Monday , 18 October 2021
tea lights g083604fc1 640

Soome arst selgitab, miks ei tohiks põletada küünlaid

Küünalde suur põletamine võib Soome arsti ja keskkonnatervise dotsendi Raimo O. Saloneni väitel luua olukorra, kus lapsed on talvel kogu aeg haiged. Vastusündinute kodudes ei tohiks Saloneni väitel küünlaid üldse põletada.

Küünlaid põletatakse Soome kodudes pimedal ajal väga palju. See võib aga kujutada suurt ohtu tervisele. Suurt küünalde põletamist võib võrrelda passiivse suitsetamisega, vahendab Iltalehti.

Arsti Raimo O. Saloneni väitel pikendab küünalde põletamine lastel viiruste põdemist ning see võib luua olukorra, kus lapsed on kogu aeg haiged. Küünlad mõjutavad eriti alla 5-aastaseid lapsi, aga oht haigestuda kasvab ka ülejäänutel, kui küünlaid palju põletada. Vastusündinute kodus aga tuleks küünalde põletamisest üldse hoiduda ja hoida õhk nii puhas kui võimalik.

Küünalde suhtes on eriti tundlikud astmaatikud ning kroonilist nohu ja südame-veresoonkonna haigusi põdevad inimesed ja vanurid.

Peamised kõrvalnähud küünalde põletamisest eralduvatele peenetele osakestele on nina ja kurgu ärritus, põskkoobaste põletikud ja õhupuudus. Küünalde põletamisega suureneb risk haigestuda raskematesse hingamisteede haigustesse nagu bakteriaalsed bronhiit ja kopsupõletik.

Kui tihti tohib siis küünlaid põletada? Arst soovitab piirduda 1-2 korraga nädalas ja põletada lühikest aega. Paljude küünalde asemel tasub korraga põletada paari küünalt. Kui küünlaid põletada paar tundi söögilauas, siis mingit probleemi sellest pole. Kui aga küünlaid põletada kogu aeg päevad läbi mitme kuu vältel, siis võivad tekkida mitmed terviseprobleemid. Teadaolevalt kahjustavad küünalde põlemisest eralduvad peened osakesed hingamisteid. Kõige kahjulikumad on tõrvaga seotud PAH-osakesed. Need on mürgised kopsurakkudele ja põhjustavad kopsurakkude hävimist.

Aastaid või aastakümneid kestnud kokkupuude PAH-osakestega võib põhjustada kopsuvähki. Lisaks erituvad põlemisel orgaanilised gaasid, mis ärritavad hingamisteid. Peened osakesed pääsevad hingamisteede kaudu organismi, kus nad põhjustavad põletikke nii kopsudes kui mujal.

Saloneni väitel ei oska soomlased ette kujutada, et nii tavalised asjad nagu küünlad võivad olla tervisele ohtlikud. Küünaldega on seotud samasugune emotsionaalne side kui puu põletamisega. Soomlased on alles äsja linnastunud metsarahvas, kelle jaoks loob tule põlemine hea enesetunde. Küünalde põletamine on seotud ka traditsioonidega nagu pühad, usutseremooniad ja pere koosolemine. Salonen aga soovitab selle juures mõelda tööstuspiirkondadest või vanadest diiselautodest eralduvale suitsule. Igasugusest põlemisest tekib tervisele kahjulikke ühendeid. Küünalde põletamine suurendab peenete osakeste hulka õhus mitmekümne või mitmesajakordseks.

Probleem on ka selles, et paljudes vanemates majades pole sundventilatsiooni, mistõttu õhk ei puhastu ja osakesed jäävad kauaks õhku pidama. Vanemates majades küünalde põletamine on isegi ohtlikum kui viibimine tiheda liiklusega tänaval. Tõrva ja PAH-ühendite hulk võib olla siis õhus suurem kui mõnel Helsingi peatänaval tipptunni ajal.

Kahjulike ühendite eraldumine sõltub ka sellest, kuidas küünlaid põletada. Kahjulikke ühendeid tekib rohkem, kui küünal suitseb. Suitsevad küünlad tuleks kohe ära kustutada.

Küünla taht ei tohiks olla liiga pikk ja küünal ei tohiks olla aknast tuleva õhuvoolu ääres. Steariinküünlad põlevad paremini kui parafiinküünlad. Poest tasub vaadata luige märgiga küünlaid, millel on kahjulike ühendite hulk väiksem.

Salonen soovitab kodutunnet luua pigem led-küünalde või rõdule pandud küünaldega. Läbi akna on võimalik vaadata küünalde põlemist rõdul, ilma et kahjulikke ühendeid satuks siseõhku.

Allikas Eestinen.fi

Jaga

Vaata ka:

laps

KURB: Tüdruk räägib turvakodus nukkudele, et ema jälle ei tule…

“Meil on olnud juhus, kus 9-aastase tüdruku ülesanne oli igal hommikul üles ajada oma narkomaanist …

space g07ab4bcc2 640

KUUM: Hiigelsuur komeet on meie poole teel!

Kaugelt Päikesesüsteemi äärealadelt, Öpik–Oorti pilvest on meie poole teel võib-olla kõige suurem komeet, mida seni …

keel

9 muutust keelel paljastavad peaaegu kõik sinu haigused

Võib-olla sa ei mõtle tihti oma keelele, aga kui arst palub sul suu lahti teha …

youtube g486e85199 640

YouTube keelab ära kõik vaktsineerimise suhtes skeptilisust väljendavad videod

YouTube keelustab oma platvormil kogu „kahjuliku sisu vaktsiinide kohta”, kaasa arvatud väited, et vaktsiinid on …