Neljapäev , 21 september 2023
andres siimon ryBnRg4c3L0 unsplash jpg

Suitsetamine kiirendab vananemist ja sellest loobumine võib riski vähendada

Ajakirjas PLOS ONE avaldatud uuring näitas, et suitsetajatel on lühemad telomeerid kui mittesuitsetajatel. Telomeerid on kromosoomide otstes olevad mütsid, mis kaitsevad neid kahjustuste eest. Vananedes meie telomeerid lühenevad, mis võib viia rakusurma ja vananemiseni.

Uuring näitas, et suitsetajatel olid umbes 10% lühemad telomeerid kui mittesuitsetajatel. Teadlased leidsid ka, et mida kauem inimene suitsetas, seda lühemad olid tema telomeerid.

Uuringu autorid ütlevad, et leiud viitavad sellele, et suitsetamine võib vananemisprotsessi kiirendada. Nad ütlevad, et suitsetamisest loobumine võib aidata aeglustada vananemisprotsessi ja vähendada vanusega seotud haiguste riski.

Teises ajakirjas Nature Medicine avaldatud uuringus leiti, et suitsetajatel on valku nimega MMP-12 kõrgem kui mittesuitsetajatel. MMP-12 on ensüüm, mis lagundab kollageeni, mis on valk, mis annab nahale struktuuri.

Uuring näitas, et suitsetajate nahk oli 10% õhem kui mittesuitsetajatel. Teadlased leidsid ka, et mida kauem inimene suitsetas, seda õhem oli tema nahk.

Uuringu autorid ütlevad, et leiud viitavad sellele, et suitsetamine võib kahjustada kollageeni ja põhjustada naha enneaegset vananemist. Nad ütlevad, et suitsetamisest loobumine võib aidata parandada naha tervist ning vähendada kortsude ja muude vananemisilmingute riski.

Kui olete suitsetaja, on suitsetamisest loobumine parim, mida saate oma tervise heaks teha. Suitsetamisest loobumine võib aidata vähendada vähi, südamehaiguste, insuldi ja muude tõsiste haiguste riski. Samuti võib see aidata parandada teie naha tervist ja aeglustada vananemisprotsessi.

Suitsetamisest loobumiseks on saadaval palju ressursse. Rääkige oma arstiga või külastage haiguste tõrje ja ennetamise keskuste (CDC) veebisaiti. CDC veebisaidil on palju teavet suitsetamisest loobumise kohta, sealhulgas näpunäiteid, ressursse ja tugirühmi.

Vaata ka:

healing 4054923 1280

Vaimse tervise veebinõustamine aitab saada oma elu parimaks eksperdiks

On tavaks saanud, et oktoobris tähistatakse rahvusvahelist vaimse tervise kuud, mille eesmärk on pöörata tähelepanu …