Hambakaunistusi on kasutatud paljudes kultuurides alates iidsest maiade tsivilisatsioonist kuni praeguse Kesk-Ameerika ja Kagu-Aasia piirkonnani. Hammastele kaunistuste paigaldamine viimasel ajal kogunud ka populaarsust Eestis. Vaatamata sellele, et tegemist on lihtsa protseduuriga, võivad sellega kaasneda teatud terviseriskid.
Hambakaunistusi on erinevaid: kivikesi, väärismetallist elemente ja -kujukesi koos kiviga. Kaunistuste disainid võivad olla imepisikesed, aga võivad katta ka kogu hamba. Protseduuril tuleb tähelepanu pöörata sellele, kuidas ehe hamba külge kleepub, kuidas see mõjutab hammaste tervist ja kas protseduur on inimese jaoks ohutu.
Protseduuri kirjeldus
Hambakaunistuse paigaldamise meetodid on erinevad ja sõltuvad kaunistuse kujust ja materjalist. Ühed kleepuvad hambapinnale liimi abil. Mõned neist võivad olla lihtsad ja paigutatud hamba mis tahes piirkonda, teised aga katavad hamba täielikult. Teised on võimalik paigaldada hamba puurimisega sarnasel moel.
Hamba kaunistuse paigaldamine sarnaneb põhimõtteliselt hambaplommi panekuga, milleks kasutatakse hapet, hambaliimi ja vedelat valguskõvastuvat komposiiti.
Protseduur algab hambapinna ettevalmistamisega. Selleks eemaldab hambaarst hambakatu, küllastab hambaemaili fluoriidiga. Hambale kantakse hambaliim ning paigaldatakse dekoratiivne element. Seejärel kinnitatakse kaunistus spetsiaalse lambiga. Liimi kõvenemiseks kulub paar sekundit. Järgmisel etapil toimub poleerimine.
Eesti Hambaarstide Liidu kinnitusel pole ühegi teise tehnikaga hambakaunistust turvaliselt ja korrektselt paigaldada võimalik.
Negatiivne mõju ja protseduuri vastunäidustused
Hamba kaunistused on inimesele vastunäidustatud juhul, kui esineb patoloogiline hambumus, emaili hüpoplaasia või aplaasia, allergilised reaktsioonid kaunistuse materjalile, kaaries, kollane email.
Protseduuri peamine negatiivne mõju on hambaemaili lokaalne kahjustus kaunistuse pealekandmise kohas mis võib mõjutada suu tervist, suurendades samal ajal igemehaiguste ja hammaste lagunemise riski.
Teisest küljest võivad hambakaunistuse kinnitamiseks kasutatud kemikaalid olla mürgised.
On oluline meeles pidada, et hambakaunistus võib pärast söömist põhjustada toidujääkide kinnijäämist, mistõttu peab harjamine olema tugevam ja sagedasem.
Soovitused hambakaunistuse paigaldamisel
Kauni tulemuse ootuses ei arvestata pikemaajaliste reaktsioonide või kõrvalnähtudega. Terviseamet paneb südamele, et protseduuri planeerides veenduksite selle ohutuses ja vajadusel peetaks nõu hambaarstiga, kes hindab hammaste tervist ja protseduuri sobivust. Sarnaseid protseduure tohivad teha vaid hambaarstid! Ka vastava koolituse läbimine ei anna iluteenindajale õigust pakkuda teenused, mis eeldavad hambaarsti kvalifikatsiooni. Hambaarstiteenuseid osutab hambaarst tegevusloaga ettevõttes.
Eesti Hambaarstide Liidu soovitus on vältida mistahes suuõõnes tehtavaid protseduure, mida viiakse läbi väljaspool hambakliinikut, olgu selleks siis hambakaunistuste paigaldamine või valgendamine.