Uurijad jälgisid ligi 9000 esmast Covid-19 juhtumit ajavahemikus jaanuar-august 2020. Lähikontaktideks loeti samas leibkonnas elavad inimesed, töökaaslased, koos haiglas ja ühissõidukites viibinud. SARS-CoV-2 nakatunud isikuid jälgiti vähemalt 90 päeva pärast esialgset positiivset testi, et teha vahet asümptomaatilistel ja sümptomaatilistel juhtudel.
«Varasemates uuringutes on viiruskoormust kasutatud ülekande kaudse mõõtühikuna,» ütles BUSPHi epidemioloogia dotsent Leonardo Martinez pressiteates. «Tahtsime näha, kas nende varasemate uuringute tulemusi, mis näitavad, et Covid on kõige nakkavam paar päeva enne ja pärast sümptomite ilmnemist, saab kinnitada lähikontaktide juhtumite kaudu.»
Esmaste haigusjuhtudena tuvastatud osalejate seas tekkisid 89 protsendil kerged või mõõdukad sümptomid, 11 protsenti olid asümptomaatilised. Ühelgi neist ei olnud tõsiseid sümptomeid. Esmasjuhtumite leibkonnaliikmed, aga ka need, kes olid haigetega korduvalt või pikema aja jooksul kokku puutunud, nakatusid tõenäolisemalt kui teised lähedased kontaktid. Olenemata nendest riskiteguritest nakatusid lähikontaktid tõenäolisemalt, kui nad puutusid viiruskandjaga kokku vahetult enne või pärast selle isiku sümptomite tekkimist.