Wednesday , 22 January 2025
Blue Breaking News YouTube Channel Art
www.minuaeg.com

Transpordiamet: sõidukite registreerimise järjekorrad on tavapärasest pikemad

Järgmisel aastal kehtima hakkava mootorsõidukimaksu valguses on hüppeliselt kasvanud sõidukite registreerimine ja omanikuvahetused, mis on Transpordiameti teenindusbüroodes tekitanud tavapärasest oluliselt pikemad järjekorrad.

Viimastel kuudel on järsult kasvanud uute ja kasutatud autode müük, mis on oluliselt suurendanud teenindusbüroodes töömahtu. Seega tuleb teenindusbüroos registreerimiseelsesse kontrolli aega broneerides arvestada tavapärasest pikema ootejärjekorraga.

Samuti on kasvanud olemasolevate sõidukite omanikuvahetused, tõenäoliselt soovitakse teha ostud veel  enne registreerimistasu kehtima hakkamist ära. Kasutatud autode omanikevahetuste arv on kasvanud ligi 50%.

Sõidukite registreerimiseelse kontrolli akte vormistasime oktoobris 8619, millest teenindusbüroodes 4937 ning kasv võrreldes eelmise aasta sama ajaga on 33%.

Eelnevast tulenevalt on kasvanud ka kirjalike infopäringute ja infotelefonile saabunud telefonikõnede maht (kuni 70%), kus inimesed tunnevad muret, kuidas arvutada mootorsõidukimaksu, kuidas käib maksu tasumine, millal peab seda tasuma, mida peab tegema, kui mul enam sõidukit alles ei ole, kuidas saan oma sõiduki liiklusregistrist kustutada jne.

Palume klientidelt mõistavat suhtumist ja kannatlikkust oma sõiduki registreerimisel, kuna registreerimise eelsekontrolli ootejärjekorrad on tavapäratult pikemad. Kui olete soetamas Eestis registreeritud kasutatud sõidukit, siis soovitame omanikuvahetusel kasutada Transpordiameti e-teenindust, mis on kiire ja mugav.

Siinkohal tuletame meelde klientidele, et kui olete broneerinud aja teenindusbüroos ja teil pole võimalik kohale tulla, siis kindlasti tühistage broneering. See avab võimaluse järgmisele kliendile.

Mootorsõidukimaks

Mootorsõidukimaksu seadus jõustub 1. jaanuarist 2025. Mootorsõidukimaks hakkab koosnema kahest osast – aastamaksust, mida hakkab seaduse järgi koguma Maksu- ja Tolliamet ning registreerimistasust, mida hakkab koguma Transpordiamet. Mootorsõidukimaks hakkab laekuma riigieelarvesse.

Aasta- ja registreerimismaksu jagunemise skeem.

Kiirelt kätte

AastamaksRegistreerimistasuPeatatud kandega sõidukid, sh rahvakeeli fantoomsõidukidKKK

Sõiduki andmed liiklusregistris

Mootorsõidukimaksu kalkulaator

Aastamaksu hakkab mootorsõidukiomanik tasuma iga-aastaselt liiklusregistris registreeritud sõidukitelt. Sõiduautode mootorsõidukimaksu määr hakkab koosnema baas-, massi- ja CO2 eriheite osast. Kaubikutel koosneb see baas- ja CO2 eriheite osast ning mootorratastel mootori töömahust. Aastamaksu määr hakkab sõiduautodel ja kaubikutel sõltuma ka sõiduki vanusest.

CO2 andmete puudumisel võetakse maksusumma arvutamisel aluseks seadusest tulenev valem, milles arvestatakse sõiduki võimsust, tühimassi, vanust ja vajadusel mootorikütuse liiki. Transpordiamet esitab Maksu- ja Tolliametile aastamaksu arvutamiseks ja kogumiseks vajalikud alusandmed.

Registreerimistasu makstakse sõiduautode ja kaubikute liiklusregistris esmakordse registreerimise eel, st registreerimiskande eelduseks on tasutud registreerimistasu. Registreerimistasu tuleb maksta ka Eesti liiklusregistris juba registreeritud sõidukite esimesel omanikuvahetusel, eeldusel, et selle sõiduki eest pole varem registreerimistasu makstud. Registreerimistasu valemis on CO2 osakaal suurem, et soodustada vähemsaastavate sõidukite ostmist. Tasu suurust hakkab mõjutama ka sõiduki vanus. Vanusevähendus liigub lineaarselt kuni esmasest registreerimisest möödub 15 aastast, pärast mida on vanusekoefitsient 0,20.

Registreerimistasu suurus hakkab eelduslikult jääma keskmiselt alla kümne protsendi sõiduki ligikaudsest väärtusest. Registreerimistasu määrad tõusevad seaduse järgi 2028. ja 2031. aastal.

Mootorsõidukimaksu seaduse kohaselt on aastamaksust ja registreerimistasust vabastatud alarmsõidukid, diplomaatilised sõidukid ning teatud kaitsetegevusega seotud sõidukid.

Registreerimistasu ei tule maksta liisinguvõtjal sõiduki liisingufirmalt väljaostmisel ja oma nimele kandmisel ning päranduseks saadud sõiduki oma nimele registreerimisel. Nende puhul rakendub registreerimistasu järgmise omanikuvahetuse korral. Kuni kümne aasta vanuste sõidukite puhul, mis viiakse riigist välja, on võimalik taotleda registreerimistasu tagastamist.

Mootorsõiduki aastamaksu objekt on:
1) liiklusregistris registreeritud mootorsõiduk (alates 01.01.2025);
2) liiklusregistrist ajutiselt kustutatud või peatatud registrikandega mootorsõiduk (alates 01.01.2027).

Aastamaksuga maksustatavad sõidukid:
1) sõiduautod (M1-kategooria);
2) mootorrattad ja mopeedid (L3e-, L4e-, L5e-, L6e- ja L7e-kategooria);
3) kaubikud (N1-kategooria);
4) maastikusõidukid (MS2-kategooria mootorsõiduk);
5) ratastraktorid (T1b,T3 ja T5-kategooria mootorsõiduk);

Käesolevates punktides 1-3 nimetatud sõidukite kategooriatega hõlmatakse ka nende alamkategooriad.

Registreerimistasuga maksustav sõiduk:
1) sõiduauto (M1-kategooria mootorsõiduk);
2) kuni 3500-kilogrammise täismassiga veoauto (N1-kategooria mootorsõiduk).

Käesolevates punktides 1 ja 2 nimetatud sõidukite kategooriatega hõlmatakse ka nende alamkategooriad.

Peatatud kandega sõidukid, sh rahvakeeli fantoomsõidukidLiiklusregistris on ligi 300 000 peatatud kandega sõidukit, mille olemasolu on teadmata. Peatatud kandega sõidukite registrist lõplikuks kustutamiseks kestab nende omanikele üleminekuperiood kaks aastat – 01.01.2025 kuni 31.12.2026, mil neid ei maksustata mootorsõidukimaksuga ja isikutel on võimalus need liiklusregistrist kustutada. 

Jäätmeseaduse, liiklusseaduse ja riigilõivuseaduse muutmise seaduse eelnõu vastuvõtmisel saab sõiduki omanik 1. jaanuarist 2025 teadmata kadunud või ebaseaduslikult lammutatud peatatud kandega sõiduki liiklusregistrist kustutada lõivuvabalt kuni 2025. aasta lõpuni. 2026. aastal maksab sellise sõiduki kustutamine omanikule seaduse eelnõu kohaselt 15 eurot ja 2027. aastast 800 eurot.

Tähelepanekute ja küsimuste korral kirjutage palun info@transpordiamet.ee

KKK – Mootorsõiduki aastamaks

Ava kõik

1. Mul ei ole enam sõiduautot alles, kuid registris on see olemas. Sõiduki registrikanne on peatatud ning lisaks on sõidukile seatud kohtutäituri käsutamiskeeld. Millised on võimalused enne 2025. aasta jaanuarit sellist sõidukit registrist kustutada?

2. Minu nimel on registris sõiduk, mis on tegelikult ammu ära varastatud, politsei ei ole suutnud sõidukit leida. Kuidas saan sõiduki enne mootorsõidukimaksu jõustumist registrist kustutada?

3. Mul oli firma, mis on tänaseks äriregistrist kustutatud. Nüüd on selgunud, et firma nimele on registrisse jäänud romusõiduk, kuidas saan selle registrist kustutada?

4. Olen pärinud sõiduki, kuid ei tea, mis sõidukist on saanud. Sõiduk on registris peatatud kandega.

5. Mul on säilinud vana sõiduk ning ma ei taha seda jäätmekäitlejale lammutamiseks anda. Registris on sõiduk peatatud kandega. Kas pean 2025. aastal mootorsõidukimaksu maksma?

6. Millal maks jõustub ehk millal pean esimest korda mootorsõiduki eest aastamaksu tasuma?

7. Sõiduk on minu nimele võõrandatud, kuid olen selle tegelikult edasi müünud. Müügilepingut alles ei ole, kes tasub mootorsõiduki aastamaksu?

8. Kas aastamaksu peab maksma ka ajutiselt kustutatud mootorsõiduki eest?

9. Kas aastamaksu peab maksma ka mootorsõiduki eest, mille registrikanne on peatatud?

10. Kui aastamaks on tasutud, aga sõiduk antakse üle uuele omanikule või kustutatakse registrist, kas mingit osa tasutud maksust on võimalik maksjal tagasi taotleda?

11. Kas näiteks vanasõidukite kollektsionäärid ja muuseumid on vabastatud sõidukite aastamaksust?

12. Kas invasõiduki omanik peab ka automaksu tasuma?

13. Kas sõiduki varguse korral on kohustus tasuda aastamaksu?

14. Olen aastaid oma sõidukit remontinud ja putitanud, pole sõidukit ka kindlustanud ega käinud tehnoülevaatusel, seega on sõiduki registrikanne peatunud. Kas ka sellised tulevikus uuesti kasutusele võetavad sõidukid kustutatakse 2026. aasta 1. oktoobril automaatselt?

15. Mootorsõiduk hävines avarii tagajärjel. Kas pean aastamaksu tasuma ja kas juba makstud aastamaks tagastatakse?

NB! Täiendavate sõiduki aastamaksu puudutavate küsimuste korral pöörduge palun Maksu- ja Tolliameti poole.

KKK – Registreerimistasu

Ava kõik

1. Kas registreerimistasu saab tasuda mitmes osas?

2. Kas registreerimistasu saab tasuda toimingu tegemisel kohapeal?

3. Kuidas hakkab toimuma registreerimistasu tasumine omanikuvahetusel e-teeninduses?

4. Kas keegi on registreerimistasust vabastatud?

5. Olen sõiduki omanik, annan sõiduki raha eest jäätmekäitlejale (lammutuskojale) üle, kas pean maksma registreerimistasu?

6. Kui registreerimistasu on tasutud, kuid müün sõiduki ära, kas mul on võimalik mingit osa tasutud tasust tagasi saada?

7. Sõidukiga toimus avarii ning seda ei ole majanduslikult mõistlik taastada, sõiduk kustutatakse registrist. Kas on võimalik registreerimistasu osaliselt tagasi saada?

8. Kui sõiduk on registrist ajutiselt kustutatud ning ajutise kustutamise periood lõpeb (või lõpetan selle ise varem), kas registrikande taastumise eest tuleb tasuda registreerimistasu?

Viited õigusaktidele ja uudistele

Automaks Mootorsõidukimaks Sõiduki registreerimistasu Sõiduki aastamaks

 Seotud viited

Mootorsõidukimaksu seadus, mis võeti Riigikogu 12.06.2024 vastu (Riigikogu)• Jäätmeseaduse, liiklusseaduse ja riigilõivuseaduse muutmise seaduse eelnõu, mis saadeti 12.06.2024 Riigikogusse vastu võtmiseks ja loob aluse peatatud kandega sõidukite kustutamiseks liiklusregistrist (Kliimaministeerium)Riigikogu kiitis heaks automaksu kehtestamise (12.06.2024 Riigikogu)President Karise otsus: „Mootorsõidukimaksu seaduse“ välja kuulutamata jätmine (25.06.2024 President)• Rahanduskomisjon valmistub mootorsõidukimaksu seaduse uuesti arutamiseks täiskogu erakorralisel istungil (01.07.2024 Riigikogu)

Vaata ka:

kadunud

Politsei otsib Tallinnas kadunud 7-aastast Johannes Amadeust

Politseid teavitas 7-aastase Johannes Amadeuse ema, et poiss ei ole senini koolist koju jõudnud, kuigi

465279393 545812488406325 4516844972230047662 n

POLITSEI OTSIB: Tallinnas kadunud 17-aastast Lianat

Politsei palub abi Tallinnas kadunud 17-aastase Liana leidmisel. Liana lahkus reedel, 11. oktoobril Kastre vallas