Sunday , 22 December 2024
Erakorralised uudised
Peeter Schamardin SEB
PHOTO BY JAKE FARRA

SEB uuring: kümnendik teise pensionisambasse kogujatest plaanib sissemakset tõsta

SEB hiljutine uuring näitab, et teadlikkus teise pensionisamba sissemaksete suurendamisest on kõrge. Kümnendik vastanutest plaanib sissemakset tõsta ja viiendik pole veel otsustanud, kas seda teha – selleks on aega novembrikuu lõpuni.

Enamik teise pensionisambasse kogujatest (88%) on kursis, et sissemakseid on võimalik suurendada. See tähendab, et praegu on võimalik teha avaldus, millega saab alates järgmisest aastast pensioniks suurema summa kasvama panna ehk oma senist 2%-ist sissemakset tõsta 4% või 6%-ni.

11% kogujatest pole veel jõudnud maksemäära tõsta, kuid plaanivad seda teha. Viiendik kogujatest (20%) pole veel otsustanud, kas maksemäära tõsta ning 45% plaanivad jätkata 2% sissemaksetega. 

Küsitluse järgi on enim sissemaksete suurendajaid vanusegrupis 40-49 (30%). 18-29-aastastest on makset suurendanud 23%. Teise samba sissemakset on suurendanud pigem mehed (27%) kui naised (20%).

SEB Varahalduse äriarendusjuhi Peeter Schamardini sõnul on aega sissemaksete suurendamiseks novembri lõpuni, sest selle aasta 30. novembrini esitatud avaldused hakkavad kehtima järgmisest aastast. „Saame ise valida, kas koguda teise pensionisambasse 2%, 4% või 6% oma brutopalgast. Riik lisab sellele endiselt 4% sotsiaalmaksuosa, nii on võimalik pensioniks koguda kas 6%, 8% või 10%. Makse tõstmine on vabatahtlik, vaikimisi kehtib edasi 2% osakaal,“ selgitas Schamardin.

Miks peaks sissemakseid tõstma?

„Sissemaksete maksemäära tõstmine on paljude jaoks mugav viis pensioniks rohkem koguda – avalduse peab tegema vaid ühe korra. Valikut, kas panustada 2%, 4% või 6% oma brutopalgast, saab edaspidi korra aastas muuta,“ tõi ta välja.

Schamardin juhtis tähelepanu, et nii teise kui ka kolmanda samba puhul kehtib tulumaksu soodustus: „Kogumispensioni makse läheb palgast pensionifondi enne tulumaksuga maksustamist – selle raha saab inimene oma kogumispensioni investeeringuteks suunata enne, kui sealt tulumaks maha võetakse. Nii investeeritakse maksueelset raha ning teise sambasse jõuab suurem summa kui see, mille muidu palgana kätte saaks. See annab investeerimisel eelise.“

Pensionikeskuse andmetel on oma teise pensionisamba maksemäära tõstnud juba peaaegu 60 000 inimest. Teise samba maksemäära saab muuta oma internetipangas või Pensionikeskuse iseteeninduskeskkonnas.


SEB korraldatud uuring toimus 2024. aasta oktoobris. Uuringu viis läbi Norstat ja kokku vastas küsimustele 1000 inimest vanuses 18-74 eluaastat.


SEB pensionifonde valitseb SEB Varahaldus. Juhime tähelepanu, et eelnev teave on üksnes informatiivne ning seda ei tohi ühelgi juhul tõlgendada investeerimisalase nõustamise, soovituse ega pakkumisena ning ühtegi otsust ei tohiks teha üksnes siin esitatud teabele tuginedes. Iga investeerimisotsusega kaasneb risk, enne otsustamist tutvuge alati prospekti ja tingimustega ning vajadusel pidage nõu asjatundjaga või registreerige nõustamisele SEB kodulehel seb.ee.

Vaata ka:

kaljukits

Algas Kaljukitse aeg (21.detsember kuni 20.jaanuar). Mida Kaljukitse aeg toob?

Kaljukitse aeg (21. detsember – 20. jaanuar) on periood, mis tähistab sügava sisekaemuse, eesmärkide seadistamise

83098745 136590864704593 7382531267673579511 o

Harjumaal hukkus liiklusõnnetuses inimene

Täna kella 20 ajal juhtus liiklusõnnetus Saue vallas Ääsmäe-Haapsalu-Rohuküla tee 23. kilomeetril, kus põrkasid kokku