Rahvusvahelises meedias avaldati põhjalikumaid käsitlusi Jüri Ratase tagasiastumise kohta vähe, kuid uudisteagentuuride vahendusel kajastas uudist enamik suuremaid väljaandeid, kirjutab Postimees.
Peamiselt vahendasid suuremad väljaanded kas uudisteagentuuri Reuters Vilniuse büroo või AP Helsingi büroo teadet. Uudise avaldas näiteks New York Times, Al Jazeera, Euronews, Deutsche Welle, Financial Times ja News York Times.
Reutersi teade Jüri Ratase tagasiastumisest põhines suuresti BNS-i uudisele “Eesti opositsioonil paluti astuda esile pärast peaministri tagasiastumist skandaali tõttu”.
Reuters märkis, et Reformierakonna esimees Kaja Kallas, kelle Keskerakonna esimees Jüri Ratas mängis pärast 2019. aasta valimisvõitu üle, vajab nüüd parlamendi enamuse toetust peaministriks saamisel. Agentuur kirjeldab lühidalt Porto Franco skandaali ja sellele järgnenud Ratase tagasiastumist.
Reuters meenutas ka, et EKRE on tekitanud senisele koalitsioonile peavalu. Eraldi toodi välja 2019. aasta detsembri juhtum, kui EKRE ministrid nimetasid Soome peaministrit Sanna Marinit müüjatüdrukuks. Ka märkis agentuur ära, et tänavu jaanuaris teatas EKRE, et “süvariik” mõjutas Leedu ja Rumeenia valimisi.
Ka uudisteagentuur AP seletas lühidalt lahti Porto Franco skandaali ja märkis, et peaministri tagasiastumine ei tähenda automaatselt uute valimiste korraldamist. AP tõi eraldi välja, et seoses juhtunuga on üle kuulatud ka Tallinna linnapea Mihhail Kõlvart. Agentuur lisas, et Keskerakonnal on Tallinnas ainuvõim ja tagasi astunud peaminister Jüri Ratas on selle partei esimees.
Briti ajaleht The Guardian tsiteeris Ratase tagasiastumisavaldust, milles peaminister ütles, et tema samm ei tähenda seda, et keegi kahtlustuse saanutest ka süüdi mõistetakse. Väljaanne mainis, et seoses peaministri tagasiastumisega kukkus võimult valitsus, kuhu kuulus paremäärmuslik partei EKRE. Leht märkis, et tagasiastumine toimus vaid päev enne EKRE eestvedamisel toimuma pidanud parlamendihääletust abielu rahvahääletuse kohta.
Põhjalikumalt kajastas valitsuse kukkumist Bloomberg, millel on olemas oma Eesti korrespondent. Bloombergi artikkel kannab pealkirja “Skandaal uputas Eesti peaministri ja tema paremäärmuslikud liitlased”.
Loos sai sõna politoloog Vello Andres Pettai, kes märkis, et paljud inimesed tundsid kergendust praeguse koalitsiooni lõppemise üle ja uue valitsuse moodustab ilmselt opositsiooniline Reformierakond. Bloomberg meenutas, et senised partnerid Isamaa ja sotsid heitsid Reformierakonna 2016. aastal üle parda ja moodustasid valitsuse Keskerakonnaga.
Allikas: BNS