Huvitavat

Uuring: elektritarbimise kärpimisele mõtlevad pooled Eesti elanikud

Pooled Eesti elanikud kavatsevad energiahinna tõusu tõttu vähendada elektritarbimist, kuid selle kõrval puudub paljudel võimalus või vajadus midagi muuta, näitab SEB poolt läbi viidud uuring.

Elektritarbimist kavatseb piirata 49% küsitletutest, kuid 39% märgib, et neil puudub vajadus või võimalus midagi teha. Elektri börsipaketi vahetamise fikseeritud hinnaga paketi vastu on võtnud plaani 13% ning 10% mõtleb päikesepaneelide paigaldamisele.

Kõige vähem nimetavad elektritarbimise kärpimist Lääne-Eesti (43%) ning Harjumaa (44%) elanikud. Kuni 350-eurose netosissetulekuga inimestest mõtleb 56% väiksemale elektritarbimisele, kuid ka enam kui 1500-eurose kuusissetulekuga vastajate seas on see näitaja 47%.

„Tarbimise piiramine on kõige kiirem samm, mida inimesed saavad astuda, kuid pikas perspektiivis ei ole see kindlasti lahendus. Nagu näha kavatsevad paljud jätkata ka vanaviisi – olgu põhjuseks fikseeritud elektrileping või siis vältimatud vajadused, mis ei luba tarbimist kärpida,“ ütles SEB eraklientide segmendi müügijuht Evelin Koplimäe.

Küsimuses, kus sai valida mitu vastusevarianti, mainiti veel, et 8% kavatseb vähendada gaasitarbimist ning 4% vahetada gaasi börsipaketi fikseeritud hinna vastu.

Väiksemad kodukulud paneksid ostma energiasäästlikuma eluaseme

Energiatõhusama kodu ostule mõtleb 3% küsitletutest. SEB uuringu põhjal valitaks energiatõhusam eluase eelkõige madalamate kodukulude pärast (72%). Teised olulised põhjused on keskkonnasõbralikkus (15%) ning elamu kõrgem väärtus pikas perspektiivis (8%).

„Uue kodu ostmine ei toimu üleöö, kuid huvi energiatõhusate eluasemete vastu on tõusuteel, sest see on üks võimalus vähendada energiahindade šokkide mõju pikas perspektiivis,“ märkis Koplimäe.

SEB pakub alates tänavu jaanuarist eraklientidele rohelist kodulaenu energiasäästlike eluasemete soetamiseks. Laen on mõeldud nii uue kodu ostmiseks kui ka ehitamiseks. Roheline kodulaen on lepingutasuta ja selle intressimäär algab 1,65% + Euribor.

*SEB korraldatud uuring toimus jaanuaris 2022. aastal. Uuringu viis läbi Norstat ja kokku vastas Eestis 1000 inimest vanuses 18-74 eluaastat.

Allikas. SEB

Jaga
Back to top button