Vanemas eas ilmnevad tervisemured on sageli paratamatud ning võivad lisaks olemasolevatele kaebustele tekitada ka teisi. Kuivõrd füüsilise tervisega seotud mured takistavad eakal liikuda ning sotsiaalset elu nautida, võib muu hulgas probleemiks saada söögiisu kadumine või liiga ühekülgne toitumine. Siinkohal tõuseb oluliseks toitmisravi ning vajalike vitamiinide ja mineraalide tarvitamine.
Füüsiline tervis mõjutab ka vaimset poolt
Sageli võib vanemaealine keelduda söömisest näiteks olemasoleva haiguse või tervisliku seisundi tõttu, kuid harvad pole ka juhtumid, kus diagnoos mõjutab negatiivselt eaka vaimset tervist, andes tõuke depressiooni väljakujunemiseks. Et toit on inimese jaoks olulisim energiaallikas, võib söömisest keeldumine valmistada lähedastele suurt muret. Kui aga eakas lähedane ise toitu valmistada ei jõua ega soovi, muutub toitumine tõeliseks väljakutseks.
Kuivõrd vananemine on loomulik protsess ning see võib väljenduda nii lihasjõudluse languses, lihaste kõhetumises kui ka isutuses, ei pruugi söömisharjumuste muutused olla tingitud kindlast terviseprobleemist. Samuti on teadlased välja selgitanud, et vanemaealistel kipub sageli vajaka jääma teatud vitamiinidest ja mineraalidest nagu oomega-3-rasvhapped, kaltsium, erinevad valgud või D-vitamiin – nende puudus võib omakorda põhjustada erinevate tervisemurede väljakujunemist. Seetõttu on igakülgsel ja täisväärtuslikul toitumisel hea tervise säilitamise seisukohast täita väga oluline roll.
Isutuse taga võib olla peidetud terviseprobleem
Ühekülgne toitumine või söögiisu kadumine on kindlasti probleemid, mis vajavad lähedaste või tervishoiutöötaja kõrgendatud tähelepanu ja sekkumist. Sageli võib isutuse taga peituda mõni seniavastamata haigus või probleem, mistõttu on kõige olulisem selgitada välja, mis olukorda põhjustab, et võimaliku diagnoosi süvenemist ära hoida.
Siiski ei pruugi isutuse põhjustajaks olla konkreetne haigus või selleks kasutatavad ravimid – kuna toitumisega seotud vajadused muutuvad vastavalt vanusele, on toitmisravil oluline roll nii vanadusest kui ka maitsetajust tingitud kaebuste ja puuduste ohjeldamisel. Et toitumine ei muutuks vanemaealise jaoks tüütuks või sunnitud kohustuseks, on olukorra lahendamiseks olemas erinevaid võimalusi ja lahendusi.
Kui levinud eksiarvamuse kohaselt võib toitmisravi olla inimese jaoks ebameeldiv, siis tänaseks on turule jõudnud hulganisti tervislikke ja maitsvaid preparaate, mis vajalike vitamiinide ja puuduolevate ainete tarvitamise meeldivaks muudavad. Terviselemmik 2022 auhinnaga pärjatud Remune ravijoogi päevaannus sisaldab hea protsendiga kergesti omastatavat vadakuvalku, ööpäevaks vajaliku koguse D-vitamiini ja suures koguses oomega-3-rasvhappeid kalaõlist ning maitseb seejuures kui värske vaarikasmuuti või koorejäätisest ja virsikutest jäätisekokteil. Uueks lemmikuks osutunud mõnusat jooki võib tarvitada kuni kaks pakki ööpäevas.
Remune ravijook aitab elujõudu kaotavate eakate menüüd õiges suunas tasakaalustada ning tänu vajalike elementide sisaldusele taastub eaka inimese lihasjõudlus, paraneb käte ja jalgade tugevus ja tasakaal, mis omakorda vähendab kukkumisohtu. Kellel on nõrgad kopsud, saab preparaadist tuge oma hingamislihastele. Kasvajahaiguste puhul on Remune preparaat samuti abiks ravi toetamisel.
Ravijook kui maitseelamus
Et vanemaealine võib elada üksi ning ei pruugi olla pliidi või ahjuga sinasõber, võib Remune ravijoogi poetada näiteks külmkappi, kust eakal seda lihtne haarata on – jook sobib hästi nii vahepalaks kui ka muu toidu kõrvale.
Ravida on hea, kuid ennetada veel parem – korrigeerides tasakaalustamata toitumist varakult, lisab see elule mitte lihtsalt aastaid, vaid elurõõmsaid aastaid. Värsket smuutit meenutav Remune täidab selle lünga ning pakub vanemaealisele vaheldust ja meeldivat maitseelamust.
Viirushaiguste hooaeg: Kuidas end kaitsta ja mida teha haigestumise korral
allikas: Benu apteek