Soome lääneosas Kannonkoskis juhtus 2021. aasta suvel ühe puidutööstusettevõtte ruumides kaks rasket õnnetust.
Juulikuu esimest päeva tööl olnud töötaja kasutas teppimismasinat, kui selle imitoru ummistus. Juhtumi ajal juhendajata töötanud mees ei teadnud, et masina tera jätkab pöörlemist vaatamata väljalülitamisele. Midagi kartmata pistis ta käe seadme imemisvoolikusse, et see saepurust tühjendada, vahendab Iltalehti.
Mehe parem ranne tabas veel pöörlevat tera, põhjustades peopesa küljel rebenenud haava ja operatsiooni vajava kõõlusevigastuse.
Kohus leidis, et töötaja ei käitunud vastupidiselt talle antud juhistele või korraldustele. Tõendid näitasid, et koolitaja oli käskinud töötajal ohualasse minna ja seal täituv puitplokikast korrapäraste ajavahemike järel tühjendada.
Asja puhul oli vaieldamatu, et töötaja koolitus õhuluku puhastamise osas oli olnud ebapiisav. Kogenuma töötaja sõnul oleks voolik ise tühjenenud, kui latt oleks selle alt ära võetud. Vanal aparaadil polnud pidurit ega aeglukku.
Samal suvel juhtus samas saeveskis ka teine sarnane õnnetus, kus 17-aastane palgaline töötaja kaotas peaaegu kogu käe.
Ettevõtte esindajad eitasid teadmist, et renditöötaja on alaealine. Seevastu ajutise töö vahendaja ütles, et lootis, et poissi ohtlikke tööülesandeid täitma ei panda.
Kogenematu töötaja töötas juhtunu ajal lõikesaega. Eelnev juhendamine oli lühike. Alaealisel ajutisel töötajal oli soovitatud mitte sõrmi tera sisse toppida ja ka seda, kus käsi tuleks hoida.
Juhendaja oli jätnud alaealise korduvalt järelevalveta lõikesaega töötama. Kui õnnetus juhtus, oli juhendaja üht blanketti toomas.
Teisel tööpäeval takerdus poisi käsi masinasse, mille tagajärjel lõikas tera läbi tema vasaku käe. Sõrmed tulid otsast.
Vigastus oli raske iseloomuga. Poisi pöial oli jäädavalt otsast lõigatud. Tema nimetis- ja keskmine sõrm õmmeldi hiljem tagasi, kuid keskmise sõrme ots oli puudu. Väikese sõrme liigesed tuli jäigaks muuta.
Kohtus taotles prokurör poisi juhendajale ja ettevõtte juhile karistust raske vigastuse põhjustamise eest. Kesk-Soome kohus leidis aga, et tegemist ei olnud jämeda rikkumisega.
Kohtu hinnangul ei selgunud juhtumi puhul, miks poisi käsi kinni jäi. Kohus leidis, et vastutavad isikud ei saanud seetõttu õnnetust eriti tõenäoliseks pidada, kuigi oht oli olemas.
Ettevõttele mõisteti nelja tööohutuse kuriteo eest 15 000 euro suurune üldkasulik rahatrahv ning nooremale kannatanule hüvitati muuhulgas valu ja kannatuste eest 20 000 eurot. Hiljem tõstis Vaasa ringkonnakohus trahvi 20 000 euroni.
Rendifirmale määrati tööohutuse kuriteo eest 5000 euro suurune üldkasulik rahatrahv. Hiljem tõstis ringkonnakohus trahvi 10 000 euroni.
Lisaks karistati saeveski tegevjuhti kahe tööohutusega seotud kuriteo ja hooletuse eest rahatrahviga 45 päevamäära ulatuses, mis tema sissetulekut arvestades on 3150 eurot. Rahatrahviga karistati ka ettevõtte teisi töötajaid nagu juhendajad ja renditööjõu vahendaja.