Saturday , 23 November 2024
Erakorralised uudised
laulupidu

Teadlased esitlesid plaani koroonaajal suurürituste korraldamiseks

Eesti teadlaste ja ekspertide kaasabil loodud mudel annab vihjeid, kuidas korraldada koroonaajal kiirtestide ja isikliku riskiskoori abil kultuuriüritusi täismajale. Idee jumekuse kontrollimiseks mõeldud katsele tõmbas Eestis kriipsu peale alanud aasta nakatumislaine, mistõttu plaanitakse korraldada pilootkatse väiksema nakatumistasemega Suurbritannias.

 

“Võimalus ürituse ajal nakatumiseks peab olema väiksem või madalam kui piirkonnas laiemalt ning nakatunu sisse pääsemine võimatu või see võimalus väga väike,” rõhutas Tõnu Esko, Tartu Ülikooli inimesegenoomika professor ja mudelit kirjeldava artikli kaasautor.

Kuigi riskide maandamiseks kontaktide vähendamine ja kiirtesti tegemine on sirgjooneline, on sel omad kitsaskohad. Inimeste sõna ei saa alati uskuda – eksimine või oma lemmikansambli kuulmise nimel reeglite painutamine on inimlik.

 

 

 

“Enda testimine pole iseenesest keeruline. Küll on praegu turul lahendamata küsimus, mis puudutab näiteks massiürituste ja lennureiside puhul protsessi sertifitseerimist,” märkis ettevõtte Certific kaasasutaja ja tegevjuht Liis Narusk. Lihtsalt öeldes pole võimalik piletikontrollijal või lennusaatjal veenduda, et õige inimene tegi kodus õigel viisil õige testi ja oskas seda ka õigel viisil lugeda.

 

 

Just see on Esko ja tema kaasautorite välja pakutud mudeli üks võtmekomponente. Varem kirjeldatud katsetes on proovitud lahendusi, kus iga inimene teeb kiirtesti enne kontserdipaika sisenemist. Kuigi see andis häid tulemusi, kimbutavad neid eetilised probleemid. Näiteks peavad nakatunud haigussümptomiteta inimesed kontserdipaigas väravas tagasi pöörduma ja pettunult koju löntsima. See tekitab omakorda konflikti, kas või millises mahus peaks inimestele piletiraha hüvitama.

 

 

Nüüd esitletav mudel on mõnevõrra keerukam. Kui suursündmus on korraldaja poolt välja kuulutatud, saavad huvilised osta pileti, mis hakkab kehtima üksnes juhul, kui inimene on täitnud küsimustiku ja andnud negatiivse tulemusega koroonaviiruse testi. Testi teeb piletiomanik ise kodus turvalise telefonirakenduse kaudu. Selle käigus tehakse kindlaks pileti omaniku isik ning see, et test on õigesti tehtud ja tulemus on kehtiv.

 

 

Positiivse tulemuse andnud inimesed saavad piletiraha täies mahus tagasi ja sellest teavitatakse vajalikke tervishoiuasutusi. Negatiivse testi tulemustega piletiomanikud saavad rakendusse QR-koodi, millega pääsevad sündmusele.

Kiirtestidega on võimalik leida praegu ligikaudu neli viiendikku nakatunutest. Riskide täiendavaks maandamiseks arvestatakse seega iga inimese jaoks välja arvutatava riskiskoori tulemusega.

 

 

“Arvestada ei tule vaid sellega, kas inimene võib haigestuda, vaid kes see inimene on. Vanusest ja kaasuvatest haigustest sõltub haiguse kulg. Liigsesse ohtu ei tohiks seada ka kontserdikülastaja lähikondseid,” selgitas Tõnu Esko. Sellega vähendatakse võimalust, et kontserdil nakatumisel on traagilised tagajärjed.

Testi õigesti tegemist aitaks tagada kriisist kannustatuna asutatud Certificu lahendus. Esialgu haarab see terviseekspertide rühma, kes analüüsivad testi tegija saadetud videomaterjali ligilähedaselt sellele, nagu teevad seda olümpial dopingukütid. Ajakulu vähendamiseks võeti kriitiliste hetkede tabamiseks kasutusele ajatemplid. “Tulevikus liigume muidugi masinloetavate lahenduste suunas,” lisas Liis Narusk.

 

Loe edasi SIIT

Allikas.  novaator.err.ee

Vaata ka:

Isik

Politsei hoiatab võltsitud kontserdipiletite müüja eest

Politsei hoiatab noormehe eest, kes pakub erinevates sotsiaalmeedia keskkondades müügiks võltsituid kontserdipileteid. Mees pakub sotsiaalmeedia

euro

Viljandimaa mees kaotas netikelmidele väga suure summa raha

Lõuna prefektuuri ööpäevainfo Viljandimaa Arvutikelmus Politseisse pöördus mees, kellele helistas väidetav Elisa töötaja ja pakkus