Monday , 23 December 2024
Erakorralised uudised
puusepa8 taga sissepaas 1500x1000 1

Tartu ülikooli kliinikum alustab koroona vastu vaktsineerimist

Tartu ülikooli kliinikum alustab pühapäeval vaktsineerimist koroona vastu – esimesena vaktsineeritakse koroonat põdevate patsientidega vahetus kokkupuutes olevad kliinikumi tervishoiutöötajad.

Kliinikumi juhatuse liikme, ravijuht Andres Kotsari sõnul jõuab kliinikumi tuhat vaktsiinidoosi, mis võimaldab esimeses järgus vaktsineerida 500 kliinikumi tervishoiutöötajat.

“Kliinikum on seadnud eesmärgiks võimaldada COVID-19 vaktsineerimine kõikidele töötajatele, ent seniks kuni uued tarned Eestisse jõuavad, lähtume põhimõttest, et esimestena vaktsineeritakse niinimetatud eesliini ehk COVID-19 patsientidega vahetus kontaktis olevaid töötajaid. Nii saame kaitsta tervishoiutöötajaid, aga ka teisi patsiente haiglas ning takistada viiruse levikut haiglaruumides,” selgitas Kotsar.

Eestisse esimese vaktsiinina jõudnud Pfizer/Biontechi vaktsiin Comirnaty tagatakse haiglate, kiirabi ja perearstikeskuse töötajatele.

“Kliinikumi 20 esimest töötajat, kellel vaktsineerimine läbi viiakse, on COVID-19 intensiivraviosakonna meeskonnast, kelle igapäevatöö on tagada ravi kõige kriitilisemas seisus olevatele patsientidele,” ütles COVID-19 intensiivraviosakonna juhataja ning kliinikumi kriisijuhtimismeeskonna liige Veronika Reinhard. “Osakond, kes on alates märtsikuust näinud, kui organismi laastav võib SARS-CoV-2 viirus olla, on vaktsiini saabumisest lootusrikas.”

Vaktsineerimist viib kliinikumis läbi infektsioonikontrolli teenistus ning ülejäänud töötajate vaktsineerimine algab kolmapäevast.

“COVID-19 vaktsiini toimel tekivad organismis antikehad, mis omakorda tagavad immuunsuse antud viiruse suhtes. Immuunsuse tekkimiseks on vajalik teha kaks vaktsiinidoosi 21-päevase intervalliga. Lõplik efektiivsus saavutatakse seitse päeva pärast teist vaktsiinidoosi,” selgitas Matti Maimets infektsioonikontrolli teenistusest.

Vaktsiinini Eestisse jõudmisest hoolimata pani kliinikumi ravijuht Andres Kotsar kõikidele südamele säilitada valvsus ning järgida piiranguid.

“Loodame, et kõik Eesti elanikud mõistavad vaktsineerimise olulisust võitluses COVID-19-ga ning et vaktsineerimine saab võimalikuks võimalikult suurel hulgal elanikel. Seniks on endiselt võtmetähtsusega iga indiviidi roll viiruse leviku takistamisel – hoida distantsi, hoolitseda kätehügieeni eest, kanda maski ning haigena püsida kodus,” rõhutas Kotsar.

Vaata ka:

joulud

Mis on jõulustress?

Jõulustress viitab pinge- ja stressitundele, mida paljud inimesed kogevad pühadeperioodil, eriti jõulude eel ja ajal.

gripp

Nakkushaiguste ülevaade: grippi haigestumine võib järsult kasvada

Kõikide ülemiste hingamisteede viirusnakkuste (COVID-19, gripp, RSV) haigestumus on kasvutrendis ning gripiviiruse ja COVID-19 levik