Nelja viiendiku täiskasvanud eestlaste hulgas on alkoholitarbimine levinud, kuid iga kolmas tarvitab seda liigselt, hoiatab Tervise Arengu Instituudi terviseriskide ennetamise osakonna juht Anneli Sammel.
Alkoholi tarbimine töökohal on viimastel aastatel läbinud olulisi muutusi. Joobes olekus tööle ilmumist peetakse enamasti taunitavaks ja lubamatuks. Ent suhtumine töötajate vabal ajal alkoholi tarbimisse on endiselt leebem, kuna paljud peavad seda isiklikuks asjaks. Ent just see võib oluliselt mõjutada töötulemusi ja ettevõtte majandustulemusi.
Alkoholi liigtarvitamisel on nii pika- kui lühiajalised tervisemõjud. Aastatepikkune liigtarvitamine võib kaasa tuua mitmeid kroonilisi haigusi, sealhulgas südame-veresoonkonna haigusi, maksahaigusi ja vaimse tervise häireid. Lühiajalised mõjud hõlmavad õnnetusi, vigastusi ja vägivallajuhtumeid, millest viimased kipuvad jääma vähem tähelepanu alla.
Kuigi mõned võivad pohmelliga tööle ilmumist pidada lahenduseks, on see tegelikult ettevõttele kahjulik. Pohmelliga töötajal on halvenenud koordinatsiooni- ja keskendumisvõime ning ta võib teha rohkem vigu, ohustades nii enda kui teiste turvalisust. Lisaks võib selline käitumine kahjustada tööalaseid suhteid ja vähendada kollektiivi moraali.
Ettevõtte juhtidel on oluline roll töökoha alkoholikultuuri kujundamisel. Oluline on anda eeskuju ja luua selged reeglid, mis hõlmavad ka ametialastel üritustel alkoholi tarbimist. Samuti on oluline pakkuda töötajatele tuge ja juhiseid, kui nad vajavad abi alkoholiprobleemide lahendamisel.
Lisaks peaksid ettevõtted vaatama üle oma töökorralduse, et vähendada alkoholi tarbimist soodustavaid tegureid. Näiteks vahetustega töö, pikaajalised tööpäevad ja stressirohke töö võivad soodustada liigtarvitamist. Töötajate tervise ja ohutuse huvides on oluline jälgida ja vajadusel parandada töötingimusi.
Alkoholitarbimisega seotud kulud ühiskonnale on märkimisväärsed, hõlmates nii tervishoiukulusid kui ka kaotatud töötunde ja tootlikkust. Ettevõtjatel on võimalik aidata vähendada neid kulusid, luues tervislikumaid töökeskkondi ja toetades töötajaid nende tervisealastes püüdlustes.