2.3 C
Tallinn
Esmaspäev 30. jaanuar 2023
TervisUriinipidamatust saab treenides vähendada

Uriinipidamatust saab treenides vähendada

Iga kolmas naine kogeb oma eluajal uriinipidamatust, kuna seda esineb naistel ligi­kaudu kaks korda enam kui meestel. Abiks on elustiili muutus, aga ka vaagnapõhja lihaste treening.

Uriinipidamatuse ehk inkontinentsuse all kannatavate naiste arv suureneb sünnituste arvuga. Nii esineb seda 10%-l neist naistest, kes on sünnitanud kolm last, kuid neli last sünnitanud naiste hulgas on see protsent juba 15. Mittesünnitanutel esineb seda vaid 5%.

Naistel toetab põit ja kusejuha lihaste kiht, mida kutsutakse vaagnapõhjalihasteks. Need lihased toetavad kusejuha sulgurit. Kui lihased nõrgenevad ja nende elastsus väheneb, võivad ka kõige tavalisemad toimingud (nt köhimine) uriinipidamatust põhjustada. Vaagnapõhjalihased võivad venida ja nõrgeneda näiteks raseduse ja sünnituse ajal. Ka ülekaal koormab vaagnapõhjalihaseid.

Menopausi ajal võib väheneda vaagnapõhjalihaste verevarustus ja nende funktsioneerimine muutub nõrgemaks, mis samuti tingib uriinipidamatust. Arvatakse, et klimakteerilises perioodis kannatab selle all iga neljas naine, kuid vaid iga teine teadvustab seda probleemina. Sedamööda, kuidas vanus kasvab, muutuvad keha lihased nõrgemaks ja pärast menopausi muutub naissuguhormooni (östrogeeni) vähenemise tõttu põie ja kusejuha seina limaskest õhemaks.

Naiste uriinipidamatuse muudeks põhjusteks võivad olla närvikahjustused, teatud ravimid, kõhukinnisus ja põiepõletikud. Ka teatud toiduainetel on põit ärritav toime, näiteks kohv, gaseeritud joogid, vürtsikad toidud, suhkruasendajad.

Uriinipidamatusega võitlemises annab mõndagi ära teha elustiilimuutustega. Abiks on kaalulangetamine ülekaalu puhul, suitsetamisest loobumine, sobiva spordiharrastuse leidmine (oluline kõhulihaste ja vaagnapõhjalihaste treening). Hea on pilates, vesiaeroobika, jalgrattasõit, kepikõnd.

On soovitatav teha regulaarselt vaagnapõhjalihaste harjutusi, mis tugevdavad lihaseid, vähendades pidamatuse riski ning suurendades muuhulgas ka seksuaalset naudingut.

Parim tulemus saavutatakse siis, kui koos terapeudiga pannakse kokku individuaalne harjutuste programm, mis võimaldab patsiendil neid harjutusi iga päev iseseisvalt teha.

TASUB TEADA:

Abiks on Kegeli harjutused

Harjutused võimaldavad tundma õppida vaagnapõhja lihaseid ja mõista, kuidas neid lõõgastada. Mõned näpunäited:

Leidke õiged lihaseid. Proovige vaagnapõhja lihaste abil peatada urineerimine. Kui see õnnestub, on õiged lihased leitud.

Kui olete lihased kindlaks teinud, pingutage neid, hoidke kontraktsioonis viis sekundit ja seejärel lõõgastuge viis sekundit. Proovige seda neli-viis korda järjest. Pikendage lihaste kokkutõmmet kümne sekundini, lõõgastudes samuti kümme sekundit.

Parimate tulemuste saavutamiseks keskenduge ainult oma vaagnapõhja lihastele. Olge ettevaatlik, et mitte kaasata kõhu-, reie- või tuharalihaseid. Vältige hinge kinnihoidmist. Selle asemel hingake harjutuste ajal vabalt.

Korrake seda kõike kolm korda päevas. Sihiks olgu vähemalt kümme korda päevas.

Inkotuba MTÜ

Autor: Inkotuba MTÜ

Foto: Pontus Wellgraf

Veel artikleid