL: Riigikogus menetluses olevat nakkushaiguste ennetamise ja tõrje seaduse (NETS) muutmist saadab hulk valeväiteid ja …

UURING: 46% eestlastest vaktsiini ei taha ja jäävad lõpuni hanerasva ning viina peale.

Viisime oma lugejate hulgas läbi järjekordse sisuka ja põhjapaneva uuringu, kus seekord tahtsime teada eestlaste …