Monday , 23 December 2024
Erakorralised uudised
istock 000011686797small

Venemaa on aktiivselt levitanud Euroopa Liidu suunas valesid koroonavaktsiini suhtes.

Euroopa Parlamendis tutvustati kolmapäeval teadusuuringut, milles analüüsiti Venemaa valeinformatsiooni levitamist Euroopa Liidus koroonakriisi ajal. Autorite sõnul oli valeinfo eesmärk lõhkuda Euroopa Liidu ühtsust ja levitada umbusuku näiteks koroonavaktsiinidesse.

Kaks aastat kestnud koroonakriisi vältel on Venemaa aktiivselt levitanud Euroopa Liidu suunal valesid. Ekspertide hinnangul on see üks põhjuseid, miks mõnes liikmesriigis pole vaktsineeritute hulk ületanud isegi 40 protsenti elanikkonnast, vahendas “Aktuaalne kaamera”.

Kolmapäeval Euroopa Parlamendis tutvustatud uuringu kohaselt oli üks selle vahend ka Vene vaktsiini Sputnik V otsekui imetabane tõhusus.

“Mõned narratiivid rääkisid, et tõhusam kui Pfizer, tõhusam kui kõik muud läänes leiutatud vaktsiinid, ja et tegelikult Baltimaades või läänes poliitiline eliit on Sputniku vastu, aga Sputnik on justkui päästja. Selliseid ja teisi veel väga paljusid narratiive levitatakse. Seda tehakse eesmärgiga tekitada ebausaldust, ebakindluse tunnet,” selgitas Tartu ülikooli kaasprofessor Vladimir Sazonov.

Koostöös Mariupoli ülikooli teaduri Sergii Pahhomenkoga uuringu koostanud Sazonovi sõnul leidus ka narratiive, mille kohaselt oli viiruse taga USA ning selle pealt teenivad raha suured farmaatsiafirmad.

“Eesmärk on tekitada hirmu ja paanikat, ära kasutada erinevaid olemasolevaid hirme, erinevaid vandenõuteooriaid. Ja kindlasti üks nende eesmärk ongi lõhkuda ühtsust – Euroopa Liidu ühtsust näiteks. Ka riikide siseselt ära kasutada olemasolevaid hõõrumisi, kas etniliste või usuliste gruppide vastu,” rääkis Sazonov.




Uuringu tellinud Euroopa Parlamendi saadiku Jaak Madisoni (EKRE) sõnul soovib ta sellega valgustada oma kolleege.

“Alati on oluline hoida mingeid teemasid fookuses, et see oleks ka tähelepanu all siin Euroopa Parlamendis teiste riikide esindajatele. Me räägime prantslastest, sakslastest, headest kolleegidest, kes võib-olla igapäevaselt ei puutu kokku väga spetsiifilise informatsiooniga, mis puudutab Venemaa tegevust,” selgitas Madison

Alliaks. Err.ee

Vaata ka:

joulud

Mis on jõulustress?

Jõulustress viitab pinge- ja stressitundele, mida paljud inimesed kogevad pühadeperioodil, eriti jõulude eel ja ajal.

gripp

Nakkushaiguste ülevaade: grippi haigestumine võib järsult kasvada

Kõikide ülemiste hingamisteede viirusnakkuste (COVID-19, gripp, RSV) haigestumus on kasvutrendis ning gripiviiruse ja COVID-19 levik