Erakorralised uudised
anne nygard OtqaCE SEMI unsplash

Soomes hakkavad elektriküttega korteriühistud toetust saama

Soome valitsus kiitis täna neljapäeval, 16. märtsil heaks määruse, millega nähakse ette ühekordne toetus elektriküttega korteriühistutele. Toetus vähendab ühistute survet jätta suurenenud küttekulud elanike kanda.

Keskkonnaministeerium ning Eluasemete finantseerimis- ja arenduskeskus ARA teatavad:

Eluasemete finantseerimis- ja arenduskeskus ARA avab oma kodulehel toetuste taotlemise teenuse 17. aprillil 2023. ARA avab ka klienditeeninduse, mis aitab taotlejatel toetust taotleda.

Toetust saavad taotleda korteriühistud, mitte küte on elektri baasil ja mille kütte elektrikulud katab korteriühistu. Toetust saavad ka üksused, mis omavad riigi toetusel rahastatavaid üürikortereid või kasutusõigusega kortereid. Abi saavad taotleda ka soojuspumpadega köetavad ühistud. Soojuspumpade tüüpilisemad lahendused on maasoojus-, õhk-vesisoojus-, õhk-õhksoojus- ja väljatõmbeõhksoojuspumbad.

Tänavuse, 2023. aasta esimeses lisaeelarves eraldati toetuseks 24 miljonit eurot.

Toetust saab kuni 2800 eurot korteri kohta

Toetus on ühekordne ja seda makstakse tagasiulatuvalt ühes osas. Toetust saab nende kuude eest, mil korteriühistul on börsihinnaga elektrileping või kui elektri müügihind on üle 10 sendi kilovatt-tunni kohta. Toetust saab ainult käibemaksuga maksustatud elektrikulude eest, mitte näiteks elektriaktsiisi või ülekandetasu eet.

Toetuse suurus arvutatakse kahes osas. Esimene osa on arvestatud 2022. aasta novembri ja detsembri tegeliku elektritarbimise ja hinnaga. Teine osa arvutatakse 2023. aasta jaanuari elektritarbimise ja -hinna korrutamisel kahega.

Omavastutus on 90 eurot korteri kohta. Toetust makstakse maksimaalselt poole omavastutust ületava osa eest, kuid maksimaalselt 700 eurot korteri kohta kuus. Kokku saab korteri kohta maksimaalselt 2800 eurot toetust.

Toetus on sarnane Töö- ja Majandusministeeriumi poolt eraisikutest klientidele varem koostatud elektriarve tagastusega. Kui ettevõte arve tasub, ei saa elanikud elektriga kütmisel eraisikutele mõeldud toetust, isegi kui elektri hind on kõrge. Vastavalt maksetähtaja pikendamise seadusele on eratarbijatel võimalik taotleda täiendavat maksetähtaega arvetele, mis on tekkinud elektritarbimisest ajavahemikus 2023. aasta jaanuarist aprillini.

eestinen.fi

Vaata ka:

love 2331486 960 720 576x560 1

Armastuse horoskoop – Pühapäev 16 juuni 2024

Jäär (21. märts – 19. aprill): Täna on romantiline õhkkond eriti soodne. Kui oled suhtes,

taroskoop minuaeg.com

Taroskoop – Pühapäev 16 juuni 2024

Jäär (21. märts – 19. aprill): Täna toob Päike sulle energiat ja selgust. Kasuta seda,