Saturday , 28 December 2024
Sangaste loss

Sangaste loss läheb võlgade tõttu müüki, alghind on 2,6 miljonit eurot.

Sangaste lossi alghind enampakkumisel on 2,6 miljonit eurot. Enampakkumine toimub 31. oktoobril ja lõpeb 7. novembril.

Sangaste loss on üks Eesti tuntumaid ja külastatumaid turismisihtkohti. See on ehitatud 18. sajandil ja on olnud mitmete kuulsate inimeste koduks, sealhulgas Eduard Bornhöhest ja Karl Eduard Söötist.

Lossi müük on tekitanud muret kohalikel elanikel ja turismisektoris. Paljud inimesed kardavad, et loss võib sattuda valedesse kätesse ja selle väärtus väheneb.

Loodame, et loss leiab uue omaniku, kes hindab selle ajalugu ja kultuurilist väärtust.

Siin on mõned täiendavad üksikasjad Sangaste lossi müügi kohta:

*Enampakkumisele registreerimine algas esmaspäeval, 18. oktoobril kell 14 ja kestab kuni oktoobri lõpuni.
*Enampakkumine viiakse läbi elektrooniliselt.
*Müüdava varaga on võimalik eelnevalt tutvuda.
*Enampakkumise tingimustega saab tutvuda Tartu kohtutäituri Oksana Kutšmei kodulehel.

Sangaste moisa peahoone2

Sangaste loss on kunagise Sangaste mõisa härrastemaja Lossikülas Otepää vallas, mõisakompleksi tähelepanuväärseim ehitis.

Hoone projekteeris arhitekt Otto Pius Hippius 1874. aastal[1]. Ta võttis eeskujuks Tudorite-aegse hilisgootikat ja renessanssi sünteesiva arhitektuuristiili. Ehitus kestis 1879–1881 ja ehitusmeister oli F. Maag

Legendi järgi loss võlgneb oma olemasolu krahv Friedrich Bergile noorpõlves osaks saanud solvangule. Nimelt olevat ta Inglismaal ühe krahvi tütart kosida püüdes saanud loodetud äiapapalt vastuse: “Mina oma tütart metslasele Venemaalt ei anna!”

Viimaseks lossi eraomanikuks oli 1888–1938 Friedrich Georg Magnus von Berg.

Pärast krahv Bergi surma hakkas Valga ärimees Schein lossi lammutama. Sel puhul rõhutati, et Sangaste loss pole väärtuslik mitte niivõrd oma välimuse ja ehitusstiili, kuivõrd kvaliteetse ehitusmaterjali (telliskivide ja puidu) poolest.

1939. aastal vaatasid Haridusministeeriumi ja Põllutööministeeriumi asjatundjad lossi üle ja jõudsid otsusele, et Sangaste lossi ruumid on liiga pimedad selleks, et sinna asutada kool, seda puudust ei saa kõrvaldada ka ümberehituse teel

Nõukogude okupatsiooni algperioodil kasutati lossi heinaküünina[5]. 1966. aastast oli see Eesti NSV Kohaliku Tööstuse Ministeeriumi pioneerilaager 1993. aastal andis majandusministeerium lossi AS-ile Real Reisid rendile. 2000. aastal andis majandusministeerium lossi üle Sangaste vallale, kes lõpetas senise rendilepingu ning asutas sihtasutuse lossi korrashoidmiseks ja arendamiseks. Täna tegutseb loss hotellina ja restoranina ning on populaarne pulma- ja peokoht.

Arhitektuurne kirjeldus
Kunstiteadlase Leo Gensi sõnul:

Sangaste moisa peahoone3

„Sangaste lossi arhitektuuriline lahendus tähistab olulist vaheetappi klassitsistliku mõisahoone ja kodanliku individuaalhoone vahel. Selles säilib püüd esinduslikkuse ja seisusliku üleoleku väljendamiseks ning silmnähtav taotlus omaks võtta uue kujuneva elustiili suuremat intiimsust ja inimlikku mastaapi. Sangaste loss on küpse historismi musternäide.

Oma välisilmelt on loss tüüpiline “tudoristlik” ehitus. Sissekäiku rõhutab väravatorn, loomulikult ilma langevõre, rippsilla ja kaitsekraavideta. Lossi maalilise silueti loovad erikujuga tornid, trepiviilud, ärklid ja fassaadi ette- ja tagasiasted kujundavad vahelduva, rikkalikult liigendatud hoonemassi. Uuest elustiilist annab tunnistust klaaskatusega talveaed, mis pole säilinud. Ka sisearhitektuur erineb tunduvalt traditsioonilise mõisahoone interjöörist…“

Esimene korrus
Hoone peauks asub kolmelt poolt lahtise võlvitud katusealuse seinas, mille kohal paikneb vaatetorn. Katusealuses võib täheldada huvitavat efekti – seistes näoga katusealuse ühe samba suunas, siis seal sosistatu on selgelt kosta diagonaalis paikneva vastassamba juures.

Peauksest sisendes satutakse suhteliselt tagasihoidliku suurusega, kuid kaunilt kujundatud vestibüüli, kust pääseb edasi peasaali, jahihalli või teisele korrusele.

Esimesel korrusel paikneb suur saal.

„…eriti kaunis on hoone suur saal, kus gootikale lisandub mitmeid idamaa kujunduselemente. Sealt leiab nii gooti tähtvõlvi kui ka idamaade stiilis seinaniši. Saali põhiosa on kaheksatahuline ning selle keskosa valgustab katuses paiknev kaheksatahuline latern. Saali ühel küljel on ka siserõdu.“

Vaata ka:

snowfall g9d0437621 640

Ilmaprognoos: 3 Päeva Ilm Eestis – Vihm, Lörts, Lund ja Tuisku! Temperatuur -3..+7°C

Pühapäev, 29. detsember 2024 – muutlik ja tuuline ilm Öösel: Pilves taevas katab Eestimaa. Mitmel

love 1

Alates jaanuarist 2025 on viiel sodiaagimärgil oodata suhete paranemist

Jäär (21. märts – 19. aprill): Jaanuaris 2025 algab Jäära jaoks uus ajajärk, mis toob