„Perearst hirmutas rotaviirusega, et ühel üheaastasel oli olnud ja siis neil nii raske jne.. Eks see hirmujutt minu vaktsiinidest keeldumise tõttu ka. Kui reaalne on oht rotat (rotaviirust – toim.) saada ja mida selle vältimiseks teha?“ uuris värske ema vaktsiinivastaseid koondavas grupis.
Perearsti „hirmujutu“ taga peitub kurb tegelikkus: rotaviirus on alla viieaastaste laste seas väga levinud ja haiglaravi vajab terviseameti andmeil 75-91 protsenti haigestunud lastest. Õhtuleht kirjutas teisipäeval, et eelmisel nädalal suri Egiptuses puhkusel olnud Eesti pere alla kaheaastane laps, ema viibib koos teise lapsega haiglaravil. Ehkki praeguseks ei ole täpselt teada, millise laps suri, viitavad temagi haigussümptomid – oksendamine ja kõhulahtisus – rotaviirusele, mille vastu imikuid vaktsineeritakse.
Keeldujate osakaal suureneb
Riikliku immuniseerimiskava järgi vaktsineeritakse Eestis imikuid rotaviirusnakkuse vastu alates 2014. aastast. Tänu vaktsineerimisele on rotaviirusesse nakatumine Eestis kordades vähenenud.
Sellegi poolest keeldub iga aastaga üha rohkem emasid sellest vaktsiinist. Ka on keeldujate osakaal võrreldes mõne muu vaktsiiniga oluliselt kõrgem. Jolleri sõnul peitub põhjus selles, et tegu on kõige uuema vaktsiiniga immuniseerimiskavas. „Rotaviirusse jäämisel ei juhtu lapsega midagi, ta läheb „kõigest“ tilguti alla ja ta elu päästetakse. Ta ei sure ära. Aga kui laps satub olema kohas, kus arstiabi ei ole nii kvaliteetne ja kättesaadav, võib ka teistmoodi minna,“ räägib Joller.
Loe edasi SIIT
Allikas Õhtuleht