Pühapäev , 28 mai 2023
Erakorralised uudised

TÄIENDATUD: Automaksu jaoks peavad eestlased oma autosse jälitusseadme GPSi ostma.

Täiendus 23.05.2023

Valitsus soovib riigikassa lappimiseks kehtestada uusi makse, teiste hulgas ka automaksu. Kuidas automaks täpsemalt tööle hakkaks, ei ole veel lõpuni ära otsustatud, aga Arenguseire Keskuse juht Tea Danilov tõi välja, et autosse võiks inimesed omale GPSi paigaldada – küll siis maksuamet teab, kui palju maksu võtta tuleb.

Kui on väga vana auto, kitsad olud, ja seade, mis tuleb paigaldada, maksab 100 eurot.

Loe edasi SIIT

Allikas. Postimees.ee

“Laseri maksustuudios” on teemaks palju kirgi küttev automaks, mille üle arutasid Jürgen Ligi, Andrei Korobeinik, Aivar Kokk ja Madle Lippus.

Kui palju hakkad sina maksma automaksu? Aus vastus: keegi ei tea. “Laseri maksustuudio” põhjal võib väita, et vist ei tea ka valitsus. Kuigi nad teavad, kui palju seda kokku eelarvesse laekuma hakkab.

“Laseri maksustuudio” saates kasutati ka valemit, millega prooviti välja arvutada, kui palju automaks erinevatele mudelitele olema saab. See kalkulaator põhineb Arenguseire keskuse poolt väljapakutud võimalikul valemil, kuidas automaksu võiks koguda. See on üles ehitatud CO2 komponendile, nii nagu plaanib teha ka valitsus. 

Automaksu alla lähevad nii sõidu- kui ka veoautod ja bussid

Praeguse plaani järgi lähevad järgmise aasta 1. juulil kehtima hakkava automaksu alla nii M- kui ka N-kategooria sõidukid, lisaks kaalutakse ka näiteks kallimate elektriautode maksustamist, ütles ERR-ile tulevane rahandusminister Mart Võrklaev.

Kuigi koalitsioonilepingus on kirjas, et järgmise aasta 1. juulist hakkab kehtima automaks, pole uue maksu üksikasjad selged. Seni on koalitsiooni poolt vaid välja arvutatud, et riigikassasse peaks see aastas tooma 120 miljonit eurot.

Võrklaev ütles, et plaani järgi lähevad automaksu alla nii M- kui N-kategooria sõidukid ning sellega arvestati, kui arvutati välja mõju riigieelarvele.

“Esmane kalkulatsioon – 120 miljonit eurot – polnud õhust võetud, see oligi arvutatud selle pealt, et M- ja N-kategooria sõidukid maksustada,” lausus ta.

M- ja N-kategooria alla kuuluvad näiteks sõiduautod, bussid, veoautod, maastikusõidukid (mootorsaan, ATV).

Loe ka: Eesti on euroliidus ainus ilma automaksuta riik

Riigile kuuluv autopark ei pääse samuti maksustamisest. “Jah, ka riigi autopark peab vähemalt tavaautoude puhul olema maksustatud, sest kõik peavad olema võrdsed. Sest kui inimesed peavad olema säästlikumad, peab ka riik eeskuju näitama,” ütles Võrklaev.

Võrklaeva sõnul tuleb tõenäoliselt erisusi, kuid sel puhul peab olema kindel, et neid ei hakataks kuritarvitama. Arutatud erisusi veel koalitsioonis pole, kuid pigem vaadatakse sel juhul kaitseväe sõidukite poole, lausus ta.

Uue maksu detailid saavad paika aasta lõpuks. “Tegu on täiesti uue maksu disainimisega ja seetõttu läheb ka sellega aega,” ütles Võrklaev.

Praegu on koalitsiooni poolt välja öeldud, et iga-aastase automaksu suurus sõltub nii sõiduki CO2-heitest kui selle hinnast. Võrklaev lisas, et kallimate autode maksustamise detaile alles töötatakse välja ning eraldi mõeldakse läbi see, kas ja kuidas maksu alla panna ka näiteks kallimad elektriautod.

Andmed autode arvu kohta kõiguvad

Transpordiameti avaandmete järgi on Eestis praegu registreeritud 653 000 M1 või M1G kategooria sõidukit ehk sõiduautot või maastikusõidukit.

Lisaks nendele kahele kategooriale on registreeritud veel 328 000 sõidukit.

Registreeritud sõidukite arv aga ei näita veel seda, palju sõidukeid tegelikult liikleb.

Liikluskindlustuse fondi andmetel oli mullu kuude lõikes Eestis keskmiselt 570 000 kehtiva liikluskindlustuslepinguga M1 ja M1G kategooria sõidukit. Enim oli neid augustis (580 000), vähim veebruaris (558 100).

Eestis kehtib praegu maks ainult veoste vedamiseks mõeldud raskeveokitele, mille registri- või täismass on vähemalt 12 tonni. Selle maksu alla käivad ka 12-tonnise või suurema massiga autorongid.

Raskeveokimaksu tuleb tasuda kord kvartalis. Maksimaalselt ehk 40-tonnise või raskema veoki eest tuleb tasuda aastas umbes 930 eurot, kuid enamjaolt jääb veokite aastatasu alla 200 euro, mõne väiks

Leia kalkulaator SIIT!

Vaata ka videost, kuidas oma auto CO2 näitajat leida: SIIT

Allikas: Tve

Vaata ka:

Tallinnas hukkus raskes liiklusõnnetuses naisterahavas

Tallinnas Paljassaare teel juhtunud liiklusõnnetuses hukkus naine Häirekeskus sai täna kella 9.40 paiku teate Põhja-Tallinnas …